Sağlıklı Saçlar İçin Vitamin Önerileri

Sağlıklı Saçlar İçin Vitamin Önerileri

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Saç için vitaminler denilince akla ilk hangileri geliyor? Saçlar için vitaminler saç dökülmesi için vitamin, saç uzatan vitaminler ve saç güçlendiren vitaminler gibi farklı kategorilere ayrılıyor. Saça iyi gelen vitaminleri senin için araştırdık. Saç için vitamin takviyesi arayışında olanlar mutlaka makalenin devamına göz atmalı! Daha sağlıklı, güçlü, uzun ve gür saçlara sahip olmak için saç besleyen vitaminleri öğrenmelisin. 

1) Biotin

Biotin (B7 vitamini) vücutta hücre sağlığı için en önemli vitaminlerden biridir. 'Saç dökülmesi hangi vitamin eksikliği' diye araştırdığında karşına B7 vitamini yani biotin eksikliği çıktığını görebilirsin. Vücutta biotin eksikliği saç dökülmesine, kolay kırılan tırnaklara ve deri döküntülerine yol açabilir. Biotin genellikle yediğimiz besinler aracılığıyla vücuda alınıyor. Yumurta sarısı, tahıllı gıdalar ve kırmızı etin içinde yüksek oranda biotin vitamini bulunur. 

2) C vitamini

Sağlıklı saç için gerekli vitaminlerin arasında C vitamini yer alıyor. C vitamini, bağırsakların demir mineralinin emilimini arttırıyor. Böylece kırmızı kan hücrelerine taşınan oksijen seviyesi artıyor ve saç dökülmesi, cansız ten rengi ve kronik yorgunluk gibi sorunlar düzeliyor. Bu nedenle saç dökülmesi için vitamin tavsiyesi isteyenlere C vitamini kesinlikle öneririz. C vitamini için turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler ve domatesi bol bol tüketmelisin. 

3) D vitamini

Bildiğin üzere D vitamini kemik gelişimi için önemlidir. Aynı zamanda D vitaminin saç sağlığına da iyi geldiğini biliyor musun? Saç uzatma vitaminleri arasında yer alan D vitamini, saç dökülmesinin önüne geçiyor ve saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı oluyor.
Saç uzaması için vitamin arayışındaysan D vitamini takviyeleri kullanabilirsin. Çünkü birçok insan günlük ihtiyacı olan D vitaminini tek başına güneşten karşılayamıyor. 

4) Çinko

Çinko vitamini saç sağlığında ve hücrelerin protein yapımında önemil bir rol oynuyor. Vücut kendi kendine çinko üretmiyor bu yüzden bol bol çinko içeren gıdalar tüketmeni öneririz. Düşük çinko seviyesi saç dökülmesine, yaraların geç iyileşmesine, tat ve koku duyusunda zayıflamaya yol açabiliyor. Saç güçlendiren vitaminler arasında yer alan çinkoyu deniz ürünlerinde, kırmızı ette ve fındıkta bulabilirsin. 

5) A vitamini

Saçların mat ve cansız görünüyorsa sebebi A vitamini eksikliği olabilir. A vitamini, hücrelerin yeni saç oluşumu için uyarılmasına yardımcı oluyor. Dahası, A vitamininin saç derisindeki gözenekleri daha fazla yağ üretmeye teşvik ediyor ve saçları nemlendirip parlak görünmesini sağlıyor. Yani saçları ve saç derisini sağlıklı tutmaya yardımcı olan A vitamini, saç derisinde sebum üreterek saç sağlığını koruyor. 
Yumurta, tatlı patates, havuç ve yeşil yapraklı sebzeler yiyerek doğal olarak A vitamini kaynakları elde edebilirsin.

6) E vitamini

Saç vitamini arasında yer alan E vitamini, hücre yenilenmesini destekleyerek saçların daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Saç için en iyi vitamin hapı ve saç için vitamin takviyesi diye araştırdığında karşına E vitamini çıktığını görebilirsin. E vitamini, saç derisi de dahil olmak üzere cildimizi nemlendirmek ve hücre dokusunu onarmakla görevlidir. Özellikle kepek gibi saç derisi sorunuyla mücadele ediyorsan E vitamini kullanarak saç derisini yatıştırabilirsin. 

7) Folik asit

Folik asit yani B9 vitamini, saç parlaklığını ve saç yumuşaklığını sağlayan değerli saç vitaminlerinden biridir. Saç uzatan vitaminler ve saç besleyen vitaminler arasında yer alan folik asidi günlük olarak saç sağlığın için kullanmalısın. Saç uzaması için vitamin kullanmak istiyorsan folik asit takviyelerini kullanabilir veya folik asit içeren gıdaları tüketebilirsin. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?