​Kabarık, elektriklenen ve şekil almayan saçlar hangi saç kesimlerini kullanmalı?


Saçların kabarık olması bir dert, olmasa bir dert! İnce telli herkes saçlarının sönük görünmesinden şikayet eder, gür saçlılar da tam tersi saçlarının sürekli kabarmasından! Gür saçlıların işi ince tellilere göre aslında biraz daha kolay. 

Kabaran saçları şekillendirmek ve kontrol altına almak için doğru saç kesimini, kabarık saçlar için saç modellerini tercih etmen yeterli olacak, tabii doğru saç bakım ürünlerini de kullanmak şartıyla! 

Kabarık saçlar için ne yapılmalı, kabarık saç bakımı nasıl olmalı?

kabarık saç bakımı

Gür saçlar aslında nemsizlikten ve yanlış saç kesiminden dolayı kabarır. Kabarık saçlara çözüm arıyorsan öncelikle saçlarını yatıştırmak için doğru nem dengesini bulmalısın. Özellikle besleyici yağlar içeren saç bakım ürünlerini kullanarak saçlarının beslenip nemlenerek yatışmasını sağlayabilirsin.

kabarık saç için ne yapılmalı

Son zamanlarda saç bakımında sık sık kullanılan Hindistan Cevizi yağı asi saçları beslemek için en ideal bakımlardan! Hindistan Cevizi yağı içeren saç bakım ürünleri asi ve gür saçlarının kabarmasını dindirip saçlarına sağlıklı bir hava katacaktır.

elseve mucizevi hindistan cevizi yağı maske

Hindistan Cevizi yağını saçlarına uygulamak için evde uğraşıp karışım hazırlamana hiç gerek yok!  Elseve Hindistan Cevizi ve Değerli Yağlar Banyo Öncesi Saç Maskesi, içeriğindeki Hindistan Cevizi yağı sayesinde yaz kokan bakımlı saçlara kavuşmanı sağlayacak!

Mis gibi kokusu seni tropikal bir adaya ışınlarken, saçların da aynı zamanda derinlemesine beslenecek. Maskeyi banyo öncesinde saç dip ve boylarına uygula, 15 dakika bekledikten sonra saçlarını ılık suyla durula ve yumuşacık saçlarının keyfini çıkar! Elseve Hindistan Cevizi ve Değerli Yağlar Banyo Öncesi Saç Maskesi’ni gece yatmadan önce de uygulayabilir, böylece sabah uyanıp banyo yaptığında saçlarının ekstra yumuşak olmasını sağlayabilirsin.

kabarık saç bakımı

Saçlarının kuru olması da kabarmasına yol açabilir. Saçlarının gün içerisinde kurumasını önlemek ve nemlendirmek için Elseve Mucizevi Yağ Saç Güzelleştirici Krem'den yardım almanı öneririz. Çiçek yağları içeren, durulanmayan bu krem, saçlarını hem besliyor hem ısıya karşı koruyor hem de kusursuz şekil almasına destek oluyor. Eğer saçlarının yeteri kadar beslenmediği için kabardığını düşünüyorsan, Elseve Mucizevi Yağ Saç Güzelleştirici Krem’i kullanarak saçlarına ihtiyacı olan bakımı sağlayabilirsin.

Kabarık saça hangi saç kesimi gider?

kabarık saça hangi kesim gider

Kalın telli, asi saçlar çok kısa saç modellerinden uzak durmalı. Eğer kısa saç kesimi istiyorsan katlı bob saç kesimi senin için ideal olacaktır. Saçlarının tamamının aynı boy olması saçlarının kabarmasına yol açabilir. 

Bunun yerine saçlarını katlı kestirmelisin. Gür saçlılar katlı saç kestirirken katlar kesinlikle çok dipten başlamamalı, saçlarının boy hizasında veya saç uçlarında katların yoğunlaşmalıdır.

Aynı şekilde kaküllü saç kesim modelleri de senin için uygun değil. Kakülleri şekillendirmen, sabit kalmalarını sağlaman oldukça zor olabilir. Sürekli kaküllerini şekillendirmek, fön çekmek durumunda kalabilirsin. Kakül yerine uzun perçemleri, kulak bitimine denk gelen perçemli saç kesimlerini tercih edebilirsin. 

Hangi saç kesimlerini tercih etmelisin?

Katlı uzun kesim

Gür saçlıların mutlaka kullanması gereken uzun saç kesimlerinden biri katlı saç kesimidir. Saçlarının uçlarında yoğunlaşan katlar, saçlarının kabarmasını önleyecektir. Saçlarının doğal hacmini ön plana çıkarmak için katlarının omuz hizasından sonra arttırmalısın. Saçlarını şekillendirirken mutlaka durulanmayan kremleri kullanmanı öneririz. 

Sabitleyici spreyler saçlarının çok daha güçlü şekilde yatışmasını sağlar. Bizim favorilerimizden olan, spreylerin yıldızı L'Oréal Paris Elnett Ekstra Güçlü Tutuş Spreyi'ni kullanmanı öneririz. Saçı ağırlaştırmadan sabitleyen bu sprey eminiz ki senin de favorin olacak! :)

Asimetrik bob

Gür saçlıların kullanabileceği en kısa saç modellerinden biri asimetrik bob kesimidir. Ünlü yıldızların da severek kullandığı bu saç kesimini şekillendirmek de çok kolay! Saçlarının yatışmasını, elektriklenmeden şekil almasını sağlayabilecek L’Oréal Paris Elseve Mucizevi Yağ Saç Güzelleştirici Kremi saç boylarına ve uçlarına sürerek saçlarının kabarmasını engelle. Saçlarını düzleştirmeye gerek kalmadan dışarı çıkmaya hazırsın!

Omuz hizasında katlı saç kesimi

Modern ve genç saç kesimlerini seviyorsan omuz hizasındaki katlı kesimlere göz atmalısın. Katlı saç kesimi saçlarındaki yoğunluğu alarak saçlarının kalın ve asi görüntüsünü azaltacaktır. Omuz hizasındaki saçlarını dilersen düzleştirerek veya Elseve Dream Long Süper Dalgalar Saç Köpüğü ile doğal dalga yaparak da kullanabilirsin. 

V saç kesimi

Kuaförlerde V veya yaprak kesim olarak bilinen saç kesimi de saçların kabarıklığını azaltacaktır. Özellikle saçlarının uç kısımlarında kabarma oluyorsa saçlarının ön kısımlarını daha kısa, arkalarını daha uzun tutarak bu kabarmayı dengeli bir şekilde yaymalısın. V saç kesimi en çok uzun saçlılara yakışıyor.

Lob kesim

Lob yani omuz hizasındaki bob saç kesimi de asi saçlara çok yakışıyor. Omuzlarının biraz üzerinde olan lob kesim sana daha enerjik bir hava katacaktır. Bu saç kesiminin ön kısımlarına katlar attırarak perçem şeklinde kullanabilirsin.

Kabarık saç nasıl düzleştirilir?

saç düzleştirme

Kabarık saçlara sahip olanların başlıca şekillendirme aleti tabii ki saç düzleştiriciler! Ancak üst üste düzleştirici kullanmak saçlarına faydadan öte zarar verebilir. Sana önerimiz haftada en fazla 2 kere düzleştirici kullanman ve kullandığında da mutlaka saçlarını koruma altına alman. 

Saçlarını düzleştiricinin ısısından korumak için Kerastase Nutritive Nectar Thermique Elektriklenme Önleyici Termik Saç Sütü'nden yardım alabilirsin. Saçları 230 derece ısıya karşı koruma altına bu durulanmayan kremi saçlarını düzleştirmeden önce uygulayıp saçlarını şekillendirdiğinde hem ısıya karşı koruma altına almış hem de yumuşacık, parlak saçlara kavuşmuş olursun. :)

Evde Kabarık Saç Şekillendirme:

saç elektriklenmesi

1.Profesyonel bir saç kurutma makinesi kullan

2.İpek yastık kılıfı tercih et

3.Saçını havlu ile kurulama sadece nemini al, havlu olarak mikrofiber havlu kullan

4.Isıya karşı saçlarını koruma altına al ve ısıyı olabildiğinde minimumda tut

5.Saçını bol bol nemlendir, banyoda saç kremi, saç maskesi gibi ürünleri es geçme

6.Saçların kıvırcıksa difüzör ile şekillendir

7.Durulanmayan bakım kremi kullan

8.Plastik yerine ahşap tarakları, fırçaları tercih et

9.Çok sıcak suyla saçlarını durulama

10.Saçlarını yukarıdan aşağı doğru kurut

Saç kabarması neden olur?

saç elektriklenmesi neden olur

Saç kabarması, saç telleri birden fazla yöne doğru hareket ettiğinde meydana gelir. Buna neden olan 3 ana faktör var:

·       Kuruluk: Saçın kuru olması, neme ihtiyaç duyması normalden kabarık görünmesine neden olabilir.

·       Saçtaki yıpranma seviyesi: Saç ne kadar yıpranmışsa o kadar elektriklenmiş ve kabarık görünür.

·       Havadaki nem oranı: Nem oranı arttıkça saçtaki kabarma da artar, bu nedenle nemin daha fazla olduğu yaz aylarında saçlar daha çok kabarır. 

Editör önerisi: Saç kabarmasının nedenlerinden kuruluk, yukarıda da bahsettiğimiz gibi saçın elektriklenmiş, kabarık görünmesine neden olabiliyor. Kuru saçlara özel, yenilenmiş formüle sahip Kérastase Nutritive bizim favorilerimizden biri. Yenilenen Nutritive serisi, daha etkili ve geliştirilmiş formülüyle saçları kökten uca besler ve saçın ihtiyaç duyduğu bakımı sağlıyor. Vitamin B3 olarak da bilinen Niasinamid içeriyor. Bu sayede de saç liflerini güçlendirip besin maddelerini saça hapsediyor.

Kabarık saçlı erkekler için saç modelleri:

Kabarık saç erkeklerin de başlıca saç problemlerinden! Özellikle gür saçlara sahipsen saçlarının elektriklenmesinden, kabarmasından sık sık şikayet ediyor olabilirsin. Peki bununla nasıl başa çıkabilirsin? Sana önerimiz, öncelikle kabarık saçlarına uygun bir saç kesimi tercih etmen. Hangi saç kesimleri kabarık saçlarıma uygun diyorsan aşağıdaki stillere mutlaka göz atmalısın!

Undercut saç kesim modeli

undercut saç kesimi

Buzz cut saç kesim modeli

buzz cut saç kesimi erkek

3 numara saç kesimi

3 numara saç kesimi

Asker tıraşı saç kesimi

asker tıraşı saç kesimi
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala