Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Mavi rengi ve kadife görünümüyle kırmızı meyvelerin en sıra dışı üyesi olan yaban mersini, küçücük tanelerinde onlarca şifa barındırıyor. Yüzyıllardır damakların yanı sıra alternatif tıbbın da favorisi olan bu mucize meyve, idrar yolu enfeksiyonundan konsantrasyon güçlüğüne kadar birçok konuda fayda sağlıyor. Daha çok göz ve böbrek sağlığındaki rolü ile öne çıkan yaban mersininin cilde faydaları da saymakla bitmiyor. 

Biz de bu nedenle yaban mersinini cilt özelinde ele alalım dedik ve birbirinden değerli bilgilere ulaştık.

Yaban Mersini Nedir, Nerede Yetişir?

Yaban Mersini Nedir, Nerede Yetişir?

Yaban mersini, Kuzey ve Güney Yarımkürenin ılıman bölgelerinde yetişen funda ailesinin bir üyesi. Ülkemizde yaban mersininin diğer adı keçiyemişi olarak biliniyor. Fakat yörelere göre çalı çileği, çoban üzümü, kuş üzümü veya lifora adlarıyla da anılıyor. 

Türkiye’de en fazla Karadeniz bölgesinde yetişen bu meyve, eylül ayında toplanıp kış boyu tüketiliyor. Yaban mersininin mevsimi itibarıyla bir kış meyvesi olması, onu diğer kırmızı meyvelerden farklı kılıyor. Mavi-mor bir renge sahip olan ve üzüme benzeyen bu meyve, yabani formda yetişmesi bakımından ahududu ve böğürtlen ile benzeşiyor.

Yaban Mersininin Özellikleri ve İçerikleri Nelerdir?

Yaban Mersininin Özellikleri ve İçerikleri Nelerdir?

Küçük taneli olmasının yanı sıra etli bir meyve olan yaban mersini, tatlı-ekşi bir tada sahip. Vitamin ve mineral yönünden çok zengin olan bu meyvenin içerisinde şeker, pektin, tanen ve boyayıcı etkiye sahip mirtillin bulunuyor. Yaban mersini, içerdiği antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko, A, B ve C vitaminleri ile pek çok sağlık sorununa çözüm sunuyor. Ayrıca yüksek lif oranının yanı sıra çok zengin bir antioksidan kaynağı olması, yaban mersinini hem sağlık hem de güzellik konusunda eşsiz kılıyor.  

Yaban Mersininin Cilde Faydaları Nelerdir?

Yaban Mersininin Cilde Faydaları Nelerdir?
  • İçerdiği antioksidanlarla cilt hücrelerini koruyor ve güçlendiriyor.

  • Anti-enflamatuar etkisiyle patojenlere karşı dayanıklılığı artırıyor.

  • İçerdiği A vitamini ile yaşlanma sürecini yavaşlatıyor.

  • B vitamini sayesinde cilde canlı, parlak ve pürüzsüz bir görünüm veriyor.

  • C vitamini yönünden zengin olması ile cildin nemini koruyor ve hücre yenilenmesini hızlandırıyor.

  • Ciltteki yağ oranını dengeleyerek sivilce ve akne oluşumunu önlemeye yardımcı oluyor.

  • Lekelerin giderilmesine ve renk eşitsizliklerinin dengelenmesine katkı sağlıyor.

Yaban Mersini Cilt için Nasıl Kullanılır?

Yaban Mersini Cilt için Nasıl Kullanılır?

Yaban mersininin faydaları en fazla besin olarak tüketildiğinde görülüyor. Günde yarım su bardağı tüketilmesi önerilen bu meyve, diyet ve güzellik listelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Cilde yapılan topikal uygulamalarda da oldukça etkili olan bu meyve, içerdiği mirtillin ile cildi boyama riski taşıyor.

Bu nedenle yaban mersininin doğrudan cilt üzerinde kullanımı için bu meyvenin özünü içeren bakım ürünlerinin tercih edilmesi öneriliyor. Üstelik içerisinde yaban mersini özü bulunan cilt bakım ürünleri, meyvenin sağladığı faydaların yanı sıra diğer bileşenleriyle de cilde ekstra katkıda bulunuyor. Böylece kokusuyla da keyifli bir kullanım sunuyor.

Yaban Mersininin Zararları ve Yan Etkileri Var mıdır?

Yaban Mersininin Zararları ve Yan Etkileri Var mıdır?

Yaban mersininin faydaları hayli fazla olmakla birlikte, fazla tüketimi halinde olumsuz etkiler ortaya çıkabiliyor. Bazı bünyeler üzerinde alerjik reaksiyona sebep olabilen yaban mersini; gereğinden çok tüketildiğinde aşırı kilo kaybına, sindirim bozukluğuna ve kan şekerinin düşmesine neden oluyor. Ayrıca kan inceltici etkisi nedeniyle kadınların regl döneminde yaban mersini yemesi önerilmiyor. Bu nedenle yakın zamanda ameliyat olacak kişilerin de yaban mersini tüketiminden kaçınması gerekiyor.

Meyvenin topikal olarak doğrudan uygulanması, ciltte boya etkisi gösterebileceği gibi meyve asidi nedeniyle hassasiyete de neden olabiliyor. Ancak cilt bakım ürünlerinde kullanımında herhangi bir yan etkisi gözlenmiyor.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?