Sağlığın ve cildin için zararlı 5 makyaj alışkanlığı


Makyaj yapmayı çok seviyoruz fakat edindiğimiz bazı alışkanlar nedeniyle cildimize, hatta sağlığımıza zarar verebiliyoruz. Bu kötü alışkanlıklara devam ettikçe de daha fazla zarar oluşuyor. Peki, hangi alışkanlıklar cildine ve sağlığına zarar veriyor? İşte bu alışkanlıklar ve sonuçları!

1.Makyaj malzemelerini başkalarıyla paylaşmak

Kullanan kişi en yakın arkadaşın bile olsa, kimseyle makyaj malzemelerini paylaşmamalısın. Özellikle göz kalemi, eyeliner, maskara ve makyaj fırçaları, başkalarında var olan deri ya da göz hastalıklarının senin sağlığına etki etmesine neden olabilir.

2.Son kullanma tarihi geçen makyaj malzemesini kullanmak

Bu konu özellikle göz makyajı ürünleri için oldukça önemli! Gözlerine uyguladığın maskara, eyeliner gibi ürünler, açıldıktan sonra 3-6 ay arasında kullanılmalı. Bu süre dışında kullandığında gözlerin için zararlı olabilir.

3.Makyajla uyumak

En sık tekrarlanan alışkanlıklardan biri! Makyajını temizlemeden uyuduğunda, gözeneklerin tıkanır ve sivilce oluşumuna neden olabilir.

4.Güneş koruyucu krem kullanmamak

Her ne kadar zor gelse de, makyajını yapmadan önce güneş koruyucu krem uygulayarak, cildini erken yaşlanma belirtilerinden koruyabilirsin. Bu uygulamayı, dişlerini fırçalamak ve saçını taramak gibi günlük rutinin arasına sıkıştırmak çok da zor olmamalı değil mi?

5.Kirli makyaj fırçalarını kullanmak

Uzun zamandır kullandığın makyaj fırçalarının, aslında tam bir bakteri yuvası olduğunu söylesek ne derdin? Her ne kadar korkunç gözükse de, bu duruma engel olmak için haftada sadece bir kez makyaj fırçalarını derinlemesine yıkayıp temizleyebilirsin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?