B5 Vitamini (Pantetonik Asit) Nedir? Ne İşe Yarar?

B5 Vitamini (Pantetonik Asit) Nedir? Ne İşe Yarar?

Cilt bakımında vitamin kullanımının ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Sağlıklı ve canlı görünen bir cilt yapısı için vücudumuzda olan veya dışarıdan takviye edilen vitaminleri günden güne araştırmaya devam ediyoruz. Son günlerde en çok merak ettiğimiz ve araştırdığımız konu ise B5 vitamini yani Pantetonik Asit. B5 vitaminin cilt bakımındaki önemini öğrendiğimizde 'işte aradığımız içerik buymuş!' dedik. Sen de cilt bakımında vitaminlerin, asitlerin ve değerli içeriklerin nasıl kullanıldığını ve ne işe yaradığını merak ediyorsan bu makalemizden öğreneceğin çok şey olacak. 

B5 vitamini nedir?

B5 vitamini nedir?

B5 vitamini, B vitamini ailesinin sekiz üyesinden biri. Medikal olarak Pantotenik asit olarak da karşımıza çıkan bu değerli vitamin suda çözünme özelliğine sahip. 

Pantotenik asit, az miktarlarda da olsa besinlerden alınabiliyor. En çok tahıllı gıdalarda, patateste, yumurta sarısında ve karaciğerde yer alıyor. B5 vitamini insan vücudunda enerji oluşum metabolizmasının sağlıklı çalışmasını sağlıyor. Aynı zamanda bu vitamin steroid hormonunun, D vitamininin sentezine yardımcı olarak vücudun normal işlevlerinin devam etmesine katkıda bulunur. B5 vitamini eksikliğinde vücut yorgun ve bitkin düşer. Bu nedenle sende daimi yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetlerin varsa en kısa zamanda vitamin değerlerine baktırmanı öneriyoruz.

B5 vitaminin cilde faydaları neler?

B5 vitaminin cilde faydaları neler?

B5 vitaminin vücutta protein ve yağ sentezine destek verdiği ve enerji üretimi sağladığını artık biliyorsun. Peki, B5 vitamininin (Pantotenik asit) cilde faydaları neler? 

B5 vitaminin cilt bakımında ve cilt onarım sürecinde oldukça önemli bir role sahip olduğunu biliyoruz. Cilt yaralanmalarında veya cildinde herhangi bir kimyasal işlem sonrasında B5 vitamini kullanmak cildin kendini onarma sürecini hızlandırır ve cildi eski sağlığına kavuşturur. Cilt bariyerini, yani cildin içeriden veya dışarıdan gelebilecek deformasyonlara karşı korur, cilt bariyerinin kalitesini arttırır. 

B5 vitaminin en sevdiğimiz faydası ise ciltteki glutatyon oranının artmasını sağlamak! Çünkü glutatyon, cildi UVA ışınları, hava kirliliği gibi çevresel faktörlerden koruyan güçlü bir antioksidan. Glutatyon sayesinde ciltte yaşlılık etkileri ve kırışıklar azalır, cilt bariyeri güçlenir ve cilt kendini daha hızlı bir sürede onarır. B5 vitaminin bir diğer faydası ise cildi yoğun bir şekilde nemlendirmek. Bu vitamin ciltteki nemi koruyarak, nem kaybını önlüyor. Böylece B5 vitamini kullananların cildi daha dolgun ve genç görünüyor. 

Cilt bakımında B5 vitamini nasıl kullanılır?

Cilt bakımında B5 vitamini nasıl kullanılır?

Cilt bakımında B5 vitamini kullanmak için sana harika bir serum önerimiz olacak. La Roche Posay'in Hyalu B5 serumu formülündeki çift moleküllü hyalüronik asit ve B5 vitamini sayesinde cildin dolgunlaşması, nemlenmesi ve cildin kendi daha hızlı bir şekilde onarması amaçlanıyor.

Hyaluronik asitin cilde faydalarını duymayan kalmadı, değil mi? Cildin en üst ve en alt katmanında nermlendirme etkisi yaratan Hyaluronik asit, yaşlanmanın etkilerinin azalmasına ve cildin genç görünmesine yardımcı oluyor. Malum, 30'lu yaşlardan sonra ciltteki Hyaluronik asit oranı günden güne düştüğü için yaşlanmanın ilk belirtileri hızlı bir şekilde karşımıza çıkabiliyor. Hyalu B5 serumun içeriğindeki Hyaluronik asit ve B5 vitamini birbirini destekleyerek cildin kendini onarma sürecini başlatıyor ve yaşlılık etkilerini azaltıyor. Cildinde yeni hücre oluşumu hızlanır ve günden güne daha genç görünmeye başlarsın. Biz bu serumu yaşlılık etkilerini kontrol altına almak ve cildindeki mat görünümden uzaklaşmak isteyen herkes için öneririz. 

Göz çevresinde B5 vitamini nasıl kullanılır?

Göz çevresinde B5 vitamini nasıl kullanılır?

B5 vitamini cildimizin en hassas noktası olan göz çevresi için de çok faydalı. Göz çevresindeki ince kırışıklar, yorgunluk belirtileri ve cansız görünümü gidermek için B5 vitamini içeren La Roche Posay Hyalu B5 Eyes göz kremini kullanmalısın. La Roche Posay göz kreminin formülünde iki çeşit yüksek ve mikro olmak üzere hyaluronik asit molekülü ve B5 vitamini yer alıyor. Değerli içerikler sayesinde göz çevresi daha canlı, dolgun görünüyor ve cilt bariyeri kuvvetleniyor. 

Sabah ve akşam uygulanabilen göz kremi, düzenli kullanımda göz çevresinin daha genç görünmesine yardımcı oluyor, ince kırışıkları azaltıyor. Rahatlamış ve dinlenmiş görünen göz çevresi sayesinde daha aydınlık ve enerjik görüneceksin. 4 hafta sonra göz altı torbalarının ne kadar aldığını fark edersen bir teşekkür mesajını bekliyoruz:) B5 vitamini içeren göz kremi, bakım rutinlerinin ayrılmaz parçası olmalı! 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?