C Vitamini Nelerde Var? Nasıl Kullanılır?

C Vitamini Nelerde Var? Nasıl Kullanılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Sağlıklı ve güçlü bir bağışıklık sistemi denilince aklımıza ilk olarak C vitamini geliyor. Sıkı ve pürüzsüz bir cilt görünümü için de tercih edilen C vitamini, son zamanların en çok arananlar içeriklerinden biri haline geld. Peki, C vitamini nedir? C vitamini bulunan besinleri senin için araştırdık. C vitamini faydalarını öğrendikten sonra sen de sağlıklı cilt görünümüne bir adım daha yaklaşmış olacaksın.

C vitamini nasıl alınır ve nasıl kullanılır? C vitaminine dair merak ettiğin her şey makalemizde!

C vitamini nedir?

C vitamini nedir?

C vitamini Askorbik asit olarak da biliniyor. Suda çözünen bir vitamin türü olan C vitamini vücudumuz tarafından üretilmiyor, sadece besinler aracılığıyla alınıyor. Bu nedenle C vitamini içeren besinleri tüketmek çok önemli! 

C vitamini eksikliği durumunda kansızlık, diş eti kanaması, cilt lekesi, ciltte morluk ve renk eşitsizliği gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. C vitamini azalması durumunda kendini daha yorgun hissetmeye başlar ve cildinin mat, solgun göründüğünü fark edersin. Sadece besinler ve takviyelerle aldığımız C vitaminini ihmal etmemelisin. 

Günde ne kadar C vitamini almalıyım? C vitamini günlük olarak kadınlar için 75 mg, erkekler için de 90 mg olarak öneriliyor. Hamilelik ve emzirme durumlarına göre sana en uygun olan C vitamini miktarını doktorundan önerebilirsin. 

C vitamini faydaları nelerdir?

C vitamini faydaları nelerdir?

C vitamininin en önemli görevi vücutta iyileşmeyi sağlamak! Kolajen sentezinde önemli bir rol alan c vitamini, yaraların iyileşmesine, kemiklerin onarılmasına ve dişlerin daha sağlıklı olmasına yardımcı oluyor. Cildin daha aydınlık ve sıkı görünmesinde de görevi olan C vitamini genel vücut sağlığını korumakla görevli! 

Bunların dışında C vitaminin faydalarını aşağıda görebilirsin. 

  • En önemli antioksidan olarak bilinen C vitamini, hücreleri serbest radikallerden korur.
  • Bağışıklık sistemini koruyarak soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı bünyeyi güçlendirir. 
  • Kalp ve damar hastalığı gibi kronik rahatsızlıklara karşı vücudu korur.
  • Kan değerlerini dengeler, kötü kolestrolun azalmasını sağlar. 
  • Demir emilimini arttırarak kan değerlerini dengeler.
  • Göz hastalıkları, kanser ve kalp krizin önüne geçer. 
  • Cilt esnekliğini korur, cildi daha aydınlık gösterir. 

C vitamini nelerde var?

C vitamini nelerde var?

C vitamini yoğun olarak meyve ve sebzelerde bulunuyor. En çok C vitamini içeren meyvelerin başında siyah frenk üzümü gelir. Sonrasında domates, kivi, portakal, çilek ve limonda C vitamini miktarı oldukça fazladır. 

C vitamini olan sebzelerin başında ise kırmızı biber gelir. Sonrasında brokoli, maydonoz, brüksel lahanası ve karnıbahar sebzesinde de yoğun miktarda C vitamini bulunuyor. Bu sebzeleri özellikle mevsiminde tüketerek vücudunun ihtiyacı olan C vitaminini karşılayabilirsin. 

C vitamini nasıl kullanılır?

C vitamini nasıl kullanılır?

C vitamini karaciğerde depolanmıyor yani günlük olarak C vitamini içeren besinleri tüketmen veya C vitamini takviyesi yapman önerilir. Cildinin ihtiyacı olan C vitamini miktarını serum ve C vitamini içeren maskelerle tamamlayabilirsin. 

Cildin için C vitamini serumu kullanırken, içeriğinde C vitamini aktifleştiren içeriklerin olmasına dikkat etmelisin. Niasinamid ve salisilik asit içeren cilt bakım serumları cildin için daha faydalı olur ve C vitamini emilimi artar. Vücudunda C vitamini depolanmadığı için c vitamini serumlarını ve maskelerini mutlaka günlük olarak kulanmalısın. Yaz aylarında da C vitamini serumu kullanmaya devam edebilirsin. Güneş koruması kullandığın sürece C vitamini serumları ciltte lekeye sebep olmaz. 

Cilt için C vitamini serumu nasıl kullanılır?

Cilt için C vitamini serumu nasıl kullanılır?

Cildin için C vitamini takviyesi yapmak istiyorsan Garnier C Vitamini Aydınlatıcı Serum'u sana öneririz. %3,5 oranında C vitamini, salisilik asit ve niasinamid içeren C vitamini serumu incecik formülüyle ciltte varla yok arası bir his yaratıyor. Ağırlık yapmıyor ve rahatsızlık hissi vermiyor. 

Garnier C vitamini serumun en sevdiğimiz özelliği hızlı sonuç vermesi oldu. Cildinde daha aydınlık ve eşit görünüm isteyenler tam 3 gün içinde gözle görülür bir şekilde değişim yaşayabilirler.  Garnier serumun yüksek konsantre formülü sayesinde ilk 3 günde cilt tonu daha eşit görünüyor, 6 gün sonra ise koyu lekelerin görünümü azalıyor. En iyi c vitamini serumundan daha ne isteriz?

C vitamini serumu nasıl uygulanır? Garnier C Vitamini Aydınlatıcı Serum'u bir tam damlalık kadar avucuna al, tüm yüz ve boyun bölgesine uygula. İncecik bir yapısı olduğu için kolay dağılır, yağlanma yapmaz. Biz bu C vitamini serumunu makyaj altına sürmeyi de çok seviyoruz. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?