Kuru ciltler vücut nemlendirici seçiminde nelere dikkat etmeli?

Kuru ciltler vücut nemlendirici seçiminde nelere dikkat etmeli?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Kuru ciltler için doğru nemlendirici nasıl seçilmeli ve nelere dikkat etmeli, adım adım anlatıyoruz!

Kuru cildi nemli tutmak gerçekten bir dert. Doğru nemlendiriciyi kullanmadığın sürece, sürekli ve sürekli kendini tekrar eden nemlendirme eylemi bir noktadan sonra sonuca ulaşmayabiliyor. Ne kadar nemlendirici uygularsan uygula, cildin hala kurumaya devam ediyorsa, doğru nemlendiriciyle henüz tanışmamış olma ihtimalin çok yüksek. Bu yazımızda, kuru ciltler için doğru nemlendirici nasıl seçilir, nemlendirici alırken nelere dikkat etmek gerekir, tek tek anlatıyoruz!

Krem mi? Losyon mu?

Krem mi? Losyon mu?

Her zaman losyonların kremlere oranla daha az nemlendirdikleri düşünülür. Önemli olan kullandığın nemlendiricinin formu değil, formülüdür, eğer içerisinde kuru ciltler için yoğun nem vermeye ve nemi tutmayı sağlamaya yarayan içerikler varsa, krem, losyon veya süt formu fark etmez.

Parfüm veya alkol içermemeli

Parfüm veya alkol içermemeli

Kuru ciltlerin daha da kurumasına neden olacak parfüm ve alkol gibi içeriklerden uzak durmalısın. Bu yüzden kuru cildin için iyi bir nemlendirici ararken, içerisinde parfüm olmamasına dikkat etmelisin. Parfüm ve alkol gibi içerikler, cilt bariyerine zarar verebileceği için cildinin nem tutma kapasitesinin azalmasına neden olabilir. Bu da sonu gelmeyen nemlendirme sürecine girmek demek.

Cilt bariyerini onarmalı

Cilt bariyerini onarmalı

Kuru ciltlerin ne kadar nemlendirilirse nemlendirilsin bir türlü yeterli gelmemesi, pul pul dökülmesi, kızarması ve hatta tahriş olması, cilt bariyerinin zayıf olmasından kaynaklanır. Cilt bariyeri güçlü olmadığı için nemi tutamaz ve kaybeder. Cildinin iyi bir şekilde nemlenmesi ve nemi tutabilmesi için cilt bariyerini güçlendirme özelliği bulunan nemlendiricileri tercih etmelisin. Mikrobiyom teknolojisiyle formüle edilmiş, cilt florasındaki çeşitliliği dengeleyerek cilt bariyerinin onarılmasını ve güçlenmesini sağlayan nemlendiriciler, cildinin iyi bir şekilde nemlenmesini sağlarlar.

Ciltteki problemlere göre seçilmeli

Ciltteki problemlere göre seçilmeli

Kuru cilt beraberinde birkaç cilt problemini de getirir. Pul pul dökülme, gerginlik, kızarıklık, rahatsızlık ve kaşıntı hisleri de bunların başında gelir. Eğer çok kuru, hatta atopiye eğilim gösteren bir cilde sahipsen, kullanacağın nemlendiricinin aynı zamanda cildini yatıştırma özelliğine sahip olmasına dikkat etmelisin. Özellikle kuru ciltlerde sık sık karşılaşılan kaşıntı hissini azaltan nemlendiriciler, rahat bir nefes almanı sağlayabilir.

İçeriklerine bakılmalı

İçeriklerine bakılmalı

Kuru ciltlerin iyi bir şekilde nemlenmesini sağlayan belli başlı içerikler var: Shea yağı da bunların başında geliyor. Bununla birlikte niacinamide de, kuru ciltleri yatıştırma özelliğine sahip. Bu içerikleri içeren nemlendiricilere öncelik verebilirsin.

Dermatolog önerisini dikkate al

Dermatolog önerisini dikkate al

Cildin çok kuru olması ve bir türlü ihtiyacı olan nemi alamaması aslında bir cilt problemidir. Özellikle atopiye eğilim gösteren ciltlerde, kurulukla birlikte başka cilt problemleri de ortaya çıkabilir. Tüm bu sorunları doğru bir şekilde giderebilmek için, dermatologlara danışabilir, onların yönlendirmeleriyle cilt bakımını düzenleyebilirsin.

Kuru ciltler için nemlendirici önerisi

Kuru ciltler için nemlendirici önerisi

Eğer kuru bir cilde sahipsen ve ne yaparsan yap, bir türlü iyi bir şekilde nemlendiremiyorsan, sana La Roche Posay’in Lipikar Baume AP+M nemlendiricisini önerebiliriz. Çok kuru, atopiye eğilim gösterebilen ciltlerde etkili olan bu nemlendirici, yenidoğan dahil çocuk ve yetişkinlerde rahatlıkla kullanılabiliyor ve parfüm içermiyor.

La Roche Posay Lipikar Baume AP+M’nin formülündeki shea yağı, niacinamide ve mikrobiyom bilimi ile formüle edilmiş Aqua Posae ve Microresyl, cildi nemlendirerek anında yatışmasına, kuruluk sonucu oluşan kaşıntı hissinin azalmasına yardımcı olurken, cilt bariyerini onarmaya ve güçlendirmeye yardımcı oluyor. Böylece cilt daha fazla nem kaybetmiyor ve rahatlıyor. Biz de kuru cildimizde bu kremi ve tüm Lipikar ailesini çok severek kullanıyoruz.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?