Karanfilin saça faydaları nelerdir: Karanfil saç dökülmesine iyi gelir mi?

Karanfilin saça faydaları nelerdir: Karanfil saç dökülmesine iyi gelir mi?

Doğal içerikler, doğal maskeler ve doğal şampuanlar denilince bizim için akan sular duruluyor. Özellikle de konu saç dökülmesi ise! Hepimizin dönem dönem yaşadığı saç dökülmesi sorunu, kontrol altına alınmadığında riskli sonuçlar çıkarabiliyor. Aşırı saç dökülmesi, kalıcı saç kaybına ve saçta bölgesel kelliğe kadar ilerleyebiliyor. Bu nedenle saç dökülmesi problemini en baştan kontrol altına alarak çözmeye çalışmalısın. Saç dökülmesi kürlerini araştırırken karşımıza karanfil çıktı. Karanfil, saç bakımında yoğun olarak kullanılan doğal bir malzeme! Bakalım, karanfilin saça faydaları nelermiş? Karanfil bakımını ve karanfilin saç dökülmesine karşı etkilerini araştırıyoruz. 

Karanfil nedir?

Karanfil nedir?

Karanfil, Asya ve Afrika'da yetişen ve genellikle meyvesinin baharat olarak kullanılan bir bitkidir. Tropikal iklimde yetişen karanfil, aroma verici özelliği sayesinde yemeklerde ve çaylarda yoğun olarak kullanılır.

Karanfilin faydalarının başında sindirime yardımcı olması geliyor. Bu nedenle karanfil çayları ve karanfil içecekleri yemekten sonra tüketilir ve sindirimi hızlandırır. Karaciğeri koruma ve diyabet kontrolü yapma özelliği sayesinde diyet listelerinde karanfile sık sık yer veriliyor. Karanfil tomurcuğu ağız içi hastalıkları için tercih edilir. Baş ağrısı için karanfil kullananlar da ağrı kesici olduğunu ve karanfil çiğnemenin ağrıyı rahatlattığını söylüyorlar.

Karanfilin saça faydaları nelerdir? 

Karanfilin saça faydaları nelerdir?

Karanfil bakımı, saçların gürleşmesine ve saçların dökülmesini yardımcı olabiliyor. Düzenli olarak karanfil kürleri yapanlar saçlarının daha hızlı uzadığını söylüyor. Karanfilin içeriğindeki A, E ve B6 vitaminleri, kalsiyum, potasyum, sodyum ve manganez, Omega 3 ve Omega 6 saç tellerinin güçlenmesine yardımcı olarak mevsimsel saç dökülmesinin önüne geçiyor, saçlara daha sağlıklı bir görünüm kazandırıyor.

Karanfilin saça faydalarından bir diğeri de yeni saçların çıkmasını sağlamak. Saç bakımında kullanılan karanfilin antibakteriyel özelliği sayesinde saç folikülleri hava alabiliyor. Bu da yeni saç oluşumunu destekler ve dökülen saçlarının yerine yenisini çıktığını görebilirsin. Karanfilin içeriğindeki vitamin ve mineraller saç tellerini onararak yıpranmalara karşı koruyor ve saç tellerin daha dayanıklı bir hale geliyor. 

Karanfil saç bakımında nasıl kullanılır?

Karanfilin saç dökülmesine karşı iyi geldiği bilimsel olarak kanıtlanmamıştır! Bu yüzden karanfil maskeleri ve kürlerine çok güvenmemelisin. 

Karanfil bakımı genellikle dinlenmiş karanfil suyuyla yapılır. Saçlarını karanfil suyuyla durulayarak karanfilin faydalarını görebilirsin fakat biz ev yapımı doğal kürleri tavsiye etmiyoruz. Aktardan alınan doğal malzemelerle yapılan karanfil bakımları saçlarında istenmeyen riskler oluşturabilir. Saç dökülmesine karşı karanfil kullanmak saçlarında hassasiyet yaratabilir ve saç dökülmesini daha çok tetikleyebilir. Eğer karanfil kürünü denemek istersen saç diplerine değdirmemelisin! Bu nedenle güvendiğimiz markaların saç dökülmesine karşı şampuanlarını kullanmayı daha sağlıklı buluyoruz. 

Saç bakım önerileri:

Bizim tavsiyemiz, karanfil gibi bitkileri uygulayıp saçına bakım yapmak yerine, saçlarının ihtiyacına uygun bakımları kullanmak, uygun ürünleri tercih etmek. 

1.Saç dökülmesini önle

arginine şampuan

Dökülme karşıtı bakımla saçlarına bakım yaparak saç dökülmesine karşı önlem alabilir, saçlarını güçlendirebilirsin. Saç dökülmesine karşı en güvendiğimiz içeriklerin başında Arginine geliyor. Saçların yeniden yapılandırılmasına yardımcı olan aminoasitlerden biri olan Arginine, saçları besleyerek mevsimsel saç dökülmesinin önüne geçer. 

Elseve Arginine Dökülme Karşıtı Şampuanı saçlarının güçsüz olduğunu hissettiğinde ve koparak dökülmelerin olduğu dönemlerde hemen banyo rutinine eklemelisin. Saçlarını kökten uca besleyerek güçlendirir ve saç tellerinin dökülmesini azaltır. Elseve Arginine Direnç X3 Dökülme Karşıtı Bakım Kremi'ni de şampuandan sonra saç boylarına ve uçlarına sürmelisin. Saçlarını dış etkenlere karşı koruyan ve saç tellerinin onarılmasını sağlayan bu saç kremini her yıkamada kullanmanı öneririz. 

2.Saçlarının bakımlı görünmesini sağla

magic retouch

Saçlarını uzatan kürler dip boya problemini de beraberinde getirirler. Hızlı uzayan saçlarına sürekli dip boyası yaptıracak zamanı bulamıyorsan seni Magic Retouch Kapatıcı Sprey ile tanıştıralım. İlk yıkamaya kadar kalıcı olan bu saç boyası, anında saç diplerindeki beyazları kapatıyor ve saçlarının daha bakımlı görünmesine yardımcı oluyor. 

Saçlarını sıkı bir şekilde topladığında şakaklarında beliren doğal saç rengin veya beyaz saçların seni rahatsız ediyor, değil mi? Biz bu gibi durumlarda L'Oréal Paris Magic Retouch Beyazlar İçin Anında Kapatıcı Saç Maskarası'nı kullanıyoruz. Minik taraklı başlığı sayesinde pratik bir uygulama sağlayan saç maskarası, beyazlarını gizlerken kalıntı bırakmaz! 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?