Cildinize İyi Gelecek Antioksidan Besinler ve Faydaları


Antioksidanlar, hem vücudumuzda üretilen, hem de yediğimiz gıdalarda olan bileşiklerdir. Potansiyel olarak zararlı moleküllere ve serbest radikallere karşı oluşan hasarlara karşı bizi korurlar. Hücrelerimizi koruyan ve serbest radikelleri vücudumuzdan uzak tutan antioksidanlara biraz yakından bakalım. En güçlü antioksidan nedir ve hangi gıdada bulunur? Antioksidanlar bakımından zengin bir yaşam sürmek için neleri yemeliyiz? Kandaki antioksidan seviyesini arttırmak ve daha sağlıklı yaşamak için aşağıdaki gıdaları kendine daha yakın tutmalısın.

1. Bitter çikolata

Bitter çikolata

Bitter çikolata sevenler çok şanslı çünkü bitter çikolata, sütlü çikolataya göre daha fazla kakao, mineral ve antioksidan içeriyor. 100 gram bitter çikolatanın içinde 15 mmol'e kadar antioksidan yer alıyor. Bu oran antioksidan açısından zengin olan yaban mersini ve ahudududan bile daha fazla!

Bitter çikolatadaki antioksidanlar cilde eneji kazandırıyor ve daha dinamik gösteriyor. Aynı zamanda bitter çikolata kalp hastalığına iyi geliyor ve tansiyonu dengeleyebiliyor. Kötü kolestrolu azaltan ve kalp hastalığı riskini kontrol altında tutan bitter çikolatayı düzenli olarak tüketebilirsin.

Editörün önerisi: L'Oréal Paris Şeker Peelingi Yorgunluk Karşıtı Kahve Çekirdeği ciltteki yorgun görünümü azaltmak için birebir! Yüz hatlarının daha dinlenmiş görünmesini sağlayan ve cilde ışıltı kazandıran bu peelingi ihityacına göre haftada 2-3 kere yapabilirsin.

2. Pikan cevizi

Pikan cevizi

Pikan cevizi Meksika ve Güney Amerika’ya özgü bir fındık türü. Sağlıklı doğal fındık yağı ve mineral açısından zengin olan pikan cevizi aynı zamanda yüksek miktarda antioksidana sahip.

100 gram pikan cevizinde 10,6 mmol'e kadar antioksidan görülüyor. Düzenli olarak pikan cevizi tüketmek kandaki antioksidan seviyesinin yükselmesine yardımcı oluyor ve kalp hastalığı, kolestrole iyi geliyor. Pikan cevizi cilt için de çok faydalı! Cilde enerji ve daha aydınlık bir görünüm kazandıran bu ceviz türü yüzdeki kusurların azalmasına yardımcı oluyor. Biliyorsun, fındık, ceviz gibi besinler sağlıklı olsa da yüksek kaloriye sahip olabiliyor. Bu nedenle günlük pikan cevizi miktarını birktaç taneden fazla tutmamalısın.

3. Yabanmersini

Yabanmersini

Sağlıklı besinleri tüketmek isteyenler yabanmersinini çok severler. Çünkü yabanmersini hem düşük kaloriye sahip hem de yüksek derecede antioksidan içeren değerli bir desindir! 100 gram yaban mersininde 9.2 mmol'e kadar antioksidan görülür. Yapılan araştırmalarda günlük tüketilen meyve ve sebzeler arasında en yüksek antioksidana sahip olan yiyecek yabanmersini olmuştur. 

Yabanmersini cilde faydalarının başında cildin yağ oranını düzenlemesi geliyor. Sivilce, siyah nokta gibi cilt kusurlarını azaltıyor ve ebum oranını dengeliyor. Yaban mersini içindeki antioksidanların beyin fonksiyonlarında yaşla birlikte meydana gelen düşüşü geciktirebileceğini gösteriyor. Serbest radikallere karşı vücudu koruyan, tansiyona iyi gelen ve kalp hastalıklarından koruyan yabanmersinini günlük olarak tüketmelisin.

Editörün önerisi: Yabanmersini içeren maske arıyorsan sana Lancome Énergie De Vie Gece Maskesi'ni öneririz. Melisa, Ginseng ve Yaban Mersini olmak üzere 3 bitki özütü içeren bu maske cildi nemlendirir ve solgun görünümü alır. Gece maskesini yaptıktan sonra sabahları daha dinlenmiş bir cilde uyanabilirsin. 

4. Çilek

Çilek

En çok sevilen meyvelerin başında gelen çilek, C vitamini ve antioksidan deposu olarak biliniyor. 100 gram çilekte ortalama 5,4 mmol'e kadar antioksidan bulunuyor. Ayrıca çileğe kırmızı rengini veren antosiyaninler adı verilen özel bir tür antioksidan içerir. Daha yüksek antosiyanin içeriğine sahip çilekler daha parlak kırmızı oluyorlar! Yani ne kadar parlak kırmızı çilek yiyebilirsen o kadar sağlıklı.

Çileğin içeriğindeki Omega-3 cilt lekeleri için çok faydalı. Cilt rengini eşitleyen ve leke görünümü azaltan çilek cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlar. Çilek yemek, kötü kolestrolün azalmasına ve iyi kolestrolün yükselerek kalp hastalığı riskinin düşmesine yardımcı olur.

5. Enginar

Enginar

Enginarların ne kadar sağlıklı olduğunu bilmeyen yoktur. Sarılık, karaciğer rahatsızlıkları gibi durumlara çok iyi gelen enginarı mutlaka ayda birkaç kere tüketmelisin. Yüksek antioksidan kaynağı olan enginar, yüksek lifli ve mineral deposu olarak biliniyor.

100 gram enginarın içeriğinde 4.7 mmol'e kadar antioksidan olabiliyor. Enginar, özellikle klorojenik asit olarak bilinen antioksidan açısından zengindir. Bu antioksidan türü özellikle belirli kanserler, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini azalmasına yardımcı oluyor. Enginarın cilde faydasını görmek için enginar suyu içebilirsin. Enginar suyu içmek sivilcelerin azalmasına ve ciltteki kusurların azalmasına yardımcı olur. Siyah nokta oluşumunu önleyen enginar suyunu günde bir bardak içebilirsin. 

Editörün önerisi: Enginarı nasıl tükettiğin de çok önemli. Enginarları kaynatmak antioksidan içeriğini sekiz kat, buharda pişirmek ise 15 kat artırır. Buna karşı, enginarları kızartmak antioksidan içeriğini azaltabilir.

6. Goji Berry (Kurt üzümü)

goji berry

Son yılların en popüler meyvesi olarak bilinen Goji Berry uzun yıllardır Çin tıbbının önemli bir parçasıdır. Goji Berry, vitaminler, mineraller ve antioksidanlar açısından zengin oldukları için genellikle bir süper gıda olarak öne çıkıyorlar. 100 gram Goji Berry içeriğinde 4.3 mmol antioksidan yer alır.

Goji meyvesinin içinde yer alan Lycium barbarum polisakkaritleri olarak bilinen özel antioksidanlar kalp hastalığı ve kanser riskinin azalmasına yardımcı olabiliyor. Aynı zamanda bu değerli antioksidan cilt yaşlanmasına karşı da çok etkili! Daha genç ve pürüzsüz görünmek isteyenler goji berry içeceklerine ilgi gösteriyorlar. Sen de goji meyvesi smoothie tariflerini deneyerek cildinin daha genç görünmesini sağlayabilirsin.

Editörün önerisi: La Roche Posay Saf C Vitamini Işıltı Veren Antioksidan Serum, cildindeki ince kırışıkların azalmasına yardımcı oluyor, formülündeki C vitaminiyle leke oluşumunu önlüyor. 

7. Ahududu

Ahududu

Ahududu mayhoş ve kendine has tadıyla tatlılara çok yakışıyor. Ahududu lif, C vitamini, manganez ve antioksidan kaynağıdır. 100 gram ahududunun içeriğinde 4 mmol'e kadar antioksidan görülebiliyor.

Yapılan araştırmalarda ahududu yemenin cilt rengini açtığını ve daha eşit gösterdiği biliniyor. Ciltteki renk eşitsizliğini önlüyor ve cildi sıkılaştırıyor. Aynı zamanda ahududu kanser ve kalp hastalığına iyi geldiği görüldü. Mide, kolon ve meme kanserinde olumlu sonuçlar yaratan ahududu sağlıklı yaşam sürenlerin favori meyvelerinden biri!

8. Kale

Kale

Kale, turpgiller ailesinden oldukça sağlıklı yeşil yapraklı bir sebze. Kale, en besleyici yeşillikler arasında gösteriliyor. ve A, K ve C vitaminleri bakımından zengin olan kale sebzesinde 100 gram başına 2,7 mmol antioksidan yer alıyor.

Kale cilde faydasının başında gözenekleri sıkılaştırması ve cildi daha sıkı göstermesi yer alıyor. Gözenek küçülten kale, sivilcelerin de azalmasını sağlar. Kale faydaları arasında kemik sağlığını koruması ve değerli bir kalsiyum kaynağı olmasını sayabiliriz.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?