Evde Kâkül Kesimi Nasıl Yapılır?


Biz kadınlar, saçlarımızda değişiklik yapmayı her zaman sevmişizdir. Bu kimi zaman renk değişimi olurken kimi zamansa saç kesimi olabiliyor. Cesaret edemediğimiz fakat “Nasıl durur acaba?” diye de hep merak ettiğimiz bir model var ki o da kahkül. Sırf bu değişim için bile kuaför yollarını aşındırdığımız olmuştur muhakkak ki. İşte o en merak edilen kahkül kesimini şimdi evde nasıl kesebileceğini öğrenmeye hazır ol! Bizim en beğendiğimiz kahkül modellerini, kuaföre gitmeye gerek kalmadan nasıl kolayca elde edebileceğinin yanıtını bu makalemizde bulacaksın. Hazırsan, başlayalım!

Kahkül Nedir?

Kakül Nedir?

Kahkül, Türk Dil Kurumu’na göre alın bölgesine düşen kısa saç modelidir. Bir diğer adı ise perçem olarak ifade edilir. Farklı yüz tipleri için farklı kahkül saç modelleri yer almaktadır. Saç şekillendirmede buna uygun şekilde hareket ederek kahkül kesmek, modelin güzel durmasını sağlar. Peki, kahkül evde nasıl kesilir? Bu sorunun yanıtını aşağıda bulabilirsin.

Klasik Kahkül Nasıl Kesilir?

Klasik Kakül Nasıl Kesilir?

Klasik kahkül kesimi ile başlayalım. Alın kısmında yer alan klasik kahkül modelini kendinde hayal ediyor ve kuaföre gitmeden evde kendin kesmek istiyorsan, sırasıyla şu adımları takip edebilirsin:

1. Hazırlık yap: Öncelikle ihtiyacın olan şeyler, bir adet ince tarak, makas ve ayna olacak. Bunları temin ettikten sonra kahkül kesimine hazırsın demektir.

2. Saçlarını kurut: Saçlarının temiz ve kuru olduğundan emin olmalısın. Saç kesimi genelde ıslakken yapılsa da kahkül kesiminde ıslak saç kullanmamanı tavsiye ediyoruz. Böylece uzunluğunu daha iyi ayarlamış olacaksın.

3. Saçlarını tara: Daha sonra ince tarağı eline alıp, saçlarını öne doğru taramalısın. Bu aşamada kahkül oluşturacağın tutamı belirleyeceksin.

4. Saçlarını arkada topla: Tutamı belirledikten sonra kalan saçlarını arkadan topla ki kahküllerine karışmasın.

5. Saçlarını tutamlara ayır: Tutamları 3 parçaya ayırmalısın. Ve kesme işlemine önce orta kısımdan başlamalısın.

6: Kahkülünü ortala: Daha sonra sağ ve sol taraftaki tutamlarını da orta kısımdaki uzunluk ile hizaladığında kahkül görünümüne kavuşmuş olacaksın.

İşte evde klasik kahkül kesmek bu kadar kolay! Şimdi bir de diğer modellere bakalım.

Havalı Kahkül Kesimi Nasıl Yapılır?

Havalı Kakül Kesimi Nasıl Yapılır?

Kahküllerinin daha havalı görünmesini istiyorsan, o halde kahküllerinde düz kesim yapmaktan kaçınmalısın. Bunun için izlemen gereken adımlar şöyle;

1.  ince bir tarak ve makas edinmelisin. Saçların da temiz ve kuru olmalı.

2. Kahkül bırakmak istediğin tutamı yine tarak yardımı ile belirlemeli, kalan saçlarını arkadan toplamalısın.

3. Kesim aşamasında ayırdığın tutamı eline alıp, makası dik tutarak kesimi gerçekleştirmelisin. Dik konumda yukarıdan aşağıya doğru gelecek şekilde saçlarını kestiğinde göreceksin ki kahküllerin, kavisli bir görünüme kavuşacak.

Biz kahküllerde bu kesimi son derece havalı buluyoruz. Özellikle de güzel bir fön ile modelini göstermen mümkün.

Editörün önerisi: Kahküllerini oluşturduktan sonra sıra geldi onları şekillendirmeye. Özellikle de havalı kahkül modelini tercih ettiysen ona mutlaka ihtiyacın olacak. Hangi üründen mi bahsediyoruz? Tabii ki Elseve Dream Long Süper Fön Saç Bakım Kremi’nden! Saça fön çekmeyi kolaylaştıran bu kremi biz severek kullanıyoruz. Çünkü saçlarımızı 230° ısıya karşı koruyor ve 72 saate kadar düzlük sağlıyor. Sen de kahküllerinde uzun süreli bir düzlük hayal ediyorsan, bu kremden faydalanabilirsin.


Perde Kahkül Nasıl Kesilir?

Sevdiğimiz bir diğer kahkül çeşidi de “yan perçem ya da yandan kahkül” de denilen perde kahkül kesimi. Bu model, bilhassa da toplu saçlarda, saçların ön kısmına hareket kazandırıyor ve bizce muhteşem bir görünüm sunuyor. Yan perçem için ihtiyacın olanlarsa yine bir tarak ve makas.

1. Perçemi belirle: Saçlarını öne doğru tarayarak başlamalı ve perçem yapacağın tutamı belirlemelisin.

2. Perçemi kısalt: Ardından belirlediğin tutamı, eline alıp boyunu kısaltmalısın. Kısalttığın saçlarını ortadan ikiye ayırmalısın.

3. Perçemini düzenle: Sağ bölümü parmakların yardımı ile sola doğru çevirmeli ve saçının en uzun noktasını referans alarak kesime başlamalısın.

4. Makası dik tut: Kesim esnasında makası dik tutarak ilk perçemini oluşturmuş olacaksın. Aynı işlemi sol bölümde bıraktığın saçlarına da uygulamalısın.

Ve işte perde kahkül modelin hazır! En iyi görünüm için kahküllerini şekillendirmeli ve bunun için yuvarlak bir fırçadan yardım almalısın.

Editörün önerisi: Perde kahkül görünümü için saçlarına fön çekmeyi ihmal etmemelisin. Bizim kahkül şekillendirmede en sık kullandığımız ürünlerden biri olan Elseve Saç Güzelleştirici Mucizevi Yağ’ı sana da önermek istiyoruz. Formülündeki değerli yağlar sayesinde saçlarımızı besleyen bu krem, 230° ısıya karşı da koruma sağlıyor. Saçların çok daha kolay şekil almasını sağlayan ürün, elektriklenmeyi önlüyor ve yıpranmalara karşı da saçlarımız, korunmuş oluyor. Sen de perde kahküllerine bir tutam bu kremden sürüp, kalın bir fırça yardımı ile saç diplerinden saçını yuvarlayarak daha kalkık bir fön görünümü elde edebilirsin. Bu saç kremi, senin de vazgeçilmez perçem şekillendirme ürünlerinden biri olacak!


Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!