Saç dökülmesi sorunu yaşayanlar! Nasıl beslenmeniz gerektiğini açıklıyoruz!


Vücudun ne kadar sağlıklıysa saçların da o kadar sağlıklı. Yani yediklerin ve içtiklerin saçlarına etki ediyor. Yeterince beslenemez, vücudunun ihtiyacı olan gıdaları almazsan da saçların güçsüzleşiyor ve saç dökülmesi ortaya çıkabiliyor. O zaman, saçlarımızı kurtarmamız için ne yapmalı, neleri tüketmeliyiz? İşte saç dökülmesine iyi gelen besinler!

Kuruyemişler

Ceviz elastin içerdiği için saçlarının dökülmesine engel olmana yardımcı olabilir. Tabii ceviz tüketimini arttır deyince avuç avuç yemek olmaz! Günde 4-5 adet ceviz yeterli olur :) Cevizin yanı sıra fındık, badem gibi kuruyemişleri de tüketmeni öneririz.

Sebzeler

Demir eksikliği saç dökülmesinin sebepleri arasındadır. Bu nedenle demiri en çok içeren yeşil yapraklı sebzelerden ıspanak, beslenme düzeninin vazgeçilmezlerinden olmalı.

Havuç da beta karoten içeriği ile saç derisindeki yağların üretilmesini sağlar. Bu da saçlarının beslenerek uzamasını sağlar.

Meyveler

C vitamini açısından zengin olan portakal, mandalina gibi turunçgilleri ve çileği beslenme düzenine katarak saçlarını güçlendirmeye yardımcı olabilirsin.

Et-tavuk-balık-yumurta

Yeterli proteini almak için et-tavuk-balık ve yumurta 4’lüsünü sık sık tüketmeni öneririz. Tabi bunların dışında süt, yoğurt ve peynir ürünlerini tüketerek protein kazanımına destek olabilirsin.

Peki, saçlarını nasıl besleyeceksin?

Vücudunu sağlıklı gıdalarla besledin; peki geriye ne kaldı? Şimdi de saçlarının ihtiyacı olan gıdalara geldi sıra! Saçlarının da vücudun gibi beslenmeye ihtiyacı var. Yeterli besini almayınca senin de bildiğin gibi güçten düşüyor, zayıflıyor ve dökülmeye başlıyor.

İşte bu noktada da saçların proteini olan Arginine devreye giriyor. Zayıf saçlarının dökülmesine engel olmanın yanı sıra, dökülmelere karşı dirençli de olmasını sağlıyor. Elseve Arginine Direnç X3 Dökülme Karşıtı bakımını, Arginine proteini içeriği ile saç dökülmesi sorunu yaşıyorsan saç bakım rutinine eklemeni öneriyoruz.

Elseve Arginine Direnç X3 Dökülme Karşıtı serisinde şampuan, saç bakım kremi ve saç maskesi bulunuyor. Dökülme karşıtı bakım rutininde öncelikle şampuanla saçlarını temizleyip arındırıyorsun. Sonrasında saç kremini saçlarının boy ve uçlarına uygulayarak saçını yumuşatıp, kolayca taranmasını sağlayabiliyorsun. Böylece saçlarını tararken kopmadan tarama sağlayabiliyorsun. Haftada 2 ya da 3 kez de saç maskesi uygulayarak saçlarını yoğun şekilde besleyebiliyorsun. 

Hem Arginine bakımı uygulayıp, hem de yukarıda saydığımız gıdalarla düzenli olarak beslendiğinde saçlarındaki farkı eminiz ki sen de görebilirsin :)


Photo credit: Getty Images.com

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!