Saç tipine göre saçlarını ne sıklıkta yıkaman gerektiğini açıklıyoruz!


Saç bakım rutinine olabildiğince dikkat ediyorsun ama hala istediğin verimi alamıyorsan belki de sorun saç yıkama sıklığındadır. Saçlarının her daim sağlıklı ve parlak görünmesini istiyorsan saç yıkama sıklığına dikkat etmelisin. Peki, normalde saçlarını ne sıklıkla yıkaman gerektiğini biliyor musun? 

Saç yıkama sıklığı saç tipine göre değişen bir durumdur. Saçlarının ihtiyacına göre saç yıkama rutinini değiştirebilir ve bu önemli adım sayesinde sağlıklı saçlara kavuşabilirsin. Şimdi,  Saç Sırları.com olarak saç ne sıklıkla yıkanmalı açıklıyoruz! Yapman gereken tek şey saç tipine göre saç yıkama sıklığını öğrenmek ve buna sadık kalmak. İşte bu kadar! :)

Yağlı Saçlar Kaç Günde Bir Yıkanmalı?

Yağlı Saçlar Kaç Günde Bir Yıkanmalı

Yağlı saçlara sahipsen kolay yağlanan saçlarının diplerinde gün içinde bile parlama başlayabilir. Bu parlama saçlarının kirli görünmesine neden olacaktır. Bu nedenle yağlı saçlarının her daim temiz olmasını ve hacimli görünmesini, ağırlaşmamasını sağlamak için gün aşırı yıkamanı öneririz. Ancak çok fazla yağlanma varsa her gün, saç tipine ve saçının ihtiyacına uygun bir günlük şampuanla saçlarını yıkamanı öneririz.

Yağlı saçlara sahip olanlar saç derisinde biriken yağı temizlemek için saç derisine masaj yaparak şampuan uygulamalılar. Bu şekilde yağdan, kirden saçlarını arındırabilirler.

Kuru Saçlar Kaç Günde Bir Yıkanmalı?

Kuru Saçlar Kaç Günde Bir Yıkanmalı

Kuru saçlarını iki günde bir yıkayarak saçlarının yağ dengesini koruyabilirsin. Kuru saçlarını her gün yıkamamalı ve sıcak su kullanmaktan uzak durmalısın. Sıcak su, saçlarının daha da kurumasına neden olabilir. Saç bakım rutininde saç tellerine nem verecek, doğal, sülfat, paraben gibi maddeleri içermeyen ürünleri kullanarak saçlarının kuruluğunu kontrol altına alabilirsin.

Editör önerisi: Yıpranmış ve kuru saçlara sahipsen saçlarını dipten uca onarıp besleyecek Elseve Komple Onarıcı 5 Yapılandırıcı Bakım Şampuanı ile temizleyebilirsin. Seramid ve aminoasit içeriği ile saçı temizlerken dipten uca onaran, yapılandıran ve güçlendiren bu şampuan ile saçların canlanır, daha parlak ve yumuşak olur.

Kepekli Saçlar Kaç Günde Bir Yıkanmalı?

Kepekli saç kaç günde bir yıkanmalı sorusunun cevabı aslında kepeğin yoğunluğuna, tipine göre değişmektedir çünkü her kepekli saç derisine aynı şampuan uygulanmaz. Kepek hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsin. Ayrıca kepek bir saç derisi problemi olduğundan mutlaka bir dermatolog görüşü de almanı öneririz. Dermatoloğunun önerisiyle saç sorununa yönelik şampuanları düzenli olarak kullanmalısın. Yoğun kepek için şampuanlar haftada 2 kez kullanılırken, normal kepek için kullanılan şampuanlar gün aşırı uygulanabiliyor.

İnce Telli Saç Kaç Günde Bir Yıkanmalı?

İnce Telli Saç Kaç Günde Bir Yıkanmalı

İnce telli saçlar genelde yağlanmaya eğilimlidirler. Bu nedenle günlük olarak, saçlarının ihtiyacına uygun bir şampuanla saçlarını yıkayabilirsin. Eğer ince telli saçlarının güçsüzlüğünden şikayetçiysen sana önerimiz Elseve Arginine Komple Direnç Dökülme Karşıtı Şampuan’ı öneririz. Güçsüzleşen saç tellerinin eski gücüne kavuşmasına yardımcı olan, saçı köklerden itibaren güçlendiren bu şampuanı günlük olarak kullanabilirsin.

Kalın Telli Saç Kaç Günde Bir Yıkanmalı?

Kalın Telli Saç Kaç Günde Bir Yıkanmalı

Kalın telli saçlar da ince telli saçların aksine kurumaya meyillidir. Saçlarının kurumasına engel olmak için ise 2 günde 1, kuru saçlara uygun bir besleyici şampuanla saçlarını yıkamanı öneririz. Kuru ve yıpranmış saçlara sahipsen de sana önerimiz Elseve Komple Onarıcı 5 Yapılandırıcı Bakım Şampuanı. Sert, kuru, yıpranmış saçları dipten uca onaran, yeniden yapılandıran bu bakım şampuanı ile saçlarını gün aşırı yıkayarak daha parlak, daha yumuşak saçlara sahip olabilirsin.

İşlem Görmüş Saçlar Kaç Günde Bir Yıkanmalı?

İşlem Görmüş Saçlar Kaç Günde Bir Yıkanmalı

Kimyasal işlem görmüş, açıcı uygulanmış saçlara sahipsen saçlarına özen göstermen şart! Banyo rutininde yalnızca şampuan yer almamalı, maske, durulanmayan bakım gibi ürünlerle de desteklemelisin. İşlem görmüş saçlarını boyalı saçlara uygun renk koruyucu bakımları tercih edebilirsin.

Editör önerisi: İşlem görmüş, boyalı saçların için sana şampuan önerimiz Elseve Color Vive Renk Koruyucu Bakım Şampuanı. Saç rengini koruyup saçı besleyen, canlı saç rengi elde etmeni sağlayan bu şampuanı günlük olarak kullanabilirsin. Eğer sarı, gri, röfleli saç rengine sahipsen ve saç renginde istenmeyen turuncu yansımalar varsa da sana önerimiz Elseve Turunculaşma Karşıtı Mor Şampuan. Haftada 2 kez bu şampuanı kullanarak saç renginin küllü yansımalara sahip olmasını sağlayabilirsin.

Normal saçlar kaç günde bir yıkanmalı?

Normal saçlar kaç günde bir yıkanmalı

Eğer normal saçlara sahipsen kendi saç bakım rutinini kendin oluşturabilirsin. Saçlarını iki günde bir yıkamaya alıştırmak senin için doğrusu olur. Fakat saçlarını her gün yıkamaya alıştırdığında ikinci günden saçlarının yağlandığını görebilirsin. Bizim tavsiyemiz, saçlarını iki günde bir şampuanlamaktan yana.

Tabii bu konuda kullandığın şampuanın da önemi büyük. Günlük kullanıma uygun, saçlarını zarar vermeden temizleyebilecek bir şampuan kullanmalısın.

Karma saçlar kaç günde bir yıkanmalı?

Karma saçlar kaç günde bir yıkanmalı

Karma saçlara sahipsen, saçlarını her gün yıkmanı öneriyoruz. Karma saçlar tıpkı yağlı saçlar gibi gün içinde yağlanmaya oldukça müsaittir. Saç tellerinin parlama yapmasını engellemek ve saçlarının temiz görünmesini sağlamak için öncelikle saçlarını bu duruma alıştırman gerekir. Önce 3-4 günde bir saçlarını yağlı saçlara uygun şampuanla yıkamaya başla. Saçların birkaç hafta içerisinde bu duruma alışacaktır. Sonrasında da normal düzene geçip, 2 günde bir şeklinde saçlarını normal saçlara uygun, günlük şampuanlarla yıkayabilirsin. 

Normalde saç yıkama sıklığı nasıl olmalı?

Normalde saç yıkama sıklığı nasıl olmalı

Normalde saç yıkama sıklığı 2 günde bir, yani gün aşırı şekilde olmalıdır. Yaygın inanışın aksine, saçları her gün yıkamak saçların kurumasına neden olur. Saç derimizde bulunan ve saça faydalı doğal yağlar her gün yıkandığımızda temizlendiği için saç derimiz kuruyabilir ya da gereğinden fazla yağ üreterek yağ dengesi bozulabilir. Böylece yağlanma, saç derisinde pullanma, tahriş hatta kepek gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle her gün yıkanmaktan kaçınmalıyız.

Özellikle yaz ayları geldiğinde neredeyse her gün duş almak durumunda kalabiliyoruz. İşte böyle durumlarda saçlarını her gün şampuanlamak yerine iki günde bir şampuanlayabilir, şampuanlamadığın günlerde de yalnızca suyla durulayabilirsin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancôme.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

HerkesiçinGüzellik’e katıl ve %25 indirimi kaçırma!