Keratin bakımı hakkında bilmen gereken her şey!

Keratin bakımı hakkında bilmen gereken her şey!

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Eminiz ki sende çevrenden “keratin bakımı” ve “saça keratin yüklemesini” duymuşsundur. Yıpranmış, eski canlılığını kaybetmiş, mat ve sağlıksız görünen saçları onarmaya ve eski sağlığına kavuşmasını sağlayan keratin bakımı hakkında bilmen gereken her şeyi bir araya getirdik.

Keratin nedir?

Keratin nedir?

Keratin, saçın yanı sıra cildin ve tırnakların da ana bileşenidir. Saçın korteks denilen dış yapısında da, iç yapısında da keratin proteini bulunuyor.

Keratin saçlarda az olduğunda bunun bize geri dönüşü cansız ve zayıf saçlar oluyor. İşte bu saç sorunlarını engellemek, saçın hızlı uzamasını sağlamak, pürüzsüz, yumuşak, parlak bir yapıya kavuşmasını sağlamak için keratin içeren bakım ürünleriyle saça keratin yüklemesi yapılıyor. Keratin bakımıyla saçlar daha parlak ve kusursuz bir hale geliyor.

Keratin bakımı nedir? Nasıl yapılır?

Keratin bakımı nedir? Nasıl yapılır?

Keratin bakımı genellikle kuaförde yapılan bir saç bakım işlemi. Fakat aynı zamanda evde keratin bakımı da yapılabiliyor. Bunun için keratin bakım setlerini satın almak gerekiyor. Keratin bakımı kuaförde şu şekilde yapılır:

- Önce saçlar yıkanır ve temizlenir.
- Daha sonra keratin bakımı saça uygulanır. Tüm saçlara eşit bir şekilde dağılması için parçalar halinde uygulanır.
- Yaklaşık yarım saat kadar keratin bakımı saçta bekletilir.
- Daha sonra saç düzleştirici ile saçlar detaylı bir şekilde düzleştirilir.

Keratin bakımının saça faydaları nelerdir?

Keratin bakımının saça faydaları nelerdir?

"Keratin bakımı işe yarıyor mu?" sorusu, en sık duyduğumuz sorulardan biri. Keratin bakımının saça faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

- Boya, kimyasal ürünler ve diğer faktörler sebebiyle hasar görmüş ve yıpranmış saçların onarılmasını sağlar.
- Saçların daha canlı, parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar.
- Saçlardaki karışık ve düzensiz görünümü giderir.
- İnce saç tellerinin kalınlaşmasını sağlar.
- Saçların kırılmasını ve kopmasını azaltır.
- Keratin bakımı yaptıranlar, saçlarının daha hızlı uzadığını söylüyorlar.
- Saçların elektriklenmesini ve kabarmasını önler.

Keratin bakımı hakkında sık sorulan sorular

Keratin bakımı hakkında sık sorulan sorular

Keratin bakımı hakkında doğru bilinen yanlışlar ve keratin bakımı sonrası izlenmesi gereken bazı kurallar var:

1. Keratin bakımı yaptırdıktan sonra kaç gün yıkanmaz?

Keratin bakımı uygulandıktan sonra saçlarınızı birkaç gün sudan uzak tutmanız gerekir. Keratin bakımının saçınıza iyice nüfuz edebilmesi için saçı yıkamamak, buhardan, nemden ve yağmurdan uzak tutmak gerekiyor.

2. Keratin bakımı saçı düzleştirir mi?

Keratin bakımı ile brezilya fönü genellikle birbirine karıştırılıyor. Keratin bakımı saçı düzleştirimez. Kabarmasını, elektriklenmesini ve düzensiz görünümü gidermesi sayesinde saçları düzleştirdiği düşünülse de böyle bir faydası yoktur.

3. Keratin bakımının etkisi ne kadar sürer?

Bu sorunun cevabı saçın cinsine ve yıpranma oranına göre değişebilir. Keratin bakımı yaklaşık olarak 3 ay kalıcıdır ama bu süre saçın uzunluğuna ve cinsine göre uzayıp kısalabilir.

4. Boyalı saça keratin bakımı yapılır mı?

Tüm saç tiplerine keratin bakımı uygulanabilir. Özellikle boyalı saçlarda meydana gelen kimyasal yıpranmalar, keratin bakımı ile onarılabilir.

5. Keratin bakımı zararlı mı?

Keratin bakımı, doğru ürünler kullanılarak yapıldığı takdirde saçlar için zararlı değil yararlıdır. Hatta keratin içeren ürünlerle saçlarına bakım yapmaya başladığında saçlarının kısa sürede ne kadar sağlıklı görünmeye başladığını fark edebilirsin. Ancak bazı güzellik merkezlerinde uygulanan keratin bakımları, saça keratin yükletmek gibi işlemler çeşitli kimyasal uygulamalar içeriyor. Bu işlemler uzun vadede saçlarına zarar verebilir. Özellikle hassas saçlara sahipsen saçların daha fazla zarar görebilir. Bu nedenle keratin bakımını, evde uygulanan saç bakım ürünleriyle yapmanı tavsiye ederiz.

6. Keratin bakımı fiyatı nedir?

Keratin bakımının fiyatı, uygulanan salona, kullanılan ürünlere, saçın uzunluğuna ve cinsine göre değişim gösterebilir. Keratin bakımı fiyatını öğrenmek için kuaförüne danışıp, saçlarının durumunun incelenmesi sonucu öğrenebilirsin.

Evde keratin bakımı yapılır mı?

Ev bakım ürünleriyle keratin bakımı yapılabiliyor. Özellikle hızlı saç uzatmak isteyenler için keratin içeren Elseve Dream Long saç bakım ailesi bizce ideal! Saçın ihtiyacı olan keratini saça geri yükleyen ve kırık uçları onaran bitkisel kaynaklı keratin ile saçların beslenerek sağlıklı şekilde uzar ve kırıklar nedeniyle saçlarını sürekli kestirmek zorunda kalmazsın. :)

Özellikle seriye yeni katılan, keratin içeren Elseve Dream Long Mükemmel Düz Pürüzsüzleştirici Serum'un favorilerimizden olduğunu söylemek isteriz. Saçı pürüzsüzleştirdiği için, Dream Long Şampuan ve Saç Kremi ile beraber kullanımında, saçlarımızı düzleştirdikten sonra 4 cm'e kadar daha uzun görünen saçlara ulaşmamıza yardımcı oluyor. Ayrıca saçtaki elektriklenmeyi önlüyor ve yağlı his bırakmadan saçı besliyor. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?