​Dolaşık saçları açma rehberi: Zarar vermeden saçlarını tara


Yeni saç modelleri denemek, krepe yapmak ve tabii ki saçlarımız açık şekilde uyumak, saçlarımızın birbirine dolanması için süper bir ortam yaratıyor! Buna, sık uygulanan kimyasal işlemler, aşırı ısıyla şekillendirmek gibi saçları kurutan dış faktörler de eklenince, birbirine dolaşan saçlarını zarar vermeden açmak neredeyse imkansızlaşıyor!

Elindeki saç fırçasıyla birbirine dolaşan saçlarını çözmekten yorgun düşmek, kırık saç uçlarına neden olmak ve avucundaki kopan saçları görmek yerine yazımızın devamında okuyacağın ipuçlarına göz at ve bu sorundan kolayca kurtul!

Geniş dişli taraklar kullan

geniş dişli

Özellikle saçların zayıfsa veya yıpranmışsa, kırılmalara, kopmalara meyilli olduğu için kullanacağın tarakları dikkatli seçmen gerekir. Saçlarını taramak için geniş dişli fırçalar kullanarak saçlarını daha rahat tarayabilir, düğümleri daha kolay çözebilirsin. Geniş aralıklı dişlere sahip taraklar, saçlarını zarar vermeden taramana yardımcı olur. 

Durulanmayan bakım kremi kullan

durulanmayan bakım kremi

Hani saçların taraktan akması diye bir tabir var ya, işte bunu sağlamak için saçlarını taramadan önce mutlaka durulanmayan bir bakım kremi kullanmanı öneririz. Durulanmayan saç bakım kremini saçlarının uç ve boylarına yoğunlaşarak uygulamak, saçlarını nemlendirecek, yumuşatacak, parlaklık kazandıracak ve kopmalara karşı koruyacaktır. 

Saçların ıslakken ya da kuruyken kullanabileceğin durulanmayan bakım kremlerini, saçlarına banyodan sonra uygula, geniş bir dişli tarakla saçlarını tara. Böylece saçlarının yumuşamasını sağlamış olursun ve saçlarını kolayca tarayabilirsin.

Editör önerisi: Sen de Elseve durulanamayan bakım kremlerinden saç tipine uygun olanı seçebilirsin. Uzun saçların yıprandıysa ve saç tellerini onararak bakım yapmak, son 3 cm’sini bile kurtarmak istiyorsan Elseve Bye Bye Makas Saç Bakım Kremini denemelisin. Kıvırcık saçlarını hem beslemek hem de 48 saat belirgin bukleler sağlamak istiyorsan bizim favorimiz Elseve Mucizevi Yağ Amla Saç Bakım Kremi.

Eğer çeşitli faktörlere bağlı olarak saç dökülmesi problem yaşıyorsan ve saçlarını güçlendirmek istiyorsan, içeriğindeki Arginine, Biotin ve Vitamin B5 içeren Arginine Komple Direnç Dökülme Karşıtı Bakım Kremi ile saçlarını içten dışa güçlendirerek koparak dökülmeleri engelleyebilirsin.

Doğru şekilde tara

tarak

Yapabileceğin en büyük hata tarak veya fırçayı saç köklerinden uca doğru hızla çekerek saçlarını taramaktır. Saç kırıklarının, koparak dökülmelerin oluşmasına en büyük nedenlerdendir. Bu nedenle saçlarını taramaya saç uçlarından başlayıp, kademeli şekilde köklerine doğru taramalısın.

Saçlarını zorlama

Dolaşmış bir tutam saçı tarakla çekmek, daha beter dolaşmasına neden olur. Bu yüzden böyle bir durumla karşılaştığında saçlarına birkaç fıs sıvı bakım spreyi ya da yağ içeren bakım kremi uygularsan, saçların gevşer ve bu şekilde daha rahat tarayabilirsin. Tabii ki nazikçe ve yavaşça taramayı da unutma!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!