Perçem Nedir? En Güzel Perçem Modelleri Nelerdir?


Perçem saç modelleri son zamanların en popüler akımlarının başında geliyor! Saçlarında değişiklik yapmak isteyenler ve perçem modellerini denemek isteyenler bu makalemizi mutlaka okumalılar. Herkese yakışan perçem kesimleri saçlarına farklı bir görünüm kazandırır ve imajını yeniler. Sen de saç boyunda değişiklik yapmadan perçem kesmek istiyorsan doğru yerdesin. Senin için hazırladığımız perçemli saç modellerinden lham alarak görünümünü değiştirebilirsin. 

Perçem Nedir? Nasıl Kesilir?

perçem nedir

Öncelikle perçem ne demek konusundan bahsedelim. Perçem saç modeli, tıpkı kahkül gibi ön taraftaki saçların kısa kesilmesiyle ortaya çıkan bir saç modelidir. Perçem saç her boydaki saçlara uyarlanabilir. Saçlarında yeni bir görünüm isteyen, alnını gizlemek isteyen ve yüz çerçevesini belirginleştirmek isteyenler perçem saç kesimini tercih ediyorlar.

perçemli saç modeli

Perçemli kahkül, alın kısmında küt olabildiği gibi pencere şeklinde yanlarda da olabiliyor. Yan perçem, uzun perçem gibi perçem modellerinden sana en çok yakışanı bulmak için yüz şeklini incelemelisin. Yüz şekline uygun perçem modeli, yüz hatlarını dengeleyerek seni olduğundan daha havalı gösterecektir.

Evde Perçem Kesimi Yapılır Mı?

Evde Perçem Kesimi

Evde saç kesme yeteneğine güveniyorsan tabii ki evde perçem kesebilirsin. Eğer saç kesimi konusunda acemi olduğunu düşünüyorsan senin için dağınık perçem kesimi daha uygun olacak. Çünkü dağınık perçem kesiminde makas hataları çok belli olmaz.

perçemli saç modelleri

Alnını çok kapamak istemiyorsan sana yan perçem kesimini tavsiye ediyoruz. Bu saç modeli perdeli perçem modelini andırıyor. Saçlarını yandan ayırmayı seviyorsan sadece tek bir yandan perçem keserek yepyeni bir imaj yaratabilirsin. Evde perçem kesimi yapmadan önce mutlaka saçlarını ıslatmalı ve minik adımlarla ilerlemelisin. Tek bir adımda saçlarını kısa kesmek seni hayal kırıklığına uğratabilir. 

Perçem ve Kahkül Arasındaki Fark Nedir?

Perçem ve Kahkül Arasındaki Fark Nedir

Kahkül perçem karışıklığına bir son verelim! Aslında kahkül ve perçem saç modelleri birbirine çok benziyor. Kakül saç modelleri alnın üzerinde genellikle küt olarak görünüyorlar, perçem ise yandan asimetrik olarak kesilir. Yan perçem, perde perçem modelleri alnın ortasını boş bırakırken, kakül modelleri ise alnın tamamının eşit bir şekilde kapanmasına yardımcı oluyor.

perçemli küt saç kesimi

Perçemli küt saçlar da imkansız değil! Küt bob saç kesimini yan perçem kesimleri ile birleştirerek saçlarında farklı görünümler yaratabilirsin. Her saç boyuna uygun perçem modeli mevcut, önemli olan yüz şekline uygun perçem modelini bulmak!

En Güzel Perçem Modelleri

Uzun perçem modelleri

uzun perçem modelleri

Uzun perçem modelleri en çok yuvarlak yüz hatlarına yakışıyor.

uzun perçem modelleri

Yuvarlak yüzünü dengelemek ve yüz hatlarını ortaya çıkarmak için uzun perçem kesimi deneyebilirsin. 

uzun perçem modelleri

Editör önerisi: Uzun perçem kesiminden sonra saçlarını daha hızlı şekillendirmek ve gün boyu parlak görünmelerini sağlamak için Elseve  Mucizevi Yağ Saç Güzelleştirici Krem'i kullanmanı tavsiye ediyoruz. Durulama gerektirmeyen bu saç bakım kremi, saçlarını besleyerek saçlarının elektriklenmesini önler ve perçemlerinin gün içinde daha düzgün durmasını sağlar.

Katlı perçem modelleri

Katlı perçem modelleri

Katlı perçem kesimi en çok oval ve uzun yüz hatlarına yakışır.

katlı perçem

Uzun saçlarının yüzünü olduğundan daha uzun gösterdiğini düşünüyorsan katlı perçem modeli ile yüz hatlarını şekillendirebilirsin.

katlı perçem kesimi

Editör önerisi: Sürekli kabaran inatçı saçlara sahip olanlar ama saçlarını sık sık düzleştirmekten de vazgeçemeyenler Elseve Dream Long Saç Serumu Pürüzsüzleştirici ile hemen tanışmalılar. Keratin ve kakao yağı içeren bu saç serumu saçlarının pürüzsüz görünmesini sağlıyor ve elektriklenmesine engel oluyor. Saçlarını 230 dereceye kadar koruyan saç serumunu özellikle fön, düzleştirme öncesi kullanmanı öneririz. 

Perçemli kısa saç modelleri

Perçemli kısa saç modelleri

Kısa saçlarına yeni bir görünüm kazandırmak için kısa saç perçem modellerine de göz atmalısın. 

perçemli kısa saç modeli

Yandan perçem modeli pixie saç kesimine çok yakışıyor!

perçemli kısa saç modeli

Perçemli kısa saç modelleri, saç boyunda değişiklik yapmadan saç kesimine havalı bir değişiklik kazandırır, saçlarının daha farklı ve modern görünmesini sağlar.

Yan perçem modelleri

Yan perçem modelleri

Perçem denilince aklımıza hep yandan gelen perçem saç kesimleri gelir. Yan perçem saç modeli, özellikle büyük yanaklı ve geniş yüzlü kadınların kurtarıcısı oluyorlar.

yan perçem saç modeli

yan perçem saç kesimi

yan perçem saç kesimi modeli

Yüzünün bir kısmını gizleyen ve yüzünü daha ince gösteren yan perçem saç modelleri son yıllarda daha popüler bir hale geldi! 

Dağınık perçem modelleri

Dağınık Perçem modelleri

Dağınık saç kesimini sevenler bu perçem modeline bayılacak. Saçlarını düzenli olarak şekillendirmek zorunda kalmamak, sabah uyandığın gibi evden çıkmak istiyorsan dağınık perçem kesimi tam sana göre.

Editör önerisi: Perçem kestirdiğin yepyeni saçlarına farklı bir dokunuş katıp sezon trendlerine uymaya ne dersin? Sezon trendlerinden küllü sarı saç rengine bir şans verebilirsin. Sana önerimiz ise L'Oréal Paris Excellence Cool Creme 8.11 Ekstra Küllü Sarı saç rengi.

Kıvırcık saç perçem modelleri

Kıvırcık saç perçem modelleri

Kıvırcık saçlarına kakül kestirmek yerine yan perçem modellerine yönelmelisin.

kıvırcık perçem saç kesimi

Çünkü yan perçem modelini şekillendirmek senin için daha kolay olacak.

kıvırcık perçem saç kesimi

Kıvırcık saçlarını kontrol altına almak için uzun ve katlı perçem modellerini kullanmalısın.

Kore perçemi modelleri

kore perçemi

Son zamanlarda Kore tarzlarının popülerleşmesiyle beraber Kore perçemi saç modeli de ön plana çıkmaya başladı. 

kore perçemi

kore perçemi

kore perçemi

Perçem kimlere yakışır?

perçem kimlere yakışır

Perçemli saç kesimleri, kahkülden farklı olarak her yüz şekline uygundur. Bu nedenle kahkül kestirmek isteyip de tereddütte kalanların ilk tercihleri genelde perçemli saç modellerinden yana olur. Saçların kısa da olsa uzun da olsa, kıvırcık ya da düz de olsa sana uygun perçem saç modellerinden birini seçip saçlarınla fark yaratabilirsin. 

Perçem şekillendirme nasıl olmalı?

perçem şekillendirme

Perçemlerini şekillendirmen, aslında saç tipine ve kullanmak istediğin saç modeline göre değişecektir. Eğer perçemlerini dalgalı tarzda şekillendirmek istiyorsan dalgalı fön çekerek, düz şekillendirmek için düzleştiriciden yardım alarak şekillendirmelisin. Saçların kıvırcıksa ya da bukleli bir görünüm vermek istiyorsan da şekillendirici saç köpüğünden yardım alarak şekillendirebilirsin. 

Perçem Kestirmek İsteyenlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Perçem saç modelleri

Saçlarını perçem kestirmeye karar verdiğinde uzun perçem modellerini denemeye başlamalısın. Kısa perçem kesiminin uzaması daha yavaş olacağı için alışman zaman alacaktır. Perçem saç kesimini beğenirsen saçlarını yeniden kestirerek iddialı değişimler yapabilirsin. 

Perçemli küt saç, perçemli bob saç kesimi iddialı kesimler seni çok farklı gösterebilir. Bu nedenle ayna karşısında prova yapmalı ve bu saç kesiminin sana yakışacağından emin olmalısın. Perçem saç kesimlerini tercih ettikten sonra saçlarını yüksek ısıdan uzak tutmalısın. Yıpranmış saç uçları kolay şekil almaz ve daha bakımsız görünürler! 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala