Jr.Metin Bahçecik'ten: Saç rengi silme (Dekolorasyon) işlemi nedir?

Jr.Metin Bahçecik'ten: Saç rengi silme (Dekolorasyon) işlemi nedir?

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Silme işlemleri çok fazla tecrübe isteyen ve çok fazla teknik bilgiye sahip kuaförler tarafından yapılmalıdır. Silme işlemleri yapılmadan önce diğer işlemlerle olduğundan daha dikkatli teşhis yapılmamız gerekir. Özellikle bizi ilk defa ziyaret eden biri ise daha çok soru sorup bize gelmeden önceki saç geçmişini öğrenmek için açık uçlu sorular sormalıyız. 

Bu süreçte biz kuaförlerin kahraman olmak isteği öne çıkabilir ancak;burada acele etmeyip, iyi dinleyip eğer saç yıpranacaksa bu işlemi yapmamalıyız.

Bizim için saç sağlığı her şeyden önemlidir!

Silme işlemi saç rengi olmak istediği renkten koyu ise yapılır. Boya boyayı açamadığı için eğer rengi koyu ise rengi silmek, dekolore etmek gerekir. Ya da son yapılan renk beğenilmemiştir, saç rengini değiştirmek için yine silme işlemi tercih edilebilir.

Silme işlemlerinde yaşanabilecek sorunlar saça göre değişkenlik sağlar. Mesela, saça baktığımızda tek renk boya görünebilir. Ama saçın geçmişinde farklı farklı renklere boyanmış veya açma işlemleri yapılmış olabilir. Biz böyle bir saça silme işlemi yaptığımızda farklı açılan bölümler görürüz. Kuaförün kararı burada çok etken.

Saçın daha koyu olan ve çok boya görmüş kısımları daha erken sürülür. Kuru ve daha açık bölümleri daha geç sürülmelidir.Bu işlemleri yapamaya karar verdiysem farklı yöntemler ve farklı ürünler kullanıyorum.

1-Saçı çok iyi analiz edip misafirimi en az 15 dk. dinliyorum açık uçlu sorular soruyorum,

2-Bu süreç sonunda eğer saçın çok zarar göreceğine karar verirsem kesinlikle o saça işlem yapmıyorum ona bakım tavsiye ediyorum ona bunun bir dinlenme süreci olacağını bu süreçte saçını toparlamak için ona yardımcı olacağımı ama herhangi bir silme işlemi yapmayacağımı anlatıyorum.

3-Eğer saçına silme işlemi yapmaya karar verirsem, kafamda stratejimi belirliyorum. "NASIL? HANGİ ÜRÜNLER? NERELERE?" gibi sorular soruyorum kendime eğer kararsız kaldıysam ekip arkadaşlarımdan fikir alırım. Kafamda saçı bitirmeden başlamam ve misafirime yapacaklarımı, sonucu anlatırım. Tabii ki misafirime bu işlemin masum bir işlem olmadığını söylüyorum.

Bu işlemde mutlaka dürüst olunmalı misafir ile riskler paylaşılmalı. Çünkü herkesin yıpranma ve kuruma anlayışı çok farklı benim tecrübelerim en baştan açık konuşup riskleri paylaşmak. Burada bir dip not "Fiyat bilgisi vermemi ister misiniz?" sorusu iki taraf içinde rahatlatan bir sorudur. Bazen kafamızda tasarladığımız gibi gitmeyebilir hiç beklemeden o an yıkamalıyız ve tek renge boyayıp silme işlemine devam etmemeliyiz. Saçı yıpratmamak koparmamak her şeyden önemli.

4-L'Oréal Professionnel Smartbond kullanarak saçı koruma altına alıp eğer açıcı ile çalışacaksam L'Oréal Professionnel Blond Studio hamur açıcı kullanıyorum. En zararsız şekilde saça silme işlemi yapıyorum. Tabii saçın neresine ne kadar süreceğim de çok önemli.

5-Alternatif yine L'Oréal Efassor ile silme işlemi yapabiliyorum.

Sonuç olarak doğru karar vermek "NASIL? HANGİ ÜRÜNLERLE? HANGİ TEKNİKLERLE?" soruları çok önemli. Sonuç istenilen gibi çıktığında mutluluk eğer yanlışlıkla istemediğimiz gibi çıkarsa yıkıcı olur bunu hiç unutmayın.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?