Saç Tipine Göre Tarak Seçimi Nasıl Olmalı?

Saç Tipine Göre Tarak Seçimi Nasıl Olmalı?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Saç tiplerine göre tarak seçmek belki de saç bakımının en önemli noktalarından biri! Saç tipine göre yanlış tarak seçtiğinde saçlarının kırılabileceğini veya daha kabarık görüneceğini biliyor musun? Saçlarına uygun tarağı kullandığında ise saçlarının daha kolay açılmasını sağlayabilir ve saç kalitesinin arttığını gözlemleyebilirsin. Kısaca, farklı tarak kullanımları saçlarında farklı sonuçlar elde etmeni sağlar. Peki, senin saç tipine uygun olan tarak hangisi? Saç tipini seç ve sana en uygun tarağı keşfederek saç bakımının en temel adımını tamamla! 

İnce saçlar için tarak seçimi

İnce saçlar için en uygun tarak

İnce saç telleri için tarak seçiminde, saç tellerine ve saç derisine nazik davranan fırçalar seçmeni öneririz. Doğru tarak sayesinde ince telli saçlarının daha parlak ve yumuşak görünmesini sağlayabilirsin. İnce telli saçların dolaşma eğilimi olduğu için mutlaka saçlarına zarar vermeden açan tarakları kullanmalısın. 

İnce saç telleri için yumuşak tabanı olan ve az dişli tarakları kullanmalısın. Yumuşak tabanlı fırçalar, saç derisine ultra nazik davrandığı için ince ve düz saçları kusursuz bir şekilde tarar. Saç derisine nazikçe masaj yapan, kan dolaşımı hızlandıran ve saç köklerini uyaran yumuşak uçlu fırçalar sayesinde ince saçlarını hassas bir şekilde tarayabilirsin. 

Kıvırcık saçlar için en uygun tarak

Kıvırcık saçlar için en uygun tarak

Kıvırcık saçlar için tarak önermeden önce ne zaman taranması gerektiğinden bahsedelim. Saçlar ıslakken kırılmaya daha müsait olduğu için banyo sırasında kıvırcık saçları sadece ahşap dişli taraklarla taramalısın. Ahşap tarak kıvırcık saç tipleri için en uygun tarakların başında gelir. 

Kuru kıvırcık saçlar için tarak önerisi isteyenler için esnek kılları olan sık dişli tarakları kullanmalısın. Bu tip esnek taraklar kıvırcık saçların kolay açılmasını sağlıyor ve düğümleri hızlıca açıyor. Saçları tararken takılmayı ve koparak dökülmesini engelleyen esnek kıvırcık saç tarağı saçlarının kabarmasını da engelleyecek. 

Uzun saçlar için en uygun tarak

Uzun saçlar için en uygun tarak

Uzun saçların varsa büyük ve geniş tarakları kullanmanı öneririz. Böylece tek seferde daha çok saçı tarayabilir ve uzun saçlarının kısa sürede açılmasını sağlayabilirsin. Uzun saçlarını düzenli olarak taramak, saç derisindeki yağ üretiminin dengelenmesini sağlar, saç derisinin hava almasına yardımcı olur. Böylece saçların daha sağlıklı ve güçlü bir şekilde uzar.

Uzun saçlar için tarak önerisi isteyenlere sık dişli ve büyük tarakları tavsiye ediyoruz. Saçlarını dipten uca doğru taramalı, saç diplerine tarağını çok fazla bastırmamalısın. Saçlarını taradıktan sonra tarağında dökülen saç telleri görüyorsan bu çok normal. Uzun saçlı kişilerde günde 100-120 arasında saç teli doğal olarak dökülebilir. Saçlarını sık taramakla saç dökülmesi arasında bir ilişki yoktur, bu yüzden saçları taramaya devam! 

Saç Fırçası / Tarak Çeşitleri

1. Oval Saç Fırçası

1. Oval Saç Fırçası

Saçları açmak için kullanılan en popüler saç fırçalarından biridir. İnce ve normal saçlar için daha uygundur, hem kuru hem de ıslak saça kullanılabilir.

2. Kare Saç Fırçası

2. Kare Saç Fırçası

Gür ve kolay karışan saçları açmak için kullanılır. Özellikle ıslak saçı daha kolay açma konusunda etkilidir.

3. Ahşap Fön Fırçası

Ahşap Fön Fırçası

Saça fön çekerken kullanılan profesyonel fırçalardandır. Ahşap fön fırçası aynı zamanda saçın elektriklenmesine engel olur ve yuvarlak şekli sayesinde kırık fön çekmeye yarar.

4. Seramik fön fırçası

Seramik fön fırçası

Seramik - alüminyum fön fırçaları, ıslak saçı kurutarak şekillendirmek için kullanılır. Gövdesindeki delikler sayesinde saçın daha hızlı kurumasını, kururken de pürüzsüz bir şekil almasını sağlar.

5. Geniş dişli tarak

Geniş dişli tarak

Genellikle ıslak saçları açmak için kullanılır fakat çok dolaşan veya kıvırcık saçlar için çok uygun değildir. Kısa ve orta kısalıktaki saçlar için uygundur.

6. İnce dişli tarak

İnce dişli tarak

Kısa saçları taramak ve toparlamak için uygundur. Genellikle kısa saçlar için çok uygundur.

7. Topuz fırçası

Topuz fırçası

Saçları pürüzsüz bir şekilde toplamak için kullanılır. Kıl uçları sayesinde, saçların arasından çıkan minik saçları kontrol altına almak için kullanılır.

8. Şekillendirme fırçası (Denman brush)

8. Şekillendirme fırçası (Denman brush)

Kıvırcık ve dalgalı saçları şekillendirmek için kullanılan şekillendirici saç fırçaları ıslak saçta işe yarar. Yarım tarak adı da verilen bu saç fırçası, saın etrafında döndürülerek tarandığında, buklelerin daha belirgin olmasını sağlar, elektriklenmesinin ve kabarmasının önüne geçer.

9. Krepe fırçası (Backcomb)

9. Krepe fırçası (Backcomb)

Saçı kabartmak ve krepe yapmak için kullanılır. Diğer tarafı ince ve sivri bir şekildedir ve saçı ayırmak için kullanılır.

10. Saç masajı tarağı

10. Saç masajı tarağı

Saç masaj tarağı, saç derisindeki kan dolaşımını harekete geçirmek için kullanılır. Bu sayede saç derisindeki kalıntılar temizlenir, gözeneklerin açılması sağlanarak kepek oluşumunun ve saç dökülmesinin önüne geçilebilir. Doğal yağlarla veya şampuanlama sırasında kullanılır.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?