Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?


Sivrisinekler seni de çok seviyor mu? Yazlığa gittiğinde veya yaz akşamlarında balkonda oturduğunda sürekli bacaklarını kaşıyan kişi sen oluyorsan bu yazımız tam sana göre! Sivrisinekler neden sadece beni ısırıyor? Bu duruma sinir olmakta haklısın ama sinek ısırıkları sadece bazı insanlarda kaşıntıya sebep oluyor, diğerleri bunu hissetmiyor bile! Peki, sivrisinek ısırıklarına ne yapmak gerekir? Sivrisinek ısırığı tehlikeli mi? Sivrisinek ısırığına iyi gelen ipuçlarını anlatıyoruz.

Sivrisinekler neden bizi ısırıyor?

Sivrisinekler neden bizi ısırıyor?

Sivrisinek ısırıklarına iyi gelen kremleri anlatmadan önce sivrisineklerin bizi neden ısırdığını anlayalım. Aslında sadece dişi sivrisinekler insanları ısırır. Beslenmeleri için kana ihtiyaç duyan dişi sinekler, insanları ısırırken bir yandan kanı çeker, bir yandan da tükürüklerinin bir kısmını bizim derimize enjekte ederler. Heh işte bütün kaşıntının sebebi burada başlıyor. 

Sivrisinek tükürüğünde antikoagülan ve yabancı proteinler yer alıyor. Bu yabancı maddeler bizim bağışıklılık sistemi tarafından tanınmadığı için vücudumuz alarma geçiyor ve beyaz kan hücrelerinin devreye girmesi için histamin üretmeye başlıyor. Histamin aslında bizim vücudumuzun yabancı maddelere karşı ürettiği bir savunma aracı fakat bu salgı bazı kişilerde kaşıntı ve hafif sinek ısırığı şişliğine sebep oluyor. 

Sivrisinek ısırığı kaşıntısına ne iyi gelir?

Sivrisinek ısırığı kaşıntısına ne iyi gelir?

Sivrisinek ısırdıktan sonra lokal olarak şiddetli bir şekilde kaşınmaya başlarsın. Aslında işin en zor kısmı burada gizli: Sakın sivrisinek ısırığını kaşıma. Kaşıntının azalması için o bölgeye buz koyabilirsin. Genellikle sivrisinek ısırığı kaşıntısını 1-2 günde kendliğinden geçiyor. Fakat hassas bir cildin varsa ve çok kaşınıyorsan mutlaka cildine yatıştırıcı krem uygulamanı öneririz 

Sivrisinek ısırığı kaşıntısı kremi

Sivrisinek ısırığı kaşıntısı kremi

Tatile giderken çantamıza mutlaka attığımız krem La Roche Posay Cicaplast Baume B5 oluyor. Hem güneş yanıklarına, sinek ısırıklarına yani cildimizde hassasiyet yaratan her duruma karşı cildimizi yatıştırıyor.

La Roche Posay Cicaplast Baume B5, formülündeki 5% Panthenol ve Madecassoside ile ciltte hasar oluşmuş hassas ciltlerin onarılmasına yardımcı oluyor. Sivrisinek ısırığının kaşıntısını azaltıyor ve cildin biraz olsun rahatlamasını sağlıyor. Çocuklar ve yetişkinler için kullanıma uygun olan La Roche Posay krem bizim için tatilin olmazsa olmaz kremi!

Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?

Sivrisinek ısırığına ne iyi gelir?

Sivrisinek ısırığına henüz sudan daha iyi gelen bir şey görmedik. Sivrisinek ısırdığı anda hemen Vichy Termal Suyu sinek ısırığının olduğu bölgeye sıkıyoruz. Böylece cildimiz nemleniyor ve termal suyun etkisiyle ciltte kaşıntı ve hassasiyet meydana gelmiyor. 

Vichy Rahatlatıcı Termal Suyu, mineral açısından zengin olduğu için cilt bariyerinin güçlenmesine yardımcı oluyor ve cildin toleransını arttırıyor. Cildin sinek ısırığına verdiği tepkiyi azaltıyor ve cildimiz daha az kaşınıyor. 

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?