Peptit nedir? Cilt Bakımında Ne İşe Yarar?

Peptit nedir? Cilt Bakımında Ne İşe Yarar?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Ciltteki yaşlanma belirtilerini azaltan peptitler nedir? Cilt bakımında ne işe yararlar? Merak ettiğin tüm soruları yanıtlıyoruz!

İnce çizgiler, kırışıklıklar, sıkılık ve dolgunluk kaybı, renk eşitsizlikleri… İşte zamanla ortaya çıkan bu yaşlanma belirtilerini azaltmaya yarayan harika bir içerik var: Peptitler! Peki, bu adını sık sık duyduğumuz peptit veya diğer bir adıyla kolajen peptit nedir, ne işe yarar? Dermatologların önerdiği, ince çizgi ve kırışıklık konusunda mucizevi etkileri olan peptitler ve peptit içeren cilt bakım ürünleri hakkında merak ettiğin her şeyi bu yazımızda anlatıyoruz!

Peptit Nedir? Kolajen Peptitler Ne İşe Yarar?

Peptit nedir? Kolajen peptitler ne işe yarar?

Peptitler, diğer adlarıyla kolajen peptitler, yaşlanmayla birlikte vücutta azalan kolajen miktarını artırmaya yarayan, vücutta kendiliğinden bulunan proteinler. Ciltte peptit ne işe yarar kısaca açıklamak gerekirse, gençlikte ciltte bolca bulundukları için cildin genç, canlı, dolgun ve pürüzsüz görünmesini sağlıyorlar. Zaman geçtikçe yaşlanmayla birlikte vücutta kolajen üretimi azalmaya başlıyor ve ince çizgiler, kırışıklıklar, sıkılık kaybı ve cilt tonu eşitsizliği gibi belirtiler ortaya çıkıyor.

Bağ dokular, eklemler, tırnaklar, kemikler gibi vücudun büyük oranında yer alan kolajen peptitler, sadece yaşlanma ile birlikte değil çevresel faktörlerle de azalmaya başlayabiliyor. Hava kirliliği, UV ışınları, düzensiz uyku, sağlıksız beslenme ve vitamin eksikliği gibi faktörlere bağlı olarak da azalan kolajen peptitler, erken yaşlanmaya sebep olabiliyor.

Peptit İçeren Cilt Bakım Ürünleri

Peptit içeren cilt bakım ürünleri

Cildindeki ince çizgiler, sıkılık kaybı, kırışıklıklar, lekeler ve renk eşitsizliği için peptit içeren kremler kullanabilirsin. Cildindeki kolajen üretimini destekleyecek bio-peptitler sayesinde ince çizgi ve kırışıklık görünümünün azalmasını, cildinin daha sıkı ve eşit tonda görünmesini sağlayabilirsin. Düşün ki peptit krem kullananlar, yorumlarında bu kremlerin etkisini şaşkınlık verici olarak tanımlıyor. Şimdi de sıra, cildindeki yaşlanma etkilerini engellemek ve azaltmak için peptit içeren cilt bakım önerilerimizde.

1. Lancôme Rénergie H.P.N-300 Peptide Cream

 Lancôme Rénergie H.P.N-300 Peptide Cream

Cilt bakımında birden fazla içeriği barındıran, tek başına çok yönlü etki sunan joker ürünleri seviyorsan bu kreme bayılacaksın! Lancôme Rénergie H.P.N-300 Peptide Cream, markanın uzun yıllardır yürüttüğü bilimsel araştırmaların bir ürünü. İçerisinde peptitlerle iyi anlaştığı bilinen hyaluronik asit ve niacinamid gibi içerikler de barındıran bu kremde 300 çeşit peptit bulunuyor. Evet! Yanlış okumadın, tam 300 çeşit! 

Yüz ve boyun bölgesine uygulanabilen Lancôme Rénergie H.P.N-300 Peptide Cream yaşlanma belirtilerini ve kırışıklık görünümünü azaltmaya yardımcı oluyor. Ayrıca leke görünümünü hafifletmeye katkı sağlayan Rénergie H.P.N-300 Peptide Cream, daha eşit ve aydınlık bir cilt görünümüne kavuşmayı da sağlıyor.

2. Vichy Liftactiv Collagen Specialist Bakım Kremi

Vichy Liftactiv Collagen Specialist Bakım Kremi

Peptit ve C vitamini bir araya geldiğinde kolajen sentezine yardımcı olarak ciltteki yaşlanma belirtileri üzerindeki etkileri mucizevi oluyor. Vichy Liftactiv Collagen Specialist gündüz bakım kremi, formülündeki bio-peptitler, C vitamini ve Vichy mineralli termal su ile cildi nemlendirirken, kırışıklık, ince çizgi, sıkılık kaybı, leke ve renk eşitsizliği gibi belirtileri gözle görülür bir şekilde azaltıyor.

Vichy Liftactiv Collagen Specialist kremi düzenli olarak kullandığında cildinin daha sıkı, dolgun ve eşit tonda olduğunu, ince çizgi, kırışıklık ve leke görünümünün azaldığını fark edeceksin. Eğer bir yaşlanma karşıtı kremden yüksek performans bekliyor, doğal kaynaklı içeriklerden oluşan ve cilt hassasiyetine neden olmayacak bir krem arıyorsan, bu bakım kremini mutlaka denemelisin.

Editörün Notu: Biliyorsun ki erken yaşlanma belirtilerinin en önemli nedenlerinden biri de UV ışınlarının cilde verdiği zararlar. Yaşlanma karşıtı bakım yaparken aynı zamanda cildini güneşin zararlı etkilerinden korumak istiyorsan, Vichy Liftactiv Collagen Specialist SPF 25’i de kullanabilirsin. Geniş spektrumlu güneş filtreleri içeren bu bakım kremi, formülündeki bio-peptitler, vitamin cG ve glikolik asit ile cildin daha eşit tonda görünmesini, kırışıklıkların da gözle görülür bir şekilde azalmasına yardımcı oluyor.

3. Vichy Liftactiv Peptit-C Kırışıklık Karşıtı Ampul

Vichy Liftactiv Peptit-C Kırışıklık Karşıtı Ampul

Cilt bakım ampulleri de kür şeklinde uygulandıklarında yaşlanma karşıtı bakımda gerçekten şaşırtıcı sonuçlar veriyorlar. Peptit içeren cilt bakım ampulleri ile 10 günlük bir kür uygulayarak mükemmel bir kırışıklık karşıtı bakım yapabilirsin.

Vichy Liftactiv Peptit-C Kırışıklık Karşıtı Ampul, formülündeki yüzde 10 saf C vitamini, bio-peptitler ve doğal kaynaklı hyaluronik asit ile ince çizgiler, kırışıklıklar, sıkılık ve ışıltı kaybının gözle görülür bir şekilde azalmasını sağlıyor. Vichy kırışıklık karşıtı ampul kullananların pek çoğu, yorumlarında Liftactiv Peptit-C ampullerin şimdiye kadar kullandıkları en iyi peptit serumu olduğunu söylüyor. Sen de sabah ve akşam olmak üzere günde iki kere kullanılan bu 10 günlük bakım kürü sonrasında peptitlerin cildin üzerindeki etkilerini kendi gözlerinle görebilirsin!

Peptit Ne ile Kullanılmaz?

Peptit Ne ile Kullanılmaz?

Peptitlerin cilt için pek çok olumlu etkisi olsa da bu içeriği kullanırken dikkatli olmalısın. Özellikle rutininde asit gibi güçlü bileşenler bulunuyorsa peptitleri rutinine eklerken acele etmemelisin. Öncelikle peptit içeren ürünleri tek başına cildinde test etmeli, sonrasında diğer cilt bileşenleriyle kombine etmelisin. Yine de retinol, salisilik asit ve arbutin gibi güçlü asitlerle peptitleri birlikte kullanmayı planlıyorsan, öncesinde içeriklerin birbiri ile uyumlu olup olmadığını kontrol etmelisin. 

Sen “Acaba retinol ve peptit birlikte kullanılır mı, peki ya arbutinle peptiti aynı rutinde kullansam olur mu?” diye sormadan hemen belirtelim. AHA, BHA ve askorbik asit, yani C vitamini türevleriyle peptitleri bir arada kullanmamaya özen göstermelisin. Diğer asitleri ise peptitlerle dönüşümlü olarak aynı rutinde kullanabilirsin. Elbette bu kural, içerisinde bu asit bileşenlerini bulunan cilt bakım ürünleri için geçerli değil. Ayrıca hangi asidi kullanıyor olursan ol yüksek faktörlü bir güneş kremini tüm cildine uygulamayı ihmal etmemelisin. 

Gördüğün gibi, cilt bakımında peptitlerin faydaları azımsanacak gibi değil. Sen de peptitleri cilt bakım rutinine dahil etmek için daha fazla vakit kaybetme!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?