C Vitamini Nelerde Var? Nasıl Kullanılır?


Sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemi denilince aklımıza ilk olarak C vitamini geliyor. Sıkı ve pürüzsüz bir cilt görünümü için de tercih edilen C vitamini, son zamanların en çok arananlar içeriklerinden biri haline geld. Peki, C vitamini nedir? C vitamini bulunan besinleri senin için araştırdık. C vitamini faydalarını öğrendikten sonra sen de sağlıklı cilt görünümüne bir adım daha yaklaşmış olacaksın.

C vitamini nasıl alınır ve nasıl kullanılır? C vitaminine dair merak ettiğin her şey makalemizde!

C vitamini nedir?

C vitamini nedir?

C vitamini Askorbik asit olarak da biliniyor. Suda çözünen bir vitamin türü olan C vitamini vücudumuz tarafından üretilmiyor, sadece besinler aracılığıyla alınıyor. Bu nedenle C vitamini içeren besinleri tüketmek çok önemli! 

C vitamini eksikliği durumunda kansızlık, diş eti kanaması, cilt lekesi, ciltte morluk ve renk eşitsizliği gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. C vitamini azalması durumunda kendini daha yorgun hissetmeye başlar ve cildinin mat, solgun göründüğünü fark edersin. Sadece besinler ve takviyelerle aldığımız C vitaminini ihmal etmemelisin. 

Günde ne kadar C vitamini almalıyım? C vitamini günlük olarak kadınlar için 75 mg, erkekler için de 90 mg olarak öneriliyor. Hamilelik ve emzirme durumlarına göre sana en uygun olan C vitamini miktarını doktorundan önerebilirsin. 

C vitamini faydaları nelerdir?

C vitamini faydaları nelerdir?

C vitamininin en önemli görevi vücutta iyileşmeyi sağlamak! Kolajen sentezinde önemli bir rol alan c vitamini, yaraların iyileşmesine, kemiklerin onarılmasına ve dişlerin daha sağlıklı olmasına yardımcı oluyor. Cildin daha aydınlık ve sıkı görünmesinde de görevi olan C vitamini genel vücut sağlığını korumakla görevli! 

Bunların dışında C vitaminin faydalarını aşağıda görebilirsin. 

  • En önemli antioksidan olarak bilinen C vitamini, hücreleri serbest radikallerden korur.
  • Bağışıklık sistemini koruyarak soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı bünyeyi güçlendirir. 
  • Kalp ve damar hastalığı gibi kronik rahatsızlıklara karşı vücudu korur.
  • Kan değerlerini dengeler, kötü kolestrolun azalmasını sağlar. 
  • Demir emilimini arttırarak kan değerlerini dengeler.
  • Göz hastalıkları, kanser ve kalp krizin önüne geçer. 
  • Cilt esnekliğini korur, cildi daha aydınlık gösterir. 

C vitamini nelerde var?

C vitamini nelerde var?

C vitamini yoğun olarak meyve ve sebzelerde bulunuyor. En çok C vitamini içeren meyvelerin başında siyah frenk üzümü gelir. Sonrasında domates, kivi, portakal, çilek ve limonda C vitamini miktarı oldukça fazladır. 

C vitamini olan sebzelerin başında ise kırmızı biber gelir. Sonrasında brokoli, maydonoz, brüksel lahanası ve karnıbahar sebzesinde de yoğun miktarda C vitamini bulunuyor. Bu sebzeleri özellikle mevsiminde tüketerek vücudunun ihtiyacı olan C vitaminini karşılayabilirsin. 

C vitamini nasıl kullanılır?

C vitamini nasıl kullanılır?

C vitamini karaciğerde depolanmıyor yani günlük olarak C vitamini içeren besinleri tüketmen veya C vitamini takviyesi yapman önerilir. Cildinin ihtiyacı olan C vitamini miktarını serum ve C vitamini içeren maskelerle tamamlayabilirsin. 

Cildin için C vitamini serumu kullanırken, içeriğinde C vitamini aktifleştiren içeriklerin olmasına dikkat etmelisin. Niasinamid ve salisilik asit içeren cilt bakım serumları cildin için daha faydalı olur ve C vitamini emilimi artar. Vücudunda C vitamini depolanmadığı için c vitamini serumlarını ve maskelerini mutlaka günlük olarak kulanmalısın. Yaz aylarında da C vitamini serumu kullanmaya devam edebilirsin. Güneş koruması kullandığın sürece C vitamini serumları ciltte lekeye sebep olmaz. 

Cilt için C vitamini serumu nasıl kullanılır?

Cilt için C vitamini serumu nasıl kullanılır?

Cildin için C vitamini takviyesi yapmak istiyorsan Garnier C Vitamini Aydınlatıcı Serum'u sana öneririz. %3,5 oranında C vitamini, salisilik asit ve niasinamid içeren C vitamini serumu incecik formülüyle ciltte varla yok arası bir his yaratıyor. Ağırlık yapmıyor ve rahatsızlık hissi vermiyor. 

Garnier C vitamini serumun en sevdiğimiz özelliği hızlı sonuç vermesi oldu. Cildinde daha aydınlık ve eşit görünüm isteyenler tam 3 gün içinde gözle görülür bir şekilde değişim yaşayabilirler.  Garnier serumun yüksek konsantre formülü sayesinde ilk 3 günde cilt tonu daha eşit görünüyor, 6 gün sonra ise koyu lekelerin görünümü azalıyor. En iyi c vitamini serumundan daha ne isteriz?

C vitamini serumu nasıl uygulanır? Garnier C Vitamini Aydınlatıcı Serum'u bir tam damlalık kadar avucuna al, tüm yüz ve boyun bölgesine uygula. İncecik bir yapısı olduğu için kolay dağılır, yağlanma yapmaz. Biz bu C vitamini serumunu makyaj altına sürmeyi de çok seviyoruz. 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala