Sık el yıkama sonucu oluşan cilt kuruluğuna ne iyi gelir?

Sık el yıkama sonucu oluşan cilt kuruluğuna ne iyi gelir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Bağışıklığımızı güçlendirebilmek ve direnç kazanabilmek için özellikle kış aylarında toplu taşıma araçlarında, rahatsızlığı olan kişilerin dokunduğu yerlere temas sonucu geçebilecek mikroplardan düzenli el temizleme alışkanlığı sayesinde korunmak mümkün. Günlük yaşantımızdaki sürekli ellerimizi, sağlığımız için sık sık yıkamalıyız. El temizleme alışkanlığında amaç zararlı mikropları uzaklaştırmak.

Sadece su ile yapılan temizlik göz ile görünür kiri uzaklaştırmakta fakat etkili bir hijyen sağlamamakta. Tam bir el temizliği için gün içerisinde sık sık ellerimiz su ve sabun ile yıkamalı, su ile yıkamadığımız zamanlarda anti bakteriyel el temizleyici kullanılmalıyız. Ancak ellerimizi sık sık yıkadığımız ve anti bakteriyel el temizleyicileri kullandığımızda da cildimizde kuruluk oluşabiliyor. Peki ne yapmalı?

Cilt Kuruluğu Neden Oluşur?

Öncelikle ellerdeki, ciltteki kuruluğun nedenini anlayalım.

1.Cildin Mikrobiyom Dengesi Bozulur!

Cildin Mikrobiyom Dengesi Bozulur!

İnsan vücudunda, insana ait olan hücre ve genlerden çok daha fazla bakteri hücresi yer alır. Bu bakterilerin yüzde 80’ini faydalı iken sadece yüzde 20’si zararlı olarak tanımlanır. El temizleyici jel ve sabunlar ciltteki zararlı bakterilerin ve virüslerin ölmesinin yanında yararlı bakterilerinde ölmesine neden olur. Bu da ciltteki bakteri çeşitliliğinin bozulmasına neden olur. Yani cilt mikrobiyomu dengesi bozulur. Cilt kuruluğunun sebeplerinden biri cilt mikrobiyom dengesinin bozulmasıdır.

2.Cildin Nem Seviyesi Düşer…

Cildin Nem Seviyesi Düşer…

Cilt kuruluğu cildin üst katmanı olan epidermiste ki nem eksikliği sebebi ile meydana gelir. Ciltte nem seviyesi eksikliği genetik faktörler aracılığıyla ortaya çıkacağı gibi sonradan çeşitli etkenler sebebiyle de oluşur. Özellikle kış mevsiminde karşılaştığımız, soğuk, rüzgâr, yağmur hatta zaman zaman kara maruz kalmamız; cildimizin nem seviyesinin düşerek kuruluk oluşmasına ya da hali hazırda kuru cildinizde meydana gelen belirtilerin artmasına neden olur.

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Cilt Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Kuru cilde bakım yapmanın en önemli adımı cildinizi düzenli olarak nemlendirmek. Özellikle el temizlime jeli ve sabunlarla cildimizi yıkadığımız zamanlarda uygun bir nemlendirici ile vücudumuzu nemlendirmeliyiz.

Cilt kuruluğu için en uygun nemlendirici nedir?

Cilt kuruluğu için en uygun nemlendirici nedir?

Özellikle kuru ve hassas bir cildin varsa kullandığın cilt bakım ürünlerini özenle seçmelisin. Almaya karar verdiğin ürünün içeriklerine bakmak senin için akıllıca bir seçim olacaktır. Cildin sahip olduğu nemi koruyacak, cilt mikrobiyomunu dengeleyen, cilt bariyerini korumaya yardımcı olması için de seramid içeren bir nemlendirici tercih edebilirsin.

Ellerinin Kurumasına Nasıl Engel Olabilirsin?

La Roche Posay Pain Surgras Sabun

Elleri ve vücudu çok sık yıkamak, cilt bariyerinin zarar görmesine sebep olabileceği için, cildini temizlerken mümkün olan en nazik içerikli temizleyicileri kullanmalısın. La Roche Posay Pain Surgras Sabun, cildin koruyucu bariyerine zarar vermeden temizliyor. Kurumaktan dolayı oluşan rahatsızlık hissine engel olduğu için, gün içinde bu sabunu rahatlıkla kullanabilirsin. Niacinamide ve Shea yağı içeren formülü sayesinde cildin rahat hissedecek.

Ellerini sık yıkadığın için cildin çok kuruyorsa ve çatlıyorsa, onarıcı etkili bir el kremi kullanabilirsin. La Roche posay Cicaplast Mains, kuruluk kaynaklı tahrişi gidermeye yardımcı olan bir el kremi. Formülündeki %4 niacinamide ve %40 gliserin ile cildin koruyucu bariyerini onarmaya ve güçlendirmeye yardımcı olurken, sürekli yıkamaya karşı cildin zarar görmemesi için bir koruyucu bariyer oluşturuyor. Hızlı emilen ve yağlı bir his bırakmayan formülü sayesinde cilde yumuşacık bir etki veriyor. Tahriş görünümünün azalması ve sık yıkamaya karşı ellerinin daha güçlü olması için Cicaplast Main El Kremi'ni yanından eksik etmemelisin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?