Öz Şefkat Nedir? Self-Love Hakkında Bilmen Gerekenler


Daha mutlu bir sen yaratmanın sırrını sunan öz şefkat, yani bir diğer deyişle self-love ne demek; tüm detayları senin için bir araya getirdik!

Öz şefkat bir kişisel gelişim trendi ya da bir bakış açısından ziyade gereklilik! Neden mi? Bir an gözlerini kapat ve hayal et. Seni durmaksızın eleştiren biri ile zaman geçirme fikri sence kulağa nasıl geliyor? Hatta bu eleştiri bağımlısı yedi gün 24 saat seninle! Tüm çevresine karşı kibarlığı gelenek haline getirmiş olan sen, kendine karşı başka davrandığında hayatın işte tıpkı buna benziyor. 

Yani anlayacağın, insan bazen hiç farkında olmadan kendisine huysuz bir Prima Donna gibi davranıyor. Kendine karşı sevgi dolu bir yaklaşım geliştirmenin yolu ise self-love yaklaşımından geçiyor. Biz de bu yaklaşımın sırrını çözmeye karar verdik ve Cildimveben.com editörleri olarak, TikTok’ta self-love trendi olarak ünlenen öz şefkat ne demek sorusundan başlayarak konu hakkında detaylı bir araştırmaya giriştik. Hadi, çıktıları birlikte inceleyelim!

Öz Şefkat Nedir, Ne Değildir?

Öz Şefkat Nedir, Ne Değildir?

Öz şefkat, bir diğer adıyla öz şefkatli farkındalık, kişinin kendine karşı olumlu, destekleyici ve nazik bir yaklaşım benimsemesi olarak tanımlanıyor. Nasıl ki rutin hayatında birinin desteğe ihtiyaç duyduğunu fark etmen için hassasiyetlerini ya da yaşadığı zorlukları anlaman gerekiyorsa, öz şefkatini artırmak için de kendini keşfetmen gerekiyor. Fakat tabii sadece keşfetmek, öz şefkat eksikliği konusunda yeterli olmuyor. Dalai Lama bu konuda “Şefkat bir davranıştır.” diyor ve eylemde bulunma gerekliliğine işaret ediyor.

Öz şefkat nasıl kazanılır noktasına yoğunlaşmadan önce öz şefkatin ne olmadığının çizgilerini net şekilde belirlemekte de fayda var. Öz şefkatin “kendine acımak değil”, duyguları kabullenmek ve daha güçlü ayağa kalkmak için “destekleyici bir tutum geliştirmek” olarak ele alınması gerekiyor.

Öz Şefkatin 3 Bileşeni

Öz Şefkatin 3 Bileşeni
 • Öz nezaket: Başkalarına kolaylıkla söyleyemeyeceğin sözleri kendine de söylememelisin. En az çevrendekiler kadar nezaketi hak ettiğin konusunda hemfikiriz, değil mi? Öyleyse kendini Wellness akımının güvenli sularına bırakarak daha huzurlu bir rutinin sırlarını keşfetmelisin!

 • Ortak insanlık hissiyatı: Tek hata yapan ya da zorluk yaşayan sen değilsin. Esasında tüm insanlar bu zorlu mücadelenin tam orta yerine doğuyor. Herkesin sınavları farklı olmakla birlikte mutlaka yaşadığı sorunlar bulunuyor. Yani unutma, yalnız değilsin!

 • Bilinçli farkındalık: Duygu ve düşüncelerin tarafından ele geçirilmeden onların farkına varmak, kabullenmek ve anlamak da öz şefkat nasıl geliştirilir sorusuna güçlü bir yanıt veriyor. Dünyayı anlamanın yolu, kendini anlamaktan geçiyor!

Öz Şefkatini Artırmak için 4 Etkili Tüyo

Öz Şefkatini Artırmak için 4 Etkili Tüyo
 • Uzaklaş ve gözlemle: Hayatı dolu dolu yaşamak için önce kendini dinlemen ve tanıman gerek. Bu nedenle hayata kısa molalar vermeyi ve duygularını gözlemlemeyi unutma!

 • Kendinle zaman geçir: Self love nedir keşfettiğine göre ilk adım kendin için yeni ve şefkatli rutinler benimsemek olmalı. Yüz yogası, sakin okuma seansları, yürüyüş ve dahası… Kendini ne kadar önemsediğini alışkanlıklarına yansıt!

 • Kendine düşünceli davran: Kendine tıpkı senin desteğine ihtiyaç duyan yakın bir arkadaşına davrandığın gibi davranmayı öğrenmelisin.

 • Önce kabullen, sonra çabala: Karakterinin güçlü ve eksik yanlarını keşfedip kabullenebilirsin. Ardından yaratmak istediğin değişime odaklanabilirsin. Sözün özü savaşarak değil uzlaşarak çözüme ulaş!

Self-love ruhuna işlediğinde tıpkı kendi acil durum kitini her an yanında taşıyormuşsun gibi bir rahatlığa erişeceksin. Kendini gerçekten tanıdığında ise kesinlikle çok seveceksin! Öyleyse kendine her gün hatırlatman gereken öz şefkat olumlamaları ile keşfimize devam edelim. Bu olumlamaları kendine öz şefkat meditasyonu yaptığın zamanlarda veya dilediğin her an söyleyebilirsin.


Pratik Yapmak İsteyenlere: 5 Öz Şefkat Olumlaması

Pratik Yapmak İsteyenlere: 5 Öz Şefkat Olumlaması
 • Hatalarım yalnızca büyüdüğümü ve öğrendiğimi gösteriyor.

 • Benliğimin en iyi ve en kötü yönlerini kabul ediyorum.

 • Kendimi her şeyimle derinden onaylıyorum.

 • Kendimi affediyorum çünkü kimse mükemmel değil.

 • Her günümü tutkuyla yaşıyorum.

Artık love yourself ne demek iyi biliyorsun. Kendini sevmekle ilgili edindiğin etkili tüyoları en sevdiklerinle de paylaşma zamanı! 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!