Kahküllere nasıl bakım yapılır?

Kahküllere nasıl bakım yapılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Kiminin vazgeçilmez saç kesimi, kimininse koşarak uzaklaştığı kahküllere nasıl bakım yapılır? Uzun, kısa, A kesim, kabarık, düz gibi çeşit çeşit kahkül kesimi var ve sana, yüz şekline uygun olan kahkül stilini bulduğunda bir daha vazgeçemeyebilirsin. Hatta bence kahküller daha enerjik, genç bir görünüm bile veriyor. Ama minik bir sorun var: kahküller ne yazık ki yıka-çık saç kesimlerinden değil ve birazcık özen istiyor.

Senin de kahküllerin varsa ve bakımının, korumanın, şekillendirmenin nasıl olması gerektiğini merak ediyorsan işte önerilerim!

Kahküllerinin kesimini profesyonel ellere emanet etmelisin

Sen de kahkül kestirdikten sonra ne kadar çabuk uzadığına şaşırdın değil mi? Kahkül görünümünü korumak için saçlarını 3 haftada 1 kestirmelisin. Tabii ki bu kadar çabuk uzadığını fark edince evde kendin de kesmek isteyebilirsin. Hatta “Birazcık makasla düzeltsem bir şey olmaz.” diye de düşünüyor olabilirsin. Ancak bunu asla denemeni önermem çünkü sonuç büyük ihtimalle hüsran olacaktır!

En iyisi kahkül saç modelleri kesimi işini uzman kuaförüne bırak, sen de rahat et, kâküllerin de rahat etsin!

Saçlarını ağırlaştırmayan saç bakım ürünleri kullan

Kahkül kestirdikten sonra saç bakımına her zamankinden biraz daha fazla özen göstermen gerekebilir. Kahküllerin saçlarının geri kalanından daha çabuk yağlanabilir, ağırlaşabilir. Bu nedenle saçlarının ağırlaşmasını engelleyecek ama aynı zamanda da bakım yapabilecek saç bakım ürünlerini kullanmaya özen göstermelisin. L’Oréal Paris Elseve 3 Mucizevi Kil Ağırlaştırmayan Bakım serisi kahküllerinin tüy gibi hafif olmasını sağlaması açısından sana önerebilirim.

Kahküllerine saç kremi uygulama

Saç kremi saç bakımı rutinimizin vazgeçilmezi! Ama kahküllerinin hacimli olmasını istiyorsan saç kremini kahküllerine uygulamaktan kaçınmalısın. Bunun yerine kahküllerini kolayca taramak için Elseve Komple Onarıcı 5 İkili Bakım İksiri’ni kullanabilirsin. Sprey formda olduğu için bu saç bakım ürünü kahküllerini ağırlaştırmadan yumuşamasını sağlayacaktır.

Şekillendirme önerileri:

Banyodan çıkar çıkmaz şekillendir

Kahküllerini banyodan çıkar çıkmaz şekillendirmeye başlasan iyi edersin. Banyo sonrasında kahküllerin saçlarını geri kalanından çok daha hızlı kurur ve bu da elektriklenip kabarmasına neden olabilir. Bu yüzden havluyla nemini alıp yuvarlak fön fırçası ve fön makinesi ile şekillendirme aşamasına geçmelisin.

Kahküllerinin diplerine sabitleyici saç spreyi uygula

Kahküllerin alnına çok yakın bölgede olduğu için alnın yağlandığında şekli bozulabilir. Bu duruma engel olmak için 24 saat boyunca elektriklenmeye karşı saçlarını koruyacak Kérastase Fix Fabulous sabitleyici saç spreyini kahküllerinin altından dip kısmına doğru, spreyi yatay şekilde tutarak uygulayabilirsin. Saçı sertleştirmeyen ve saçta kalıntı bırakmayan bu sprey benim de favorim!

Sağ/sol hareketlerle şekillendir

Kahküllerini fön fırçasıyla öne doğru düz şekilde değil, sağ ve sol taraflara doğru şekillendirirsen hacmini koruyabilirsin.

Sağ/sol hareketlerle şekillendir

Kahkül şekillendirmeyi makyajından, nemlendirici uyguladıktan sonraya bırakmalısın çünkü uygulayacağın ürünler kahküllerinin yağlanmasına, ağırlaşmasına neden olabilir. 

Photo credit: Getty Images.com, Pinterest.com

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?