Fransız Makyajı Nasıl Yapılır?


Son dönemlerin popüler trendi olan “Fransız Makyajı” nasıl yapılır, adım adım öğreniyoruz!

Çekici ve göz alıcı Fransız kadınlarının güzelliğe olan bakış açılarını her zaman çok beğenmişizdir. Kendilerine son derece güvenli, modern ve çekici bir parizyen stilleri olan Fransız kadınlarından parizyen makyaja ve güzelliğe dair öğreneceğimiz çok şey var! Özellikle de son zamanlarda trend olan Fransız tarzı makyaj nasıl yapılır, parizyen kadınları güzellik ve makyaj rutinlerinde nelere dikkat ederler, anlatmaya başlıyoruz!

Parizyen ne demek?

Parizyen ne demek?

Parizyen kadın genel olarak Paris'te yaşayan kadınların stilini tanımlamak için kullanılır. Parizyen makyaj stili, Fransız kadınlarının doğal güzelliklerini ön plana çıkaran, aynı zamanda da son derece feminen ve çekici görünmelerini sağlayan bir makyaj stili. Tamamen doğal olanı ön plana çıkarmak ve vurgulamak üzerine kurulu bu makyaj stili, Parizyen kadınların imzası niteliğinde. Parizyen makyaj ve parizyen stil, Fransız kadınlarından ilham almıştır. Sen de kendini Paris'e ışınlamak istediğinde Parizyen kadınların makyajından yararlanabilirsin.

Fransız Makyajı (Parizyen Makyaj) Nasıl Yapılır?

fransız makyajı

Hiç çaba harcamadan güzel ve doğal görünen, çekici stilleriyle bize ilham veren Fransız kadınlarının sırrı ne? Doğal güzelliğe giden yolda kendilerine çok iyi bakıyor olmaları en önemli adımlardan. Sadece dışarıdan uygulamalarla güzel görünmek değil, sağlıklı beslenmek, spor yapmak ve kendilerine iyi bakmak en büyük sırları. Peki Fransız tarzında makyajın tüyoları neler? Göz alıcı parizyen görünümün sırlarını açıklıyoruz!

1. Nemlendirilmiş bir cilt ilk adım

Fransız Makyajı Nasıl Yapılır?_2

Fransız kadınlarının aydınlık ve sağlıklı ciltlerine her zaman özenmişizdir. Öğrendiğimiz kadarıyla da Fransız makyajında en önemli adım, makyaja başlamadan önce cildi iyi bir şekilde nemlendirmek! Bunun için bizim tercihimiz L’Oréal Paris’in yeni çıkan Nem Terapisi Aloe Vera Suyu’nu cildimize uyguluyoruz. Cildi 72 saat boyunca nemlendiren bu bakım, çok ince yapılı olduğu için makyaj öncesi harika bir baz oluyor.

2. Doğal ten makyajı

Doğal ten makyajı

Fransız makyajında en önemli adımlarından biri de doğal ten görünümü elde etmek. Son dönemin yükselen trendlerinden olan cilt bakımı ve ten makyajını bir arada sunan serum fondötenler, Fransız kadınlarının da favorisi.

L'Oréal Paris True Match Nude Fondöten Serum, formülündeki saf hyaluronik asit ile cildi nemlendirerek dolgunlaştırırken, aynı zamanda doğal pigmentlerle eşitlenmiş ve sağıklı bir ten görünümü sağlıyor. Kısacası kendi cilt tonundaki bu yüz serumu, cildinin çok daha pürüzsüz, dolgun, canlı ve bakımlı görünmesini sağlıyor. Üstelik bitişi o kadar doğal ki, ten makyajın yokmuş gibi görünecek!


3. Minimal eyeliner

Minimal eyeliner

Fransız kadınları günlük makyajlarında minimal bir eyeliner makyajı ile gözlerini belirginleştirmeyi tercih ediyorlar. Bunun için sen de uzun süre kalıcı, akmayan siyah bir göz kalemi kullanabilirsin. Tek yapman gereken minik bir eyeliner kuyruğu ile göz kapağının ortasına kadar kirpik diplerini belirginleştirmek. L'Oréal Paris Infaillible Automatic Jel Göz Kalemi bu göz makyajı için ideal. 36 saate kadar kalıcı formülü ile suya, tere ve bulaşmaya dayanıklı ve incecik ucu ile eyeliner çekmesi son derece kolay.

4. Uzun ve belirgin kirpikler

Uzun ve belirgin kirpikler

Fransız makyajında en dikkat çeken görünümlerden biri de kirpiklerde upuzun ve belirgin bir etki. L'Oréal Paris Telescopic Carbon Black Maskara'nın kirpiklere tek dokunuşta verdiği uzun, belirgin ve siyah etki, Fransız kadınlarının vazgeçilmezi. Sen de bakışlarını böyle yoğun bir şekilde belirginleştirmek istersen, bu maskarayı mutlaka denemelisin.


5. Doğal allık uygulaması

Doğal allık uygulaması

Doğal görünümün Fransız makyajında en önemli şey olduğunu öğrendik, allık uygulaması da bu aşamada oldukça önemli. Kendiliğinden kızarmış yanak görünümü elde etmek, Fransız makyajında olmazda olmazlardan. Bunun için de allığı, gülümsediğinde çıkan yanaklarının tam üzerine uygulamalısın. Doğal tonları ve pigmentasyonu ile L’Oréal Paris’in Melon Dollar Baby allığı bu görünüm için en iyi seçim.

6. Fransız makyajının imzası: Kırmızı ruj!

fransız makyajı kırmızı ruj

Kırmızı ruj olmdan bir Fransız makyajı düşünemiyoruz! Günlük makyajlarında da kırmızı ruju gönüllerince tercih eden Fransız kadınlarının göz alıcı görünmelerinin sebebi belli! Bizim de kırmızı ruj olarak tercihimiz L'Oréal Paris Les Chocolats Likit Mat Rujlardan 864 Tasty Ruby rengi. 16 saate kadar kalıcı, ultra mat bitişli ve çikolata kokulu bu kırmızı ruj tam Fransız makyajına göre.

Kırmızı ruj sürme tekniklerini öğrenmek için yazımızı okumayı unutma!

7 Adımda Parizyen Makyaj Nasıl Yapılır?

1- Cilde bakım yapan, doğal ten makyajı

Parizyen makyajın en önemli adımlarından biri de doğal cilt görünümü. Ağır ve yoğun fondötenler kullanmadan ve cildin doğallığını gizlemeden yapacağın bir ten makyajı ile parizyen makyajın ilk adımını atabilirsin. Bunun için cilt tonunu eşitleyecek, kusurları gizleyerek cildini pürüzsüz gösterecek ve aynı zamanda da bakım yapacak bir fondötene ihtiyacın olacak.

L’Oréal Paris True Match Nude Serum Fondöten, cilde bakım yaparken aynı zamanda da cildin sağlıklı ve canlı görünmesini sağlıyor. Saf hyaluronik asit içeren formülü ile cildi nemlendirerek dolgunlaştırırken, formülündeki doğal pigmentlerle cilt tonunu eşitleyerek kusursuz bir görünüm sağlıyor.

2- Nude göz makyajı

Parizyen makyajda her şey doğal güzelliği vurgulamaktan yana olduğu için, göz makyajında nude tonlar tercih etmelisin. Fazla renk kullanmadan, sadece nude mat tonlarda bir farı tüm göz kapağına uygulayabilirsin. Bunun için önerimiz, L’Oréal Paris Color Queen tekli farlardan Force rengi. Mat bitişli bu açık kahverengi tonu, gözlerini doğal bir şekilde ön plana çıkaracak. Yumuşak ve pigmentli formülü ile bu tekli farlar çok kolay uygulanıyorlar. 

3- Upuzun kirpikler

Gelelim Parizyen kadınların etkileyici bakışlarına: Upuzun ve simsiyah kirpikler elde etmek için maskara seçimin son derece önemli. Bunun için önerimiz L'Oréal Paris Telescopic Carbon Black Maskara. Tek dokunuşta kirpiklere daha uzun, daha belirgin ve daha siyah bir etki veren bu maskara, esnek ve ince fırçasıyla tüm kirpikleri tek tek ayırıyor ve belirginleştiriyor.

4- Belirgin ve doğal kaş stili

Parizyen makyajda, kaşlarını yoğun bir şekilde doldurmaktan kaçınmalı, sadece boşluklara doğru dokunuşlar yaparak doğal ve belirgin bir kaş şekli elde etmelisin. Bunun için ince uçlu kaş kalemleri çok işine yarayacak. L’Oréal Paris Skinny Definer kaş kalemleri, incecik uçları ile kaş kılını taklit etme konusunda çok başarılılar. Bu kaş kalemiyle kaşlarının arasındaki boşlukları doldurabilir, arkasındaki kaş fırçası ile kaşlarını tarayarak doğal bir bitiş elde edebilirsin.

5- Kendiliğinden kızarmış yanaklar

Parizyen makyajın kilit noktasının doğallık olduğunu söylemiştik. Ten makyajında doğal bir etki elde etmek için, allık tonunu doğal renklerden seçmelisin. Yanaklarına kendiliğinden kızarmış etkisi vererek hem çekici hem de romantik bir etki yakalayabilirsin. Allık önerimiz, doğal pembe tonu ile L’Oréal Paris Wake Up and Glow Blush 03 Melon Dollar Baby üstelik mis gibi de karpuz kokuyor!

6- İçten gelen ışıltı

Cildine içten gelen, doğal bir ışıltı vermek için likit aydınlatıcılardan yardım alabilirsin. Böylece hem cildine aydınlık bir etki vermiş olacaksın, hem de doğal görünümden ödün vermeyeceksin. Ayrıca herkes cildinin ne kadar güzel parladığını düşünecek. Glow Mon Amour Droplet Highlight bu iş için biçilmiş kaftan! Renk önerimiz ise allığınla uyumlu olacak 04 Melon Dollar Baby!

7- Parizyen dudaklar

Parizyen makyajın olmazsa olmazı ise kırmızı mat bir ruj. Fransız kadınlarının imzası haline gelen kırmızı ruj ile parizyen makyajını noktalayabilirsin. Dudaklarında ağırlık yaratmayacak, aynı zamanda mat ve çarpıcı bir renk verecek L’Oréal Paris Rouge Signature Empowereds likit mat rujlardan 137 Red rengi, tam bu makyaja göre. Dudakta yokmuş gibi ince, aynı zamanda yoğun pigmentli ve mat bitişli bu canlı kırmızıya bayılıyoruz!

Parizyen Stil Nasıl Olur?

parizyen stil

Parizyen kadınların parizyen stili oldukça ikoniktir. Parizyen stili benimseyen kadınlar genellikle sade ve ikonik parçaları kullanırlar. Parizyen fötr şapka, halka küpeler ve minik topuklu ayakkabılar Parizyen stilin en önemli parçalarıdır.

Parizyen makyaj denildiğinde akla gelen en önemli makyaj malzemesi ise kırmızı rujdur. Mat kırmızı ruj veya saten kırmızı ruj ile parizyen makyaj stilini tamamlayabilirsin. Unutma, Parisli kadınlar az çoktur felsefesini benimser. Yani abartılı görünümlerden kaçınır ve Parizyen makyajı minimal yaparlar. Kırmızı rujunu sürerken makyajın geri kalanını sade tutmalısın.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?