Kore Makyajı Trendi: Nasıl Ulzzang Olunur?

Kore Makyajı Trendi: Nasıl Ulzzang Olunur?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Kore makyajı trendi gittikçe yükselirken, sana ışıltılı ve aydınlık bir cilde sahip olmanın tüm adımlarını anlatıyoruz!

Korelilerin canlı, sağlıklı ve ışıl ışıl ciltleri hepimizi büyülüyor. Peki bu kadar sağlıklı görünen bir cilde nasıl sahip oluyorlar? Biliyorsun ki kore cilt bakımının bunda payı çok büyük. Cilt tonunu eşitleyen, çok daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlayan bu çok adımlı cilt bakım rutiniyle birlikte, Korelilerin bir de özel makyaj rutinleri var. Şimdi gel birlikte kore makyajı nasıl yapılır, birlikte öğrenelim.

Ulzzang nedir? Nasıl ulzzang olunur?

Ulzzang nedir? Nasıl ulzzang olunur?

Ulzzang nedir diye merak ediyorsan, öncelikle bu “Kore trendinden” kısaca bahsedelim. Ulzzang veya diğer bir eoljjang, Kore’de “güzel yüz” ve “iyi görünüm” anlamına geliyor. Kore’deki genç kızlar ve erkekler bu lakabı alabilmek için özenli bir şekilde hazırlanıyorlar, fotoğraf çektiriyorlar ve internet üzerinden oylamaya sunuyorlar. Son dönemde yükselen Kore pop yani K-Pop kültürünün bir uzantısı olan bu trende göre, ulzzang olmak için, büyük gözler, küçük dudaklar, kalkık ve küçük bir burun, beyaz tene sahip olmak gerekiyor. Zaten kore makyaj trendi de tamamen bu görünüme ulaşmayı amaçlıyor.

Kore makyajı nasıl yapılır?

Kore makyajı nasıl yapılır?

Kore makyajındaki esas hedef, beyaz ve eşit bir cilt tonuna sahip olmak. Bunu yaparken de aydınlık bitişli ürünler ve aydınlatıcılara büyük görev düşüyor. “Glass skin” olarak da bilinen cilt bakım ve makyaj ritüllerinin hepsi uzun adımlar içerse de, biz sana Kore makyajı trendini nasıl uygulayabileceğini pratik bir şekilde anlatıyoruz!

Kore ten makyajı

Işıltılı makyaj bazı ile başla

Kore makyajında aydınlık bir ten görünümü için, ışıltılı bir makyaj bazı kullanarak başlayabilirsin. Böylece cildine içten gelen bir ışıltı vermiş olacaksın. NYX Professional Makeup’ın High Glass makyaj bazı ile cildinin cam gibi görünmesini sağlayabilirsin. Sim içermeyen ve çok doğal bir ışıltı veren bu makyaj bazı, cildinin aynı zamanda sağlıklı görünmesini sağlayacak. Ayrıca bazı uygulamak için çok kullanışlı olan aydınlatıcı fırçası da bir harika!


Doğal ışıltı veren fondöten kullan

Doğal ışıltı veren fondöten kullan

Cam gibi bir cilde sahip olmak için, ışıltılı ve aydınlık etkili bir fondöten tercih etmelisin. NYX Professional Makeup’ın, çıktığı ilk günden beri çok severek kullandığımız Born To Glow fondöteni, Kore makyajı için ideal. Cildin kendi doğal ışıltısını ön plana çıkaran bu fondöten, hem iyi bir kapatıcılık veriyor hem de E vitamini ve jojoba içeriği ile cildinin nemli kalmasını sağlıyor. Cildinin Kore makyajına yakışır bir şekilde eşit tonda ve canlı görünmesi için bu fondöten en doğru seçeneklerden biri. Göz altı gibi daha yoğun kapatıcılık istediğin bölgelere, Born To Glow kapatıcıyı uygulayabilirsin. Formülündeki mikro inci taneleriyle bu kapatıcı hem tüm kusurları gizleyecek, hem de cildine aydınlık bir etki verecek.

Işıltıyı kaybetmeden makyajını sabitle

İşin önemli kısmı ise makyajını pudra ile sabitlerken, elde ettiğin bu ışıltıyı kaybetmemek. Bunun için NYX Professional Makeup’ın High Glass serisindeki ışıltılı bitişli pudralarını kullanabilirsin. Bu sayede hem ten makyajının gün boyu kalıcı olmasını sağlayabilir, hem de ışıltılı ve aydınlık bir bitiş elde edebilirsin. High Glass ışıltılı pudraların içerisindeki mikro kapsüller, ciltle çok kolay bir şekilde bütünleşiyor ve ciltteki aydınlık görünümü daha belirgin bir hale getiriyor. Cam gibi bir cilt makyajı yapıp, mat bir pudra ile sabitlerken matlaşmasına neden olmak istemiyorsan, High Glass pudraları mutlaka denemelisin.

Kore makyajının olmazsa olmazı: Aydınlatıcılar

Kore makyajındaki gibi ışıl ışıl, cam gibi bir cilt elde etmek için son adım aydınlatıcılar. Bunun için hem likit hem de toz aydınlatıcılardan yardım alabilirsin. Yüzünün yüksek noktalarına NYX Professional Makeup’ın Born To Glow likit aydınlatıcıyı uygulayabilir, bu yansımayı daha da artırmak için üzerine High Glass toz aydınlatıcıyı uygulayabilirsin. Likit üzerine toz aydınlatıcı uygulamak, ışıl ışıl bir cildin tüyolarından.

High Glass aydınlatıcı, ilk bakışta toz gibi görünse de uygularken kremsi bir yapıya dönüşüyor. İçerisindeki ışıltılı mikro kapsüller, cilde cam gibi bir yansıma veriyor.


Kore göz makyajı

Kore göz makyajı

Korelilerin göz makyajındaki tek hedefi, gözlerinin daha büyük görünmelerini sağlamak. Bunun için göz kapaklarına ince bantlar yapıştırıyorlar. Daha sonra göz pınarlarına ve dış köşelere kahverengi eyeliner uygulayarak gözlerinin daha büyük görünmesini sağlıyorlar. Son adımda ise gözün alt-iç kısmına ten rengi bir kalem uyguluyorlar. Koreliler için gözlerin büyük görünmesiyle birlikte masum görünmesine de önem veriyorlar. Bu yüzden gözlerinin iç ve dış köşelerine kalemi aşağı doğru uygulayarak bu üzgün ve masum ifadeyi elde ediyorlar. NYX Professional Makeup’ın Epic Ink eyelinerının kahverengi rengini kullanarak sen de gözlerine bu ifadeyi verebilirsin. Epic Ink eyelinerın formülü suya dayanıklı olduğu için akmayacağından emin olabilirsin.

Kore dudak makyajı

Kore dudak makyajı

Kore makyajı trendinde, cildi cam gibi, gözleri de büyük ve masum göstermenin yanı sıra, dudakları da olabildiğince küçük göstermek de hedeflerden biri. Küçük ağız ve dudaklar da onlar için masumiyetin simgesi. Bu yüzden genellikle ruju tüm dudaklarına uygulamıyorlar. Üst ve alt dudaklarının ortasına, vişne veya mercan tonlarda bir ruj uygulayarak parmaklarıyla dumanlı bir etki veriyorlar. Böylece dudakları çok daha küçük görünüyor. NYX Professional Makeup’ın Powder Puff rujları, dumanlı dudak makyajı için çok kullanışlılar. Sünger aplikatörleri ve mat bitişleriyle çok kolay uygulanıyorlar ve doğal bir etki veriyorlar. Eğer dudaklarının parlak görünmesini istersen de, üstüne şeffaf lip gloss uygulayabilirsin. Lip Lingerie serisindeki Clear rengi veya Butter Gloss serisindeki Tiramisu rengini tercih edebilirsin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?