Mindfulness Nedir? Hayatına Nasıl Uygulayabilirsin?


Zihnimiz geçmişle gelecek arasında gidip geliyor ve ne yazık ki şimdiki zamanı kaçırıyoruz. O zaman artık hepimizin mindfulness kavramıyla tanışma zamanı geldi! Peki, mindfulness nedir? Ne anlama gelir? Son dönemlerde oldukça popüler olan mindfulness yöntemini senin için ele aldık. Hadi, hemen keşfet!

“Anı yaşamak” kavramını daha önce duymuşsundur. Bu aralar adını sıklıkla duyduğumuz ve bir meditasyon çeşidi olarak görebileceğimiz mindfulness, bizlere anı yakalamanın bir anahtarını sunuyor. Bu yöntem, anda kalma becerisini geliştirmesi sayesinde şimdiki zamanı bilinçli bir şekilde yaşamayı mümkün kılıyor. Bedenimiz, zihnimiz ve düşüncelerimizle bugünde kalmak ve anın farkındalığına erişmek için mindfulness yöntemi pek çok kişinin rutinleri arasına girdi bile. Eğer mindfulness uygulaması ilgini çektiyse, mindfulness nasıl yapılır, mindfulness tekniği nedir ve daha fazlasına hemen yakından bakalım!

Mindfulness Nedir?

Mindfulness Nedir?

Mindfulness, Türkçe adıyla “bilinçli farkındalık”, anda gerçekleşen olaylara, duygu ve düşüncelere odaklanıp “tarafsız ve nazik bir şekilde anı izleme becerisi” kazanma olarak ifade ediliyor. Günümüzde mindfulness kavramını yeni yeni duyuyor olsak da mindfulness’ın tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanıyor. Bu kavram, Budist inanışının bir devamı olarak kabul ediliyor. İlk defa Amerikalı bir doktor olan Jon Kabat-Zinn tarafından ortaya atılan bilinçli farkındalık, şimdilerde ise yankılarını her geçen gün daha da yükseklere çıkarıyor.

Mindfulness, ana odaklanmak ve zihnin daha net olmasını sağlamak gibi etkilerle hayatımıza yön vermemize olanak tanıyor. Geçmişi ve geleceği düşünmeden, zihnen ve bedenen şimdiki zamanın içerisine dahil olmayı sağlayan mindfulness faydaları sayesinde kişilere daha bilinçli kararlar verme ve anda olup bitenleri daha net görebilme fırsatı sunuyor. Bu sayede kişi, geçmişinden getirdiği olumsuz duyguların içine hapsolmuyor ya da geleceğin kaygısını üzerinde taşımıyor. Yalnızca şu an yaşanan olayları yargısızca izleyerek bilinç sahibi oluyor.

Mindfulness Uygulamasının Amacı Nedir?

Mindfulness Uygulamasının Amacı Nedir?
 • Hayatı çok daha anlamlı hale getirme

 • Stres, kaygı ve üzüntü gibi duygularla başa çıkma

 • Başından geçen her şeyi kabullenme ve bundan sonra olacak her şeyin geçici olduğunu görme

 • Kendine odaklanma, zihnini dinleme ve bedenini sevme

 • Empati gücünü geliştirme ve bilinçli bir birey olma

 • Yaşamı sadeleştirme ve daha kolay hale getirme

Mindfulness Kimlere Uygulanır?

Mindfulness Kimlere Uygulanır?
 • Sürekli geçmişi ya da geleceği düşünenlere

 • Kaygı bozukluğu olanlara

 • Stresli hissedenlere

 • Olumsuzluklara odaklanıp anı yaşayamayanlara

 • Depresyonda olan kişilere

Mindfulness Uygulaması Nasıl Yapılır?

Mindfulness Uygulaması Nasıl Yapılır?

Mindfulness uygulaması nasıl yapılır merak ettiğini biliyoruz. Mindfulness yapmanın pek çok yolu bulunuyor. Öncelikle bedensel bir farkındalık kazanmak ve zihin ile vücudu tek bir düzleme getirmek gerekiyor. Bunu yaparken ise bedeni sevmek ve onu kabullenmek şart. Mindfulness uygulaması yapmak için mindfulness teknikleri arasında nefes egzersizleri, yoga ve meditasyonlar öne çıkıyor. 

Editörün Notu: Mindfulness uygulamasıyla zihnine ve hayatına yön verirken, bedenine de Garnier cilt bakım ürünleri ile yepyeni bir görünüm kazandırabilirsin. Bu sayede hem bedenine hem de kendine olan güvenini tazeleyebilir ve mindfulness uygulamasını daha verimli kılabilirsin. O zaman hiç vakit kaybetmeden, mindfulness nefes egzersizlerine geçiş yapalım!

Mindfulness Egzersizi Nasıl Yapılır?

Mindfulness Egzersizi Nasıl Yapılır?
 • Mindfulness uygulaması yapmak için yere bağdaş kurabilir veya bir sandalyeye oturabilirsin.

 • Bu sürece başlamadan önce duygularını rahat bırakmalı, hislerini sorgulamamalı ve kendini olduğun gibi kabul etmelisin.

 • Ardından gözlerini kapatarak nefes alıp verişini takip etmelisin. Aldığın nefesin vücudundaki akışını hissedebilir ve bedeninde dolaşan oksijenin çıkışını gözlemleyebilirsin.

 • Nefes alıp verirken zihnine ve nefesine odaklanmalısın. Birkaç dakikanın ardından gözlerini açarak bulunduğun ana ve kendine geri dönebilirsin.

 • Bilinçli farkındalık egzersizlerini düzenli olarak her gün yapabilir ve nefesinle birlikte zihnini izleyebilirsin.

Mindfulness yapmak ne demek artık biliyorsun! Mindfulness ile hayatına denge katacağını, akışta kalacağını ve çok daha dingin bir yaşam süreceğini umuyoruz!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!