5 Göz Makyajı Hatası ve En Kolay Düzeltme Yöntemleri

5 Göz Makyajı Hatası ve En Kolay Düzeltme Yöntemleri

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

En sık yapılan makyaj hatalarını nasıl düzeltebileceğimizi araştırdık, deneyimledik ve şimdi seninle paylaşıyoruz.

Göz makyajı yaparken bazen çıldırmamak elde olmuyor. Göz kapağına bulaşan maskara, eşit olmayan eyeliner, biz güzellik tutkunlarının en çok zaman kaybettiği makyaj hatalarından sadece birkaçı...

Artık seni çılgına çevirecek makyaj hatalarını sakince düzeltebilir, hatta bu hatalar hiç yaşanmadan önlem alabilirsin. Seni daha fazla merakta bırakmadan bulduğumuz çözüm yollarını ve makyaj malzemesi önerilerimizi açıklıyoruz. 

Sorun: Maskara bulaştırma

5 Göz Makyajı Hatası ve En Kolay Düzeltme Yöntemleri_7

Bu durum hepimizin başına gelmiştir. Dakikalarca uğraştığın o kusursuz göz makyajın bir anlık hatayla maskara yüzünden bozulabiliyor. Maskaran kurumadan gözlerini hızlı açıp kapadığında veya ters bir hareket yaptığında maskara hem göz altına hem de göz kapağına bulaşabiliyor. Aynı anda gözlerin sulandığı için tüm göz makyajın bir anda çöpe gidiyor. Makyajını silip en baştan yapmak yerine sana vereceğimiz çözüm önerisiyle göz makyajını kurtarabilirsin.

Çözüm: Kirpiklerinde lifting etkisi yarat

5 Göz Makyajı Hatası ve En Kolay Düzeltme Yöntemleri_1Maskaran gözünün etrafında bulaştığında öncelikle sakin ol. Bütün makyajını silip en baştan yapmana gerek yok. Bulaşan maskaranı temizlemeden önce iyice kurumasını bekle. Göz çevrene bulaşan maskara kuruduktan sonra makyaj çubuğu veya pamukla bulaşan kısmı temizle. Pamuğunu makyaj temizleme suyuna batırarak tek seferde bulaşan maskaranı temizleyebilirsin. Maskaran henüz ıslakken temizlemeye kalktığında maskara her yere bulaşacak ve daha zor temizlenecektir. Maskaranı kirpiklerine sürdükten sonra gözlerini kapatıp 30 saniye beklediğinde maskaran kuruyacak, göz çevrene bulaşmayacaktır

Editörün önerisi: Kirpiklerimizde yarattığı lifting etkisi sayesinde çok severek kullandığımız NYX Professional Makeup On The Rise Liftscara maskarayı mutlaka denemelisin. Liftscara maskaranın formülü, göz kapaklarına bulaşmıyor, gün içinde dağılmıyor, dökülmüyor ve akmıyor. Eğer sen de maskaranın göz kapaklarına bulaşmasından şikayetçiysen, bundan sonra böye bir dert yaşamayacağına emin olabilirsin!

Sorun: Eyeliner kuyruğunu yanlış çekme

5 Göz Makyajı Hatası ve En Kolay Düzeltme Yöntemleri_8

Kusursuz eyeliner çekmek zordur, bunu hepimiz biliyoruz. Makyaja yeni başlayanlar için en zorlu makyaj adımlarından biri de harika eyeliner uygulamasıdır. Eyeliner kuyruğunu güzel çekemiyorsan endişelenme, bu dert hepimizin başında. Önemli olan nasıl düzelteceğini bilmektir.

Çözüm: Doğru Eyelinerı bul

5 Göz Makyajı Hatası ve En Kolay Düzeltme Yöntemleri_1Kuyruklu eyelinerın düzgün görünmüyorsa, eyelinerını eline al ve göz pınarından başlayarak kuyruk ucuna kadar yeniden uygula. Eyelinerını bir tık kalınlaştırarak daha pürüzsüz ve düzgün bir çizgi elde edebilirsin. Adım adım ilerlerken, aynaya bakarak kontrollü gittiğinde, eyelinerını daha eşit çekebilirsin.

Kusursuz kuyruklu eyeliner çekmek istiyorsan öncelikle kuyruk bölümünden başlamalısın. İlk olarak eyeliner kuyruğunu oluştur. Daha sonra kirpik dibinden başlayarak eyelinerını kuyruğunla tamamla. Bir de sana eyeliner önerimiz var: NYX Professional Makeup'ın Epic Ink Liner'ı bu işte ustalaşmana ve kusursuz eyeliner çekmene yardımcı olacak! Bu eyelinerın ucu hem ince hem de esnek, bu sayede eyeliner çekmek son derece kolay. Formülünün suya dayanıklı oluşu ise eyelinerının gün içinde dağılmasına ve bulaşmasına engel oluyor. Eğer kalıcı bir eyeliner istiyorsan, Epic Ink Liner'ı mutlaka denemelisin.

Sorun: Fazla far sürmek

5 Göz Makyajı Hatası ve En Kolay Düzeltme Yöntemleri_9

Acele göz makyajı yaparken bazen tek seferde bolca far uygulayarak abartılı bir görünüm yaratabiliyoruz. Birbirinden farklı renkleri karıştırmadığında ortaya seni utandıracak görünümler çıkabiliyor. Göz kapağımıza yoğun far uygulaması yaptığımızda bunu azaltmak da pek mümkün olmuyor. Bazen de adım adım ilerlediğimiz dumanlı göz makyajının sonuna gelirken uyguladığımız far o kadar fazla geliyor ki, bütün göz makyajımız bozulabiliyor. Endişelenme, makyajını silmeden bu durumu düzeltebilirsin.

Çözüm: Doğru renkleri makyajına taşı

5 Göz Makyajı Hatası ve En Kolay Düzeltme Yöntemleri_2

Göz makyajında çok fazla far uyguladığın zaman bunu normale indirmenin tek yolu: Karıştırmak. Far karıştırma fırçanla göz kapağındaki bütün farı karıştırarak farın yoğunluğunu azaltabilirsin. Göz makyajını bitirdiğinde kaş altına şampanya rengi farını sürerek hem göz makyajının daha kusursuz görünmesini sağlayabilir, hem de makyajının daha açık tonlarda görünmesine yardımcı olabilirsin. Eğer far fırçanda fazla far olduğunu düşünüyorsan bir kağıt havluya süreterek azaltabilirsin. Katlanma bölgesindeki yoğun farı azaltmanın da en pratik yolu, far fırçana biraz ten rengi pudra almak ve tekrar karıştırmak.

Editörün Önerisi: Eğer kolay dağıtılan ve yoğunluğunu arttırarak kendin ayarlayabileceğin bir far arıyorsan NYX Professional Makeup Ultimate Shadow Warm Neutrals ile tanışmalısın. Bu far paletinin içindeki bütün renkler birbiri ile uyumlu olduğu için hata yapma şansın neredeyse sıfır. Sana düşen tek görev farını iyice karıştırmak. Farlar son derece pigmentli oldukları ve tozutmadıkları için tek seferde istediğin etkiyi alabilir ve farlarını uygularken göz altına dökülmeleri gibi bir sıkıntıyla karşılaşmadan hızılca göz makyajını tamamlayabilirsin.

Sorun: Göz altına sim/far dökülmesi

5 Göz Makyajı Hatası ve En Kolay Düzeltme Yöntemleri_3

Makyajın en sinir bozucu anlarından biri göz altına dökülen farları temizlemektir. Göz altı hassas ve ince bir deri olduğu için yoğun temizleme/süpürme işlemi yaptığında tahriş olabilir. Gözlerin sulanarak yaşlanıp bütün makyajının bozulmasına yol açabilir. Sadece makyaj yaparken değil gün içinde de farın, göz kalemin göz altına bulaşıyorsa önlem alma zamanı gelmiş demektir.

Çözüm: Far bazı kullan

5 Göz Makyajı Hatası ve En Kolay Düzeltme Yöntemleri_4Göz makyajına başlamadan önce mutlaka far bazı kullanmalısın. Far bazı, simli ve ışıltılı farın göz kapağına yapışıp kalmasına, daha kalıcı ve opak görünmesine yardımcı olur. Özellikle simli farlarda yaşadığımız dökülme sorununu primer kullanarak önleyebilirsin. Sana bir de harika bir primer önereceğiz: NYX Professional Makeup Pigment Primer, farını hem sabitleyecek hem de muhteşem görünmesini sağlayacak.

Makyaj yaptıktan sonra göz altına dökülen farları gizlemenin en pratik yolu kapatıcı kullanmaktır. Temiz bir makyaj fırçasıyla göz altını temizle daha sonra kapatıcını ters üçgen şeklinde göz altına uygula. 

Sorun: Göz şekline uygun makyaj yapmamak

5 Göz Makyajı Hatası ve En Kolay Düzeltme Yöntemleri_5Arkadaşında gördüğün o harika göz makyajı sende istediğin gibi görünmüyor mu? Bu çok normal, çünkü her göz tipine göre farklı eyeliner ve far uygulaması yapmak gerekiyor. Eğer küçük veya düşük yapıda gözlerin varsa yanlış far uygulaması gözlerinin daha da küçük veya düşük görünmesine neden olabilir. 

Çözüm: Göz şeklini tanı

5 Göz Makyajı Hatası ve En Kolay Düzeltme Yöntemleri_6

Göz makyajına başlamadan önce göz yapını incelemeli ve ona uygun far ve eyeliner uygulaması yapmalısın. Göz yapını daha büyük göstermek için göz kontüründen de yardım alabilirsin! Doğru maskara kullanarak ve daha açık tonlarda göz makyajı yaparak gözlerini olduğundan daha büyük göstermen mümkün! Gözlerinin ceylan gibi çekik görünmesi için saçlarını sıkı bir atkuyruğu yap ve kuyruklu eyeliner uygula. Göz şekline uygun far uygulaması için bu yazımıza göz atmayı unutma!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?