Jojoba yağı hakkında bilinmesi gereken her şey burada!


Şimdiye kadar kullanmış olduğun cilt ya da saç bakım ürünlerinin en az biri jojoba yağı içeriyordur. Bu doğal yağ, besleyici özellikleri sayesinde hem cilt bakımında hem de saç bakımında en çok tercih edilen içeriklerdendir. Sen de jojoba yağının saça faydalarını araştırıyorsan doğru yerdesin!

Jojoba yağı nedir?

Jojoba yağı nedir?

Jojoba yağı, jojoba bitkisinin tohumundan elde edilen bir bitkisel yağdır. Bu bitki daha çok, sıcak ve kurak bölgelerde yetişir. Sanılanın aksine, jojoba yağı kokusuzdur. Nemlendirici özelliği sayesinde bakım ürünlerinde bulunur. Cilde ve saçlara nem desteği sağlar ancak bunu yaparken yağlı his bırakmaz.

Jojoba yağı faydaları nelerdir?

Jojoba yağının cilde faydalarını artık bilmeyen yok; peki saç için faydaları neler? Jojoba yağı ne işe yarar diye sorulduğunda aklımıza ilk gelen tabii ki saçı beslemesi. Besin dışında aşağıdaki faydaları da sağlıyor:

1.Isı ve şekillendirme hasarını onarır

Jojoba yağı faydaları nelerdir?

Eğer saçların üst üste çekilen fönlerden, maşa ve düzleştiriciden dolayı çok zarar gördüyse jojoba yağıyla saçlarını onarabilirsin. Bu dış etkenler, özellikle de ısının yıpratıcı etkisi nedeniyle saç tellerinin dış kütikülü kırılıp çatlayabilir. Bu da saçın uç kısımlarının kırılmasına, saçların kurumasına neden olabilir.

2.Saçları yumuşatır

Jojoba yağı faydaları nelerdir?

Jojoba yağı, besleyici etkisiyle saçları yumuşatır. Saçlar beslenip yumuşayınca da pürüzsüz ve ipeksi bir görünüme kavuşur.

3.Saçları içten dışa nemlendirir

Jojoba yağı faydaları nelerdir?

Jojoba yağı, % 97 doymamış yağlardan oluşur. Besin açısından zengin yapısı nedeniyle, jojoba dış kütiküle nüfuz ederek saçı nemlendirmeye ve yumuşatmaya yardımcı olur. Özellikle banyo sonrasında uygulayarak, saçını koruma altına alabilir, besleyebilirsin. Nemli saçlar, saç tellerinin en geçirgen olduğu halidir. Bu nedenle saçların nemliyken ne kadar beslersen saçların da o kadar bakımlı görünür.

4.Elektriklenmeleri önler

Jojoba yağı faydaları nelerdir?

Özellikle kıvırcık saçları olanlar için, saç şekillendirirken, banyo sonrasında saçın elektriklenmesine engel olmak oldukça önemli. Jojoba yağı da saçları yoğun şekilde nemlendirip beslediğinden, saçların elektriklenmesine engel oluyor. Buklelerin için yatıştırıcı, şekillendirici saç bakım ürünleri arıyorsan, içerisinde jojoba yağı olan ürünleri tercih etmeni öneririz.

Jojoba yağı nasıl kullanılır?

Jojoba yağı nasıl kullanılır?

Jojoba yağı kullanımında da, diğer bitkisel saç bakım yağlarında olduğu gibi, saçlara direkt uygulanmamasını öneriyoruz. Özellikle son dönemde de sıklıkla değindiğimiz bir konu olan, saça doğal yağ karışımları uygulamak, saç bakımında kaçınılması gereken noktalardan. Aktardan alınan, içeriğinden tam olarak emin olmadığımız yağları saçlarımıza uygulayarak saça fayda yerine zarar verebiliyoruz.

Jojoba yağı nasıl kullanılır diye internette de araştırdığımızda, durulanmayan kremlerin, şampuanların içerisine jojoba yağı karıştırıldığını gördük. Ancak bu kullanım da yanlış bir uygulama. Çünkü yağın miktarı, karıştırılan maddelerle olan etkileşimi, fayda sağlayabilmek adına oldukça önemli. Bu nedenle bu tarz karışımlar yerine jojoba yağı içeren saç bakım ürünlerini kullanmanı öneriyoruz.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!