Yenidoğan bebek cilt bakım rutini nasıl olmalı?

Yenidoğan bebek cilt bakım rutini nasıl olmalı?

Yenidoğan cilt bakımı oldukça hassas ve dikkatlice araştırman gereken bir konu. Bebeklerin hassas cildine uygun bakım kremleri sayesinde ciltte oluşan rahatsızlık hissini azaltabilir ve cildin yatışmasını da sağlayabilirsin. Bebeklerde pişik, cilt kuruluğu ve vücudundaki minik pürüzler seni endişelendirmesin. Yenidoğal cilt bakımı rutini sayesinde hepsini kontrol altına almaya yardımcı olabilirsin. Bebeğin için güvenle kullanabileceğin en iyi cilt bakım yöntemlerini seninle tanıştırıyoruz. Bebek cilt bakımı nasıl olur? Yenidoğan bebeklerin cilt bakımı nasıl yapılır? Bu soruların cevaplarını yanıtlıyoruz!

Editörün Notu: Yenidoğan cilt bakımı için bebeğinin doktoruna danışmayı ihmal etmemelisin. Bebek cildi son derece hassas ve alerjiye açık olduğu için, doktorun yapacağın yönlendirmeler her zaman çok önemli olacaktır.

Yenidoğan cilt bakımı nasıl yapılmalı?

Yenidoğan cilt bakımı nasıl yapılmalı?

Yenidoğan bebeklerin cildi genellikle kuru ve hassas olur. Bunun sebebi ise anne karnında bebeğinin su içinde olması ve dışarı çıktığında ortam değişikliğinden dolayı cildin hızlıca kuruması. Yenidoğan bebeğinin cildi çok kuruysa endişelenmene gerek yok, bu çok normal.

Bebekler, yetişkinlere göre çok ince ve hassas bir cilde sahipler. Bu ince deri, nem tutma özelliğine henüz sahip olmadığı için cildin nemlenmesi için yeterli ortamı hazırlayamaz. Bu nedenle yenidoğan bebeğinin banyo sonrası cildinin hassaslaşması oldukça normal. Yeni doğan cilt bakımında su bazlı, parfüm içermeyen, hipoalerjenik ürünler tercih etmeli, cildi ağırlaştıran ve yağlandıran ürünleri kullanmamalısın. Bebeğini yıkarken mutlaka ılık su kullanmayı da unutma. Sıcak su cildin daha çok kurumasına yol açar.

Editörün önerisi: Yenidoğan cilt bakımında zeytinyağı, gül suyu gibi içerikler bebeğin cildinde hassasiyet yaratabilir. Bebekler için kullandığın cilt bakım ürünlerinin dermatolojik testlerden geçtiğine, hipoalerjenik olduklarına emin olmalısın.

Yenidoğan cilt bakımında hangi formülleri kullanmalı?

Yenidoğan cilt bakımında hangi içerikleri kullanmalı?

Bebek cildi oldukça ince olduğu için hassasiyete eğilimi olabilir. Bu nedenle niacinamide içeren bakım ürünleri faydalı olabilir. Niacinamide ciltteki kuruluk hissi sonucunda oluşan kaşıntı hissini azaltmaya yardımcı oluyor. Kuru ciltlere de uygulanabilen bu krem, cildi nemlendirerek yatışmasını sağlar. Yenidoğan cildini nemlendirmek için de en çok tercih edilen içeriklerin başında Shea Yağı gelir. Shea yağı içeren formüller cildin yatışmasına ve kuruluk hissinin azalmasına yardımcı oluyor. Bebeğin cildinde minik kabarıklar, pürüzler ve kuruluk işaretleri meydana geliyorsa bebeğin için mutlaka nemlendirici özellikli kremleri kullanman gerekir.

3 aylık sonrası bebek cilt bakım rutini

3 aylık sonrası bebek cilt bakım rutini

3 ayını doldurmuş bebeklerin her akşam banyo yaptırılması öneriliyor. Bebeğini banyo yaptırırken ılık su kullanmaya devam etmeli, banyo sonrasında cildini nemlendirmeyi unutmamalısın. Bebeğini havlu ile kuruladıktan sonra, tam olarak kurumadan nemlendiricilerini sürersen bebeğinin cildi daha uzun süre nemli kalabilir. Dışarı çıkmadan önce güneş kremini bütün vücuduna sürerek bebeğini güneşten korumayı da ihmal etmemelisin.

Bebeğin için kıyafet seçerken de %100 pamuk, keten veya ipekli kumaşları tercih etmelisin. Bebek cildinde hassasiyet yaratabilecek veya kaşındıracak kumaşlardan uzak dur. Bebeğine yünlü tulum veya kazak giydireceksen, mutlaka içine pamuklu bir atlet giydirmelisin. Yünlü kıyafetler bazı vücutlarda kaşıntı yaratabilir.

Cilt sorunlarına karşı önlem al

Cilt sorunlarına karşı önlem al

3 aylık bebeklerin cilt bakımında karşılaşacağın en önemli problem cildin nemsiz kalması ve hassaslaşması. Bebeklerde pişik, ciltte minik kabartılar ve kaşıntı gibi hassasiyetler sık sık karşımıza çıkabilir. Bu nedenle bebeğinin cildini yoğun bir şekilde nemlendirmeyi unutmamalısın. Özellikle bebeğinin altını her değiştirdiğinde nemlendirme özelliği olan kremleri uygulayarak bebeğinin rahat etmesini sağla.

Gün içinde bebeğinin ellerini sık sık ıslak mendille siliyorsan akşamları uyumadan bebeğinin ellerine ve sürekli temizlediğin bölgelerine nemlendirici uygulayabilirsin. Kullandığın ıslak mendillerin alkol içermemesine dikkat et, mümkünse sadece pamuk ve su ile bebeğinin ellerini temizle.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?