Aynısefa Yağı ile Ayak ve Topuk Bakımı Nasıl Yapılır?


Aynısefa yağı faydalarını biliyor musun? Aynısefa çiçeğinden elde edilen aynısefa yağı, ayak ve topuk bakımında tercih edilene en değerli bakım yağlarından biridir. Aynısefa bitkisi kullanarak hassas, kuruyan ve çatlayan ayaklarına bakım yapabilirsin. Peki, aynısefa bitkisinin faydaları nelerdir? Aynısefa yağı nasıl yapılır? Aynısefa yağına dair merak ettiklerini seninle paylaşıyoruz. 

Aynısefa yağı faydaları nelerdir?

Aynısefa yağı faydaları nelerdir?
 • Aynısefa bitkisi yüzdeki sivilce ve aknelere bakım yapar, cildi pürüzsüzleştirir.
 • Ayak mantarına karşı etki gösterir, kaşıntıyı hafifletir.
 • Cildi nemlendirir, hassas cilde bakım yapar.
 • Egzama, sedef ve kaşıntılı cilt hastalıklarını rahatlatır. 
 • Aynısefa yağını vücuduna sürdüğünde sinekleri uzaklaştırır ve böcekleri kovar. 
 • Aynısefa kremi güneş koruyucu özelliği bulunur.
 • Cilt yanıklarına ve cilt lekelerine iyi gelir.
 • Yeni hücre oluşumunu destekler, tahriş olmuş cildin yenilenmesini sağlar. 
 • Varise iyi gelir.
 • Vücuttaki morlukların daha kısa sürede geçmesini sağlar.
 • Ciltteki yara izlerini hızlı iyileştirir ve renk değişikliğini dengeler. 

Aynısefa yağı nasıl yapılır?

aynısefa yağı nasıl yapılır

Aynısefa yağı yapımı düşündüğünden daha kolaydır. Aynısefa çiçeklerini olgunlaştığında topla. Aynısefa çiçeği genellikle Akdeniz ikliminde yetişiyor. Güneşli ve kumlu toprağı olan bölgelerde aynısefa çiçeğini bulabilirsin. Çiçekleri topladıktan sonra yapraklarını tek tek ayır ve güneşte kurumaya bırak.

Kuru aynısefa çiçeklerini koyu renkli cam bir kavanoza al ve üzerini geçecek kadar zeytinyağı ekle. Aynısefa yağı yaparken mutlaka soğuk sıkım zeytinyağı kullanmalısın. Farklı yağlar kullandığında cildinde alerjik reaksiyon oluşabilir. Aynısefa yağını açmadan 4-8 hafta boyunca dinlendirmelisin. Bu sürede kavanozu sabırsızlık yapıp açmalısın. Olgunlaşan yağını 2 yıl içinde kullanmanı tavsiye ederiz. 

Aynısefa yağı ile ayak bakımı

1. Adım: Ayaklarını ılık suya koy

Ayaklarını ılık suya koy

Aynısefa yağı ile kurumuş ve çatlayan ayaklarına bakım yapabilirsin. Aynısefa bitkisinin faydalarından yararlanmak için aynısefa yağı veya aynısefa kremi kullanabilirsin. Aynısefa ayak bakımı için ilk önce ılık bir su hazırla. Bu suyun içine birkaç damla aynısefa yağı eklemelisin. Böylece ayakların yumuşarken bir yandan da nem kazanmış olacaklar. 

2. Adım: Ayaklarına peeling yap

Aynısefa yağı faydalarından biri de ölü hücrelerin atılmasını sağlamak ve yeni cilt oluşumunu desteklemek. Bunun için ayak törpüsü ile hafifçe kuru topuklarını törpüle ve ölü ayak derisinin atılmasını sağla. 

3. Adım: Ayaklarına nemlendirici uygula

3. Adım: Ayaklarına nemlendirici uygula

Ayaklarındaki ölü deri hücrelerini attıktan sonra kuruyan ayaklarının yoğun bir nemlendiriciye ihtiyacı olacak. Biz ayak bakımı için CeraVe Yenileyen Ayak Kremi'ni tavisye ediyoruz. Kuru ve sertleşmiş ayaklar için tavsiye edilen bu ayak kremi, 3 temel seramid, salisilik asit ve amonyum laktat içeriyor. Koruyucu cilt bariyerinin onarılmasını sağlayan CeraVe krem, ayaklarına uzun süre nemli ve yumuşak bir his kazandıracak. Yoğun ve hızlı emilen formülü sayesinde ayak bakımı sonrasında günlük hayatına devam edebilirsin. 

Aynısefa yağı yüze faydaları

Aynısefa yağı yüze faydaları

Aynısefa yağı cilt faydaları sayamayacağımız kadar çoktur. Aynısefa yağı faydalarını bilenler bu yağı günlük cilt bakımında kullanıyorlar. Yoğun olarak cildi nemlendirme ve kuru cildi onarma faydaları bulunan bu değerli içeriği sen de bakım rutinine eklemelisin. 

Kadife çiçeği olarak da bilinen aynısefa çiçeği ciltteki lekelere iyi geliyor. Düzenli kullanımda cilt lekelerini azaltıyor ve cilt rengini eşitliyor. Cildi yumuşatan ve daha nemli görünmesini sağlayan aynısefa cilt kremiyle mevsim geçişleri senin için daha kolay olacak. Dönemsel cilt kuruluğu azalacak ve cildin her daim daha aydınlık görünecek.

Cildine aynısefa kremi sürmek istiyorsan sana Kiehl's Calendula Serum-Infused Water Cream Nemlendirici öneririz. Konsantre Kadife Çiçeği Serumu içeren hafif yapılı su bazlı nemlendirici, 24 saat boyunca cildi nemlendiriyor ve yüzdeki donuk görünümü yok ediyor. Yüzdeki ince çizgilerin azalmasına yardımcı olan Kiehl's kremi sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere cildine uygulayabilirsin. Bir haftalık Kiehl's nemlendirici kullanımı sonrası cildinin daha aydınlık, parlak ve eşitlenmiş göründüğünü fark edeceksin. 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?