Biyometrik Fotoğraflarda Güzel Çıkmak İçin İşe Yarar Makyaj Tüyoları


Biyometrik fotoğrafta makyaj olur mu? Biyometrik fotoğraf kurallarını ve pasaport makyajı adımlarını anlatıyoruz!

Yurtdışı seyahatlerinin heyecanı bir başka bizim için. Instagram'daki pozlarımızın hepsi çok güzel ama pasaporttaki resmimiz arkadaşlar arasında alay konusu! Gülmek güzel ama neden biyometrik fotoğrafında bile güzel olmayasın ki?

Gerçekten de, biyometrik fotoğraflarda güzel çıkmanın yolu yok gibi görünüyor. Tabii, bu makyaj tüyolarını öğrendikten sonra durum senin için değişecek ve artık pasaportunu gördüğünde gözlerini kaçırmayacak ve herkese göğsünü gererek göstermek isteyeceksin! işte karşında biyometrik fotoğrafta makyaj yapmanın ve güzel çıkmanın sırları!

Biyometrik fotoğraf nedir?

Öncelikle biyometrik fotoğrafın ne olduğunu ve biyometrik fotoğraf çektirirken makyaj yapıp yapmamanın neden önemli olduğunu açıklayalım. Biyometrik fotoğraf, diğer bir adıyla pasaport fotoğrafı, klasik vesikalık fotoğraflara göre daha farklı özelliklere sahip. Pasaport ve ehliyetlerde yer alan biyometrik fotoğraflar, kişilerin uluslararası standartta kimliklerini kolayca tespit etmek için çekiliyor.

Biyometrik fotoğraf kurallarında:

  • Fon beyaz olmalı
  • Yüzde ve fotoğrafın genelinde gölge olmamalı
  • Yüz fotoğrafta tam ortalanmalı
  • Yüz açık bir şekilde görünmeli
  • Görünümü değiştirebilecek makyajlar ve saç modelleri yapılmamalı.

Biyometrik fotoğraflarda kişinin gerçekten olduğu gibi görünmesi için makyaj yapmak da riskli olabiliyor.

Editörün Önerisi: Biyometrik fotoğrafta saç nasıl olmalı? sorusunun cevabı için biyometrik fotoğraf saç modelleri içeriğimize göz atabilirsin.

Biyometrik fotoğraflarda makyaj olur mu?

En sık duyduğumuz soruların başında "Biyometrik fotoğrafta makyaj yasak mı?" sorusu geliyor. Biyometrik fotoğraflara ışık tam karşıdan, yüze gölge vurmayacak şekilde geldiği için genellikle iyi çıkmak biraz zor olabiliyor. Daha iyi görünmek için bir çoğumuz biyometrik fotoğraf çektirirken makyaj yapmak istiyoruz ama bunun da bazı kuralları var. Yüzü büyük ölçüde değiştirecek ağır makyajlar, kontür uygulamaları, abartılı saç modelleri yapmamak gerekiyor. Eğer çok doğal ve hafif bir makyaj yapacaksan, biyometrik fotoğraf çektirmeden önce makyaj yapabilirsin. Aşağıdaki biyometrik fotoğraf makyaj tüyolarımızı inceleyerek sen de mükemmel görünebilirsin.

Biyometrik Fotoğraflarda Güzel Çıkmanın Yolu

biyometrik fotoğrafta güzel çıkmanın yolları

Düm düz karşıya bak, mimik yapma, gülümseme, BAM, yüzünde güçlü bir ışık tam karşıdan patlasın ve sonuç: O fotoğraftaki ben değilim! Eğer bugüne kadar biyometrik bir fotoğraf çektirdiysen ne demek istediğimizi anlamışsındır. Görüntü epey zorlayıcı olabiliyor.

Esas mantığı, mimik yapmadan, tam karşı açıdan yüzünün uluslararası bir şekilde tanınabilir olmasını sağlamak, fakat o güçlü flaş insanı başka biri gibi gösterebiliyor. Peki biyometrik fotoğraflarda güzel çıkmanın yolu var mı? Hatta, pasaport fotoprafı makyajlı olur mu? Evet, çok doğal ve kolay makyaj tüyolarıyla sen de biyometrik fotoğraflarda iyi görünebilirsin. Şimdi bildiğimiz tüm pasaport makyajı tüyolarını ve biyometrik fotoğraf kurallarını anlatıyoruz!

Biyometrik fotoğraf makyaj tavsiyeleri

1. Doğal ve doğru tonda fondöten seçimi

Maybelline fit me fondöten

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki; Biyometrik fotoğraf çektirmeden önce asla ağır bir makyaj yapmamalısın. Tamamen olduğun gibi ama “daha iyi” görünebilmen için sana yokmuş gibi makyaj tüyoları vereceğiz sadece. Bunun en önemli aşaması da doğru fondöten seçiminden geçiyor.

Biyometrik fotoğraf makyajı için doğal, ince yapılı, cilt tonunu dengeleyecek bir fondöten tercih etmelisin. Kullanacağın bu fondöten yalnızca renk eşitsizliklerini dengeleyecek ve yüzüne daha canlı bir görünüm verecek. Seçtiğin tonun aynı zamanda, boynunla aynı renkte olmasına dikkat etmelisin, maske görünümü istemezsin değil mi?

Editörün Önerisi: Cildinle birebir uyum sağlayacak, renk eşitsizliklerini giderecek ve içerisindeki mikro pudra tanecikleri ile de gözenek görünümünü azaltacak mat bir fondöten öneriyoruz: Maybelline Fit Me Fondöten ile harika görüneceksin. Aynı zamanda bu fondöten parlamayı önleyeceği için bu konuyu da dert etmene hiç gerek yok!

Eğer göz altı morluklarından şikayetçiysen ve bu görünümün biyometrik fotoğrafında öne çıkmasını istemiyorsan, hafif ama etkili bir kapatıcı uygulayabilirsin. Maybelline Instant Anti Age Eraser Kapatıcı, incecik yapısına rağmen güçlü kapatıcılığı ile ağırlık yaratmadan mükemmel bir iş çıkarıyor. Üstelik sünger aplikatörü ile uygulaması da son derece pratik.

2. Hafif kontür uygulaması ile yüz hatlarını ön plana çıkar

kontür

Kontür uygulaması, insanın yüz hatlarını son derece değiştirebilen bir uygulama. O yüzden biyometrik fotoğraf çektirmeden önce öyle ağır bir kontür uygulaması yapmamanı öneriyoruz. Bunun yerine kremsi ürünlerle elmacık kemiklerine vereceğin çok hafif bir gölge ile flaş patladığında yüzünde yok olacak gölgeleri suni bir şekilde yaratabilirsin. Fakat çok hafifçe uygulamayı sakın unutma!

Editörün Önerisi: Hafif ve doğal bir kontür uygulaması için NYX Professional Makeup’ın Highlight & Contour paleti tam bu işe göre! Kendi tonunu seç ve hafif dokunuşlarla yüzünü şekillendir.

3. Aydınlatıcı yine harikalar yaratacak!

maybelline chrome extreme aydınlatıcı

Biyometrik fotoğrafta cansız görünmemek için yüzünün yüksek bölgelerine çok hafifçe aydınlatıcı uygulayabilirsin. Özellikle göz pınarlarına ve burnunun ucuna uygulayacağın çok hafif bir aydınlatıcı ile enerjik ve canlı görünebileceğini unutma.

Editörün Önerisi: Verdiği doğal ve canlı aydınlığa bayıldığımız Maybelline Chrome Extreme aydınlatıcılardan 200 Diamond Glow mutlaka denemelisin.

4. Kırpık kirpikler, belirgin gözler

maybelline falsies lash lift maskara

Biyometrik fotoğraf makyajında, asla göz makyajı yapmanı önermiyoruz. Bunun yerine gözlerini belirginleştirmek için kirpik diplerine ince bir şekilde kahverengi far uygulayabilirsin. Kirpiklerine lifting etkisi vermek için de Maybelline Falsies Lash Lift maskarayı kullanabilirsin. Çift boğumlu fırçasıyla en kısa kirpikleri bile kaldıran, kıvıran ve hacim veren bu maskara, kirpiklerinin harika görünmesini sağlayacak.

5. Nude tonlarda bakımlı dudaklar

biyometrik fotoğraf ruj önerisi


Biyometrik fotoğraf çektirmeden önce, gösterişli bir ruj sürmeyi planlamıyorsun değil mi? Hi̇ç ruj sürmemek yerine de kendi dudak tonuna yakın, parlak ve nemli bitişli bir ruj tercih edebilirsin. Böylece hem dudak rengin kusursuz görünecek hem de bakımlı ve güzel görüneceksin.

Editörün Önerisi: Varla yok arası, parlak bitişli ve dudakları nemli gösteren L'Oréal Paris Color Riche Shine rujlardan 656 Beige in the City'i uygulayabilirsin. Böylece dudakların kendi dudakların ama daha iyisi gibi olacak!

İşte bu kadar! İşte bu ufak makyaj tüyolarıyla, biyometrik fotoğrafta hiç makyaj yapmamış gibi doğal ama bir yandan da ufak dokunuşlarla harika görüneceksin!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala