Kendinin Yeni Versiyonuna Hazırlan: Wellness Adımları


Yaşam kaliteni arttırmak ve her anlamda daha 'sağlıklı' bir yaşam sürmek için wellness adımlarını takip etmelisin. Türkçe 'de esenlik olarak kullanılan wellness akımı, sağlıklı yaşam merkezlerinde sık sık konuşuluyor. Kişisel gelişime ilgi duyuyor ve daha iyi hissetmek istiyorsan wellness tam sana göre olabilir!

Peki, wellness tam olarak nedir ve neyi kapsar? Kendimizi daha iyi hissetmek için neler yapabiliriz? İçe dönüş ve iyi olma halini bugün detaylıca inceliyoruz. Evde kişisel gelişimin için yapabileceklerini ve daha ferah, esen ve iyi hissetmenin sırlarını seninle paylaşalım. Wellness akımından sonra ne kadar yenilendiğini ve adeta kendinin yeni sürümüne geçtiğini fark edeceksin. 

Wellness nedir?

Wellness nedir?

Wellness, en basit anlatımıyla iyi olma hali, esenlik ve ferahlık diye Türkçeye çevrilebilir. Wellness denilince aklımıza ilk olarak meditasyon, masajlar, kişisel gelişim, yoga ve sağlıklı yaşam geliyor. Evet, bunların hepsi aslında Wellness yolculuğunun bir parçası. Kendini sevmek ve kendini değerli hissetmek için yapacağın her adımı, Wellness akımının bir dalı olarak düşünebilirsin. 

Wellness merkezleri ve wellness felsefesi aslında kişinin kendine olan farkındalığını geliştirmeyi amaçlar. Yaşam kalitesinin artmasını, stresten uzak kalmayı ve hayata dair kaygılarını bir kenara koyarak içe dönüş yolculuğu başlatabilirsin. Wellnes felsefesini takip edenler bu yolculuğu bazen meditasyonla, bazen de kusursuz bir SPA deneyimi ile eşleştiriyorlar. Wellness adımlarını takip ederek sen de kendi iç dünyanı keşfedebilir, günlük hayatına farkındalığı artmış bir birey olarak devam edebilirsin. 

1- Meditasyon yap

1- Meditasyon yap

Son zamanlarda çoğu arkadaşımızdan 'meditasyona başladım, meditasyona gidiyorum' gibi cümleler duyuyoruz. Meditasyon nedir ve nasıl yapılır? Meditasyon, aslında kişinin bilinç ve iç huzurun sağlanması anlamına geliyor. Evde meditasyon yapmak için sakin bir ortama, aromaterapi yağlarına ve mümkünse loş bir ışığa ihtiyacın var. 

Meditasyon yaparken nasıl bir ortam hazırlamak istediğin tamamen senin nasıl huzurlu hissettiğin ile ilgili. İstersen evde meditasyon yapabilir veya parkta, deniz kenarında veya en sevdiğin kafede oturarak iç yolculuğunu başlatabilirsin. Konsantrasyon yöntemiyle meditasyon yaparken, gözlerini kapatarak düşünmek istediğin konuları gözlerinin önünde canlandır. Meditasyon sırasında tekrarlayan kelimeler veya sesler odaklanmana yardımcı olacak. Eğer zihnin dağılıyorsa, odaklanma sorunu çekiyorsan kendine zaman tanı ve yeniden 'o' düşünceye odaklanmayı dene.  

Editörün önerisi: Meditasyon yaparken güzel kokan sevdiğin bir serumu veya kremi sürmek seni rahatlatır. Bizim en sevdiğimiz cilt bakım ürünü kokularından biri Kiehl's Midnight Recovery Concentrate Serum'un içeriğindeki lavanta kokusu. Lavanta yağı ve akşam sefası yağı cildinin yenilenmesini sağlarken, bir yandan da seni rahatlatacak ve kolay bir şekilde odaklanmanı sağlayacak.

2- Farkındalığını arttır

Farkındalığını arttır

Şimdiki zamanın farkındalığını arttırmak yani mindfulness akımı; kişinin kısır döngüye girmiş alışkanlıklarından uzaklaşmasını ve karşılaştığı olaylara karşı daha yargısız yaklaşmayı amaçlıyor. 

Farkındalık kazanmak kişinin kendisine ve çevresindeki olaylara karşı daha bilinçli yaklaşmasını sağlıyor ve hayat kalitesinin artmasına yardımcı oluyor. Mindfulness, aslında meditasyon gibi bir düşünce biçimi veya egzersiz yöntemi değildir. Farkındalığını arttırmak için sadece günün belli saatleri pratik yaparak değil, hayat stilini bu felsefeyle oluşturman ve dikkatini yaptığın eyleme odaklaman gerekir. 

Farkındalığını azaltan faktörlerin başında yorgunluk gelir. Zihnin ve bedenin yorgun olması kişinin iç dünyasına olan yolculuğun önüne geçebilir ve kendini stres altında hissedebilirsin. Bu gibi zamanlarda sessiz bir odaya geç ve rahatlamaya çalış. Yüzündeki yorgunluk izlerini azaltmak için Garnier Ampul C Vitamini Kağıt Yüz Maskesi kullanabilirsin. Yüzündeki solgun ifadeyi canlandıracak ve yüzüne 5 dakikada ışıltı kazandıran bu maskeyi ihtiyaç duyduğun her an yapabilirsin. Maske yüzündeyken, sen de bu 5 dakikada kendine odaklanabilir ve farkındalığını arttırmak için düşüncelerini keşfe çıkabilirsin. 

3- Kendini sev

Kendini sev

Wellness adımlarından biri de kendini sevmektir. Self love denilen bu akımda kişinin öz benliği ile barışması ve öz sevgisini arttırması amaçlanır. 

Kendini sevmeye cildinle barışmaya ve kendini şımartmakla başlayabilirsin. Kendine haftada 2-3 saat ayır ve bu sürede hiçbir şey düşünmeden sadece kendine odaklan. En sevdiğin kremleri uygula, en sevdiğin müziği çal ve kokusunu sevdiğin mumlarını yak. Bugüne kadar ertelediğin, bir türlü zaman bulamadığın evde cilt bakımı seansını gerçekleştir. 

Evde SPA deneyimi yaşarken mutlaka denemeni tavsiye ettiğimiz ürünlerden biri de L'Oréal Paris Nem Terapisi Aloe Vera Suyu. Her cilt tipine uyan bu nemlendirici, cildinin daha aydınlık ve nemli görünmesini sağlıyor. Aloe Vera suyu, kuruyan cildini anında yatıştırıyor ve cildinin adeta kadife gibi olmasını sağlıyor. İncecik yapısıyla varla yok arasında bir his uyandıran bu nemlendirici kremi seveceğine eminiz! 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?