Zerdeçalın Saça Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın Saça Faydaları Nelerdir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Özellikle geleneksel Çin tıbbında çokça rağbet gören zerdeçalın saça faydaları hakkında tüm bildiklerimizi senin için kaleme aldık.

Geçmişinin milattan önce 3000’lere kadar gittiği bilinen zerdeçal, zengin içeriğiyle geleneksel tıptan modern farmakolojiye kadar pek çok alanda kullanılıyor. Uzmanların her derde deva olarak sıkça dile getirdiği bu bitki, ağız yoluyla tüketildiğinde vücuda sağladıklarının yanı sıra saç ve cilt için başvurulan topikal uygulamalarda da kendisine geniş bir yer buluyor.

Cilt için maske yapımının beraberinde zerdeçalı saç bakımında da pek çok şekilde görmek mümkün. Hatta saç boyama işlemlerinde bile! Tazesi kaynatılarak veya toz hali farklı doğal malzemelerle karıştırılarak zerdeçal ile saç bakımı yapılabiliyor. Hatta bu yöntemlerle zerdeçal ile saç açanlar da pek az değil! Bakalım, zerdeçal ile saç bakımı hakkında biz neler keşfetmişiz?

Zerdeçal Nedir?

Zerdeçal Nedir

Zerdeçal, genellikle kökü kurutularak toz haline getirilen ve baharat olarak tüketilen yerli bir Asya bitkisi. Ana bileşeni kurkumin olan zerdeçal, içeriğindeki vitamin ve minerallerle güçlü bir bileşime sahip. C, E, K, B grubu vitaminler ile P vitamini olarak adlandırılan fenolik maddeler bunların başında geliyor. Ayrıca zerdeçalda lif, doymuş yağ asitleri, monosakkaritler ve uçucu yağlar da bulunuyor.

Editörün Notu: Hiçbir doğal ürünü bilinçsiz bir şekilde kullanmaman gerektiğini unutmamalısın! Saçlarında veya cildinde hassasiyet ve tahrişe yol açabileceği için dermatoloğuna danışmadan herhangi bir kür uygulamamalı, daha güvenilir çözümler için saç ve saç derisi için özel olarak geliştirilmiş hipoalerjenik formüllere sahip dermo-kozmetik ürünlerine yönelmelisin.

Zerdeçal Nasıl Tüketilir?

Zerdeçal Nasıl Tüketilir

Zerdeçalın aktif bileşeni olan kurkumin yağda çözünen bir yapıya sahip olduğundan, emilimini kuvvetlendirmek için yağ ve karabiberle tüketilmesi öneriliyor. Zerdeçal bu iki gıdayla birlikte yemeklerin içerisinde kullanılabildiği gibi bal, karabiber ve Hindistan cevizi yağıyla karışım olarak macun halinde de tüketilebiliyor. Bu bitkiyi çeşitli formlarda düzenli tüketenler, zerdeçalın faydalarını hem vücutlarının işleyişinde hem de ciltlerinde ve saçlarında görmeyi hedefliyor.

Zerdeçal Saça İyi Gelir mi?

Zerdeçal Saça İyi Gelir mi

Antienflamatuar (iltihap önleyici), antioksidan (oksidasyon önleyici) ve antibakteriyel olduğundan, zerdeçalın tüm vücutta olduğu gibi saç derisindeki problemleri de azaltmaya yardımcı olabileceği ifade ediliyor. 

Zerdeçal saç bakımında özellikle dökülme, kepeklenme, yağlanma, beyaz saç oluşumu ve strese bağlı çeşitli sorunların önlenmesi amacıyla kullanılıyor. Bu doğrultuda saç için zerdeçal maskesi kullananlar da şikayetçi oldukları sorunlara göre tariflerini çeşitlendiriyor. Ancak saçlarda beklenen sonuçların alınması o dönemki beslenme, günlük alışkanlıklar, saç ve saç derisinin mevsimsel yapısı gibi faktörlerden de kaynaklanabileceği için belirgin ve net bir faydadan bahsetmek mümkün görünmüyor.

Zerdeçalın Saç ve Saç Derisine Faydaları Nelerdir?

Zerdeçalın Saç ve Saç Derisine Faydaları Nelerdir
  • Saçı yumuşatarak kuruluğa bağlı kepek problemini azaltmaya yardımcı oluyor.
  • Saç köklerini güçlendirmeye katkıda bulunuyor.
  • Saç dökülmesini azaltmaya yardımcı oluyor. Yeni saç oluşumunu destekliyor.
  • Saça parlaklık veriyor.
  • Saçı çevresel faktörlerden korumaya yardımcı oluyor.

Zerdeçal ile saç bakımı yapanlar bitkinin saçta bu etkileri sağladığını aktarıyor. Ancak şunu unutma, tıpkı diğer doğal besinlerdeki gibi zerdeçaldan da hiçbir konuda mucizeler beklememelisin. Saçlarına dair şikayetlerin için önce dermatoloğa danışmalı, zerdeçal tüketmenin ya da saça zerdeçal maskesi uygulamanın mevcut sorunlarına çözüm olup olmayacağına dair bilgi almalısın. Aksi halde saça zerdeçal sürmek sorunlarına çözüm olmayacağı gibi farklı problemlerin oluşmasına yol açabilir.

Zerdeçal Beyaz Saçlara İyi Gelir mi?

Zerdeçal Beyaz Saçlara İyi Gelir mi

Çeşitli kaynaklarda her ne kadar birbirinden iddialı kür önerileri olsa da beyazlayan saçları eski rengine getirmenin bir yolu bulunmuyor. Ancak zerdeçalın, içerdiği bileşenler sayesinde saç beyazlamasını yavaşlatabildiğine dair bazı örneklerden söz ediliyor. Bunun doğruluğunu teyit etmek için yıllar boyunca saçımıza zerdeçal sürmemiz gerekeceği için şimdilik bir yorumumuz yok. Sen en iyisi bunu dermatoloğuna sor deriz.

Zerdeçal Saç Maskesi Nasıl Yapılır?

Zerdeçal Saç Maskesi Nasıl Yapılır
  • Bir çay bardağı zeytinyağı, 5 yemek kaşığı bal ve iki yemek kaşığı toz zerdeçal karıştırılıp macun haline getiriliyor.
  • Saçlar tutamlara ayrılarak hazırlanan karışım saç diplerine sürülüp iyice yediriliyor.
  • Maskenin kalanı saçların gövde ve uçlarına da sürülüyor ve baş streç film ile tamamen sarılıyor.
  • Yarım saat bekleme süresinin sonunda saçlar yıkanıyor.

Az önce toz zerdeçal saça nasıl uygulanır sorusunun yanıtını vermiş olduk. Peki, saç bakımında taze zerdeçal ile neler yapılabileceğini biliyor muydun? Bunun yanıtı çok daha basit! Birkaç kök zerdeçal bir tencere suyun içine atıp kaynatılıyor, hazırlanan bu çay soğuyana dek bekletilip sonrasında sprey başlıklı bir şişeye alınarak tüm saçlara uygulanıyor. Bu işlem taze zencefil yerine toz zerdeçalla da yapılabiliyor. Bu uygulamada da aynı şekilde yarım saat bekleniyor.

Zerdeçal Saçtan Nasıl Akıtılır?

Zerdeçal Saçtan Nasıl Akıtılır

Zeytinyağı, bal ve zerdeçal ile saç maskesi yapıldıktan sonra saçlar henüz yıkanmadan şampuanlamalı, şampuan tüm saça iyice yedirilip ondan sonra ıslatılmalı. Öbür türlü, zeytinyağı suyla bir kez buluştuktan sonra saçtan kolay arınmıyor. Tabii taze veya toz zerdeçal suda kaynatılıp saça uygulandıysa durulamak hiç de zor değil. Bu adımda her zamanki saç yıkama rutini uygulanabilir.

Zerdeçal Saç Rengini Açar mı?

Zerdeçal Saç Rengini Açar mı

Zerdeçal ile saç boyama yöntemini daha önce duymadıysan burada vereceğimiz bilgi seni şaşırtabilir. Evet; nasıl ki doğal bir madde olarak papatya suyu saçı açıyorsa, paylaşılan deneyimlere göre saça zerdeçal sürmek de kademeli olarak renkte açılma sağlayabiliyor.

Zerdeçal ile Saç Nasıl Açılır?

Zerdeçal ile saç açmak için bitkinin toz halini suya ekleyip bir müddet kaynatmak ve ardından tüm saça uygulayıp (tercihen güneşte) beklemek gerekiyor. Zerdeçal ile saç açma yorumlarından anladığımız kadarıyla, bu yöntem tekrarlı olarak uygulandığında saçta altın sarısı bir renk elde etmeyi sağlıyor. 

Yine de denemeden önce iki kez düşünmen bizce en iyisi! Çünkü zerdeçal ile saç boyama girişiminden dolayı bir yandan saç derinin yapısında olumsuz değişikliklere yol açarken, diğer yandan saçlarında görmek istemeyeceğin bir renkle karşılaşman da olası. 

Parlak, güçlü ve dolgun saçların her zaman başımızın üstünde yeri var! Ama unutma, bunun için sen de araştırmanı iyi yapmalı; şikayet veya endişelerine en uygun ürünleri tercih etmelisin!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?