Hassas saç derisine sahip olanların kaçınması gerekenler

Hassas saç derisine sahip olanların kaçınması gerekenler

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Saç derisinde geçmeyen, sürekli gerginlik hissi, yanma, kaşıntı… Bu saç sorunlarını son dönemde yaşamaya başladıysan hassas saç derisine sahipsin demektir! Stres, hava şartları, kimyasal uygulamalar, yanlış saç bakım ürünleri gibi nedenlerden dolayı saç derinde hassasiyet başlamış olabilir.

Hassas saç derisine sahip olduğun için saçlarına özenli davranmaya gayret etmelisin. Tabii kaçınman gereken bazı uygulamalar da var. Senin için kaçınman gerekenleri listeledik. Hemen göz atmaya ne dersin?

Çok sıcak suyla yıkanmak

Bol bol sıcak su kullanarak çok yıkananlar burada mı? O zaman bu sözümüz size! Saçlarını sıcak suyla yıkarken hassas saç derinin daha da tahriş olmasına neden olduğunu söylemek zorundayız… Hassas saç diplerini sıcak suyla yıkamak yerine ılık suyla yıkamaya özen göstermelisin.

Saç kurutma makinesini sık sık kullanmak

Saçlarını her banyo sonrasında kurutma makinesi ile mi kurutuyorsun? Tabii bir de en sıcak seviyeye getirip kurutuyorsundur! İşte bunlar hep hassas saç derisine zarar veren uygulamalar…

Saç kurutma makinesini kullanmak yerine saçlarının kendiliğinden kurumasına izin vermeni öneririz. Eğer saçlarını kurutman gerekiyorsa da ılık seviyeye getirerek kurutmalısın. Ayrıca saç düzleştirici, maşa gibi aletleri de hassas saç derini korumak için çok sık kullanmamaya gayret etmelisin.

Silikon, paraben içeren saç bakım ürünleri

Geldik kaçınman gereken en önemli adımlardan birine! Saç derin yeterince hassas olduğu için kullandığın saç bakım ürünlerinin mutlaka silikon, paraben gibi maddeleri içermemesine dikkat etmelisin. Bu iki madde de hassas saç derinin kurumasına, zarar görmesine neden olabilecek maddeler olduğu için kullandığın ürünlerde bulunmamasına dikkat etmelisin.

Editör önerisi: Bizim önerimiz, silikon, paraben ve renklendirici içermeyen, doğal, botanik içeriklere sahip Botanicals Fresh Care Lavanta Yatıştırıcı serisi. Lavanta yağı içeriği ile kaşınan, yatışmaya ihtiyaç duyan saç derisine özel bu bakım, son zamanlarda çok konuşuluyor! 

Saç Sırları.com editörleri olarak biz de hassas saç derimiz için deneyip, bayılmıştık :) Bu nedenle gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğimiz bir bakım serisi.

Sert, metal tokalar

Kancalı lastik tokalar, metal firketeler, tel tokalar… Bunlar ve bu gibi tokalar saç derisini zedeleyebilirler. Saç derisine tutunarak saçı sabitledikleri için saç derisinde çizilmelere, tahrişe neden olabilirler. Bu nedenle hassas saç derin iyileşene kadar bu tokalardan uzak durmanı, kullanman gerekiyorsa da saç derine zarar vermeden, nazik şekilde kullanmanı öneriyoruz.

Doğal yağlardan yararlanmamak

Hassas saç derisinde bulunan kuruluk ve gerilme hissini ortadan kaldırmak için besleyici doğal yağları saç bakım rutininden eksik etmemelisin. Özellikle yatıştırıcı etkisiyle bilinen Lavanta yağı, tam da hassas saç derisine göre!

Güneş ışınları

Güneşin zararlı ışınları da hassas saç derinin daha da hassaslaşmasına neden olur. Bu nedenle güneşin altında uzun süre vakit geçirmen gereken zamanlarda mutlaka saç derini korumak için şapka, bandana gibi aksesuarlar kullanmalısın. Tabii olabildiğince de gölgede kalmaya özen göstermelisin.

Sentetik taraklar, fırçalar

Saç derin hassas olduğu için kullandığın tarak ve fırçaları da gözden geçirmelisin. Sentetik  ya da plastik fırçalar saçlarını tararken saç derine zarar vermene neden olabilir. Bu yüzden bu taraklar yerine ahşap tarakları tercih etmelisin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?