Evde Perçem Kesimi Nasıl Yapılır?

Evde Perçem Kesimi Nasıl Yapılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Perçem modelleri son yılların en çok aratılan saç kesimlerinden biri! Eskiden tek bir perçem modeli akla gelirken, artık farklı perçem kesimleriyle her yüz şekline perçem ayarlanabiliyor. Eğer sen de saç boyunu kısaltmadan yeni bir saç modeli denemek istiyorsan perçem kesimi tam sana göre olacak!

Evde perçem kesimi yapmak için ihtiyacın olan her şeyi anlatıyoruz. Saçlarının ön kısmını kısaltmak ve katlı perçem, perde kakül gibi modelleri denemek için yazının devamına bekleniyorsun. 

Evde perçem nasıl kesilir?

1. Adım: Saçlarını ıslat

Evde perçem kesimini kolaylaştırmak için saçlarını nemlendirmelisin. Saçlarını yıkadıktan sonra durula ve saçlarının nemini havluyla al. Saçlarının tam kurumamış, nemli olmalı. Saçlarını taradıktan sonra perçem kesimine hazırsın. 

Editörün önerisi: Saçlarınnı banyo sonrası daha pürüzsüz görünmesi için L'Oréal Paris Elseve Dream Long Wonder Water Mucize Bakım Suyu kullanmanı öneririz. Anında kolay taranan ve 10 kat daha pürüzsüz, nemlendirilmiş, yumuşak ve parlak saçlar için banyonun en son adımında Wonder Water'ı kullan ve değişimi gör!

L'Oréal Paris Elseve Dream Long Wonder Water Mucize Bakım Suyu buradan inceleyebilirsin.

2. Adım: Saçlarını üç tutama ayır

Perçem kesmeden önce saçlarının ön kısmını 3 tutama ayır, geri kalanları da arkada atkuyruğu yap. Böylece daha kolay perçem kesebileceksin. Perçem keseceğin bu tutamları burun hizası, sağ ve sol olarak üç kısıma ayırmalısın. 

Editörün önerisi: Perçemli saçlarının daha pürüzsüz ve parlak görünmesi için serum kullanmanı tavsiye ediyoruz. Elseve Dream Long Mükemmel Düz Pürüzsüzleştirici Serum'u perçemlerini şekillendirmeden önce uygulayarak ısıdan korunmasını sağlayabilirsin. Elseve serum sonrası saçlarının ne kadar pürüzsüz göründüğüne inanamayacaksın. 

3. Adım: Saç makası kullan

Perçem modellerini evde denerken mutlaka profesyonel saç makası kullanmalısın. Klasik makaslar özellikle perçem gibi küçük tutamlarda çok hata gösterebilirler. İnce uçlu saç makası kullanarak saçlarının uç kısmını daha kolay gösterebilirsin. Amatör saç makasları, saçlarını kısaltırken çeker ve saç kopmalarına yol açabilir. 

4. Adım: Yüzüne göre perçemi düzenle

Perçem kesmek için ayırdığın tutamları kademeli olarak kısalt. Saçlarının sağ ve sol kenarları daha uzun, orta kısmı ise daha kısa olmalı. Perçem keserken tek adımda saçlarını çok kısaltma çünkü perçem, kakül kadar kısa olmaz. Perçemlerin ucu kulak hizasında, alın bölgesindeki kısım da kaş hizasında olmalı. Perçem modelini yüz şekline göre kendin ayarlayabilirsin. 

5. Adım: Perçem uçlarını doğallaştır

Perçem kestikten sonra saç uçların cetvel gibi dümdüz görünüyor mu? İşte bu görünümü doğallaştırmak için makası dikine kullanarak saç uçlarını doğallaştırmalısın. Saç uçlarını minik adımlarla kısaltarak daha katlı ve doğal göstermelisin. Eğer katlı perçem istiyorsan katlarını biraz daha yukarıdan başlatabilirsin. 

Perçemli saç şekillendirme önerileri

Perçemli saçlarının daha kolay şekil alması için bakım yağı kullanmalısın. Çok yönlü bakım yağlarından biri olan Kérastase Elixir Ultime çift fazlı bakım yağı, durulama yaparak veya durulamaya gerek kalmadan kullanılabiliyor. Argan yağı, Moringa, Beyaz çay, yaban gülü, kamelya, mısır filizi ve Prekaksi içeren Kérastase bakım yağı, perçemlerinin daha kolay şekil almasını sağlar. İlk kullanımdan itibaren saçları nemlendiren ve föne karşı koruma sağlayan bu bakım yağını günlük saç bakım rutinine eklemelisin.

Perçemli saçlarını her yıkama sonrası ısıyla şekillendirmek yerine köpük kullanmayı denemelisin. Kérastase Mousse Bouffante Köpük, saçlarını sertleştirmeden şekillendiriyor ve perçemlerinin gün boyu sabit kalmasını sağlıyor. Özellikle saçları çabuk kabaran ve elektriklenen kişiler için Kérastase saç köpüğünü tavsiye ederiz. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?