13 hızlı saç uzatma yöntemleri


Saç uzatmak söz konusu olduğunda iki anahtar kelime var: sabır ve kararlılık. Yani saçlarını uzatmak biraz uzun bir yolculuk olduğu için sabırlı olmalısın. Tabii ki sadece sabırlı olmak yetmiyor, bunun yanında biraz çaba da sarf etmek gerekiyor. Düzenli ve özenli bakım uygulamak şart! 

Peki gelelim, hızlı saç uzatmak için neler yapmak gerekir konusuna... Saçı çok çabuk ne uzatır? Hızlı saç uzatma yöntemleri var mıdır?

1.Hint yağının hızlı saç uzatmaya etkisi

1.Hint yağının hızlı saç uzatmaya etkisi

Hint yağının saç uzatmaya etkisi olduğunu biliyor muydun? Saçlarını hızlı uzatmak, sağlıklı şekilde, beslenerek uzamasını sağlamak, yumuşaklık kazandırmak için Hint yağından destek alabilirsin.

dream long elseve

Editörün önerisi: Saçlarını uzatmak için kullanacağın bakımların yanı sıra Keratin içeren saç bakım ürünlerinden de yardım alabilirsin. Bizim bu konudaki favorimiz ise yepyeni Elseve Dream Long Mükemmel Düz Pürüzsüzleştirici Serum! Saçlarımızın hem mükemmel düz görünmesini hem de  Dream Long serisinin şampuanı ve saç kremiyle beraber kullanımında, pürüzsüzleşen saçlarımızın 4 cm'e kadar daha uzun görünen saçlara ulaşmamızı sağlayan bu saç serumunu ile hayallerimizdeki pürüzsüz uzun saçlar artık bizimle! :)

2. Vitaminlerden destek al

Vitaminlerden destek al

Saçların güçlü şekilde uzadığında kırık uçlar, cansızlaşan görünüm nedeniyle saçlarını kestirmek zorunda kalmazsın. Böylece saçların daha hızlı uzar ve hayalindeki uzunluğa daha çabuk kavuşabilirsin. Saç vitaminlerinden faydalanarak kırık oluşumunun önüne geçebilir, saçlarını olası zararlara karşı koruma altına alabilirsin.

1 ayda saç ne kadar uzar? Saç telleri bir ayda ortalama 1 cm kadar uzuyorlar. Bazı saç telleri ise ömrünü tamamlayıp dökülerek saçlarından ayırlıyor. Günde ortalama 50 ila 100 tane saç telimizin döküldüğünü düşünürsek bir o kadar da yeni saç aramıza katılıyor demektir. Yani sen fark etmesen de her gün saçların dökülüyor ve yeni saç telleri uzamaya başlıyor.

3. Bitkisel keratin içeren şampuan kullan

3. Bitkisel keratin içeren şampuan kullan

Saçlarımızın yapısında bulunan, saçın ana maddesi keratin azalınca saçlar zarar görmeye başlar. Saç tellerinde yeterli miktarda keratin olmadığında saçlar güçten düşebiliyor. İşte bu duruma engel olmak için bitkisel keratinlerden faydalanabilirsin. Bitkisel keratin, saçın kaybettiği keratini saça geri yükler ve kırık uçları onarır, saçlar daha sağlıklı bir görünüme kavuşur. Evde hızlı saç uzatmak isteyenler bitkisel keratin gibi saç uzatan içerikleri kullanmaya başlamalılar. Elseve Dream Long Şampuan, sana önerebileceğimiz en iyi saç uzatan şampuanlardan biri.

4. Her şampuanlamadan sonra saç kremi kullan

Her şampuanlamadan sonra saç kremi kullan

Saç uzatma formülleri açısından saç bakım kremi, saç uzatma sürecin boyunca favori ürünlerinden olmalı. Banyoda saçını her şampuanladıktan sonra saç bakım kremini özellikle saç uçlarına ve boylarına uygulayıp saçlarının beslenmesini sağlayabilirsin. Hızlı saç uzatma yöntemleri saçlarının en sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olacak. Elseve Dream Long Kolay Tarama Saç Bakım Kremi ile saçlarını kolayca tarayabilir ve yumuşaklık kazanmasını sağlayabilirsin. Böylece saçlarını kırılmalara karşı korurken, saç boy ve uçlarının onarılmasına yardımcı olacaksın.

5. Saç yağları uygula

5. Saç yağları uygula

Saçlarının uzama evresinde zarar görmemesi ve yoğun şekilde beslenebilmesi için yağ terapisini deneyebilirsin. Saç bakım yağını banyodan önce kuru saçlarına uygulayıp saçını topla ve 1-2 saat bekledikten sonra her zamanki gibi şampuan ve saç kremi kullan. Bu yoğun terapiyi çiçek özleri içeren bakım yağlarıyla yaptığında daha etkili sonuçlar alabilirsin.

Pirinç suyu saç uzatır mı? Pirinç suyu gibi evde yapılan doğal karışımlar saçlarında alerjik reaksiyona yol açabilir. Doğal içerikleri her zaman güvendiğin saç bakım markalarından tercih etmelisin. Saçların istediğin kadar uzadıktan sonra saç sağlığını korumak için saç bakımı için doğal yağlardan yararlanmanı öneririz. Saçlarına düzenli olarak bakım yağları uygulamaya devam ettikçe uç kısımlarda kırık, matlık, sertlik gibi sorunlarla karşılaşmazsın.

6. Saç tararken dikkatli ol

Saç tararken dikkatli ol

Saçlarını tararken, çok kırılgan bir şeye dokunuyormuş gibi taramalısın. Özellikle banyodan sonra karmaşık, ıslak saçlarını tararken mutlaka önceden bir bakım spreyi kullanıp saçlarının yumuşamasını sağladığından emin olmalısın.

Unutma, bir haftada saç uzatmak yöntemleri gibi uygulamalar saçlarının kırılmasına ve yıpranmasına yol açabilir. Saçlarının sağlıklı uzaması için doğru ürünleri uygun şekilde uygulamalısın. 

7. Yastık kılıfını değiştir

Yastık kılıfını değiştir

Biraz ilginç gelebilir ama saçlarının sabah uyandığında kötü görünmesinin, saçlarının birbirine karışmasının esas nedenlerinden biri de yastık kılıfın olabilir. Bu nedenle saçlarının zarar görmemesini, elektriklenmemesini istiyorsan saten yastık kılıflarını kullanabilirsin. Hızlı saç uzatma ürünleri arasında yastık kılıfı olabileceğini hiç düşünmemiştin, değil mi?

8. Şampuanını ara sıra değiştir

8. Şampuanını ara sıra değiştir

Her zaman kullandığın şampuanını artık değiştirmenin vakti gelmedi mi? Özellikle saç uzatma yolları arıyorsan yoğun besleyicili şampuanlar kullanmalısın. Saçın dökülmeden, güçlü şekilde uzamasını sağlayan Arginine proteini ve Nutri-Omega içeren şampuanlar bu konuda bizim favorimiz! Saç uzatmaya karar verdiysen bu ürünleri mutlaka almalısın, saç uzatan şampuanı denemekte yarar var değil mi?

9. Soğuk duş yap

Soğuk duş yap

Evet, bu adımı uygulamak, hem de bu soğuk günlerde çok zor ama banyonun en sonunda, sadece saç diplerine soğuk su uygulayarak kan dolaşımının artmasını sağlayabilirsin. Bu da tabii ki saçlarının uzamasına destek olur. 

10. Kırıklardan kurtul

Kırıklardan kurtul

''Saç uzatmaya çalışırken niye saçlarımı keseyim ki?'' diye düşünüyorsan yanılıyorsun! Saç uçlarını düzenli olarak kestirmek saç uzama hızını kesmez, aksine saçlarının daha sağlıklı görünmesini sağlar. Saçlarının uzamasını beklediğin süre boyunca saç uçlarındaki kırıklar artar ve bu kırıklar yavaş yavaş saç tellerinden kopmaya başlar. Kırık saç uçları kopmaya başlayınca da daha kısa bir görünüm ortaya çıkar. Bu nedenle saç uçlarını düzenli olarak kestirmeni öneririz.

Editörün önerisi: Kırık saç uçları canını sıkıyor ama saçlarını kestirmek istemiyorsan sana önerimiz Elseve Dream Long Bye-Bye Makas Durulanmayan Bakım Kremi! Bitkisel kaynaklı keratin, vitaminler ve hint yağı ile zenginleştirilen formülü sayesinde kırık uçları onarır, saç boy ve uçlarını güçlendirir ve saça parlaklık kazandırır. Saçlarının son 3 cm’sini kurtarmana yardımcı olur. Islak ya da kuru saça uygulanabilir.

11. Isıya ara ver

Isıya ara ver

Sağlıkla saç uzaması için bakım önerilerimizden biri de ısıya ara vermek. Isı saç uçlarının yıpranmasına, kurumasına, incelmesine ve sonuç olarak kopmasına neden oluyor. Bu nedenle bu süreçte ısıyla şekillendirmeye ara vermen şart! Fazla sıcağa sürekli maruz kalan saçlar kırılıp zarar gördüğü için bir süre ara vermeni öneririz. Eğer saçlarına illa ki ısıyla şekil vermek istiyorsan, Elseve Dream Long Mükemmel Düz Serum'un 230 dereceye kadar saçları ısıdan koruma özelliğinden faydalanabilirsin.

12. Dengeli beslen

Dengeli beslen

Saç uzatma tekniklerinde en az saç uzatma serumu kadar önemli olan diğer madde düzenli ve dengeli beslenmek. Saç uzatmada içten destek önemlidir. Proteinler, vitaminler açısından zengin besinleri bol bol tüketmeyi sakın unutma! Saç büyümesini hızlandırmak için protein tüketmek şart! Yediklerinden ve içtiklerinden aldığın gibi protein içeren besleyici saç bakım şampuanlarından da saçının güçlü şekilde büyümesine destek olabilirsin. 

Ayrıca günde en az 8 bardak su içerek vücudunun su ihtiyacını giderebilirsin. Vücudunun su ihtiyacını karşıladığında ise hücreleri harekete geçirirsin ve bu da saçlarının büyümesine destek olur.

13. Saç derisi masajı yap

Saç derisi masajı yap

Bu ufak jesti genelde kimse önemsemez ama aslında kan dolaşımını uyardığı ve saç büyümesini hızlandırdığı için düzenli olarak saç derine masaj yapmalısın. Sadece günde 10 dakikanı ayırıp yapacağın 10 dakikalık bir masajla saçlarının uzamasına katkıda bulunabilirsin. Hatta masaj yaparak saç bakım yağlarından da yardım alabilirsin. Kısacası bir an evvel edinmen gereken en önemli güzellik alışkanlıklarından biri!

Saç uzatma konusunda derlediğimiz tüm içeriklere buradan ulaşabilirsin! 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!