Ametist Taşı Özellikleri ve Faydaları


Doğal taşlar arasında en sevilenlerden biri olan ametist taşı özellikleri ve faydalarına yakından bakıyoruz.

Mor rengi ile göz kamaştıran, kuvars grubu taşlar arasında en sık tercih edilen ametist taşının faydalarını ve özelliklerini bir araya getirdik! Bakalım ametist taşı ne işe yarıyor ve hangi burç için uygun?

Ametist taşı özellikleri

Ametist taşı özellikleri

Kuvars grubuna ait mor renkli ametist taşı, antik Yunan döneminde “sarhoş etmeyen taş” olarak biliniyordu. Günümüzde ise pozitif enerji veren, iyileştirici bir doğal taş olarak çok popülerdir.

Ametist taşı, etki bakımından en güçlü doğal taşlar arasında yer alır. Sertlik derecesi 7 dir. Ametist kolye, ametist bileklik ve yüzük gibi takılarda sıkça kullanıldığı gibi ham ametist kristalleri dekoratif olarak da tercih edilir.

Ametist taşı genellikle Meksika, Brezilya, Sibirya, Arjantin ve Afrika’dan çıkarılır. Türkiye’de ise Ordu, Balıkesir ve Çanakkale’de çıkarılır.

Ametist taşı ne işe yarar?

Ametist taşı ne işe yarar?

Ametist taşı faydalarını şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Negatif enerjiden korur, pozitif enerji verir.
 • Negatif enerjiyi olumlu bir enerjiye çevirir.
 • Huzur ve rahatlık verir.
 • Güçlü ve koruyucu bir taştır.
 • Strese karşı korur, sakinleştirici bir özelliği vardır.
 • Meditasyon yaparken kullanılır, enerjiyi dengeler.
 • Arındırma özelliği sayesinde, yanına konduğu taşlardaki negatif enerjiyi uzaklaştırır.
 • Odaklanmayı artırır, zihni temizler. Dikkat dağınıklığını azaltır.
 • Rahat uyku sağlar, kabus ve karabasana engel olur.
 • 6. hissi güçlendirir.
 • Kolesterolü ve hipertansiyonu dengelemeye yardımcı olduğu söylenir.
 • Özgüvenin artmasını sağlar.

Ametist taşı neye iyi gelir?

Ametist taşı neye iyi gelir?

Ametist taşı özellikle stresli hissedilen dönemlerde kişiyi rahatlattığı için tercih edilir. Eğer kişi negatif enerjiyle dolu olduğunu hissediyorsa, ametist taşı pozitif enerjisi sayesinde sakinleşir ve daha huzurlu hisseder.

Ametist taşı ayrıca öfkeyi dağıtır ve duyguları yatıştırır.

Ametist taşı hangi burç?

Ametist taşının hangi burçla uyumlu olduğu da merak konusu. Ametist taşı burçları Balık ve Kova burçları olarak öne çıksa da, tüm burçlar bu taşın faydalarından yararlanabilir. Ayrıca Aslan, Yengeç ve Yay burçları da ametist taşını tercih edebilirler. Ayrıca Taç çakrayı kuvvetlendirmek için kullanılabilir.

Ametist taşı nasıl temizlenir?

Ametist taşı nasıl temizlenir?

Ametist taşı negatif enerjiyi pozitif enerjiye çevirme özelliği sayesinde kendi kendini arındıran bir taştır. Ayrıca diğer doğal taşları arındırmak için de kullanılır. Ametist taşını temizlemek için akan bir su altında birkaç dakika bekletilebilir. Ametist taşı suya girer mi? sorunun yanıtı ise evettir fakat tamamen suyun içinde uzun süre bekletilmemelidir. Ametist taşının enerjisini artırmak için toprağa gömerek bir gece bekletilebilir.

Ametist taşı nereye konur?

Ametist taşının sakinleştirici ve dikkat dağınıklığını giderme özelliğinden faydalanmak için çalışma masasına konabilir. Rahat ve kabussuz uyku için ise baş ucuna konabilir. Rahatlatıcı, sakinleştirici, özgüven ve pozitif enerji veren özelliklerinden faydalanmak için de ametist kolye, ametist bileklik veya ametist yüzük olarak da üstte taşınabilir.

Cilt bakımında ametist taşı ne işe yarar?

Ametist yüz masaj aletleri ile yapılan cilt bakım rutini rahatlatıcı bir etki sağlar. Taç çakra başın üzerinde bulunduğu için ametist taşı masaj aleti ile yapılan masaj pozitif enerjiyi artırır ve mutluluk verir. Ametist taşı gua sha masajı yapıldığında cilt arınır ve daha enerjik görünür.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!