Jilet Nasıl Kullanılır? Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Jilet Nasıl Kullanılır? Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Jiletle tüy almaya başlayanlar için harika bir rehber hazırladık. Sen de herkes gibi pürüzsüz ve yumuşak bir vücut hayal ediyorsan jiletle doğru tüy alma yöntemlerini hemen öğrenmelisin!

Bu yazımızda jilet kullanırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunu senin için tüm detaylarıyla yanıtlamaya geldik! Elbette vücudunun jilet sonrası pürüzsüz görünmesi için tüy alma sonrası yapacağın vücut bakımı da çok önemli! Tüy alma öncesi ve sonrası neler yapman gerektiğini ve farklı tüy alma yöntemlerini seninle paylaşıyoruz. İlk defa jilet yapacaklar veya doğru jilet yapma tekniklerini öğrenmek isteyenler buraya!

Jilet Nasıl Kullanılır?

Jilet nasıl yapılır merak ediyorsan bu sorunun yanıtı oldukça basit. Jilet kullanırken hangi adımları izlemeliyiz senin için aşağıda tek tek anlattık!

1. Adım: Vücudunu Hazırla

Jilet nasıl kullanılır?

Rahat ve kolay bir tüy alma uygulaması için bu işlemi banyo sırasında yapmanı öneririz. Öncelikle akan suyun altında tüylerinin yumuşamasını sağlamalısın. 1-2 dakika boyunca suyun altında kalarak cildinin nemlenmesini ve tüylerinin tıraşa hazır olmasını bekle. Bu sırada saçlarını yıkayabilir ve maske uygulaması yapabilirsin.

2. Adım: Tıraş için Uygun Duş Jeli Kullan

 Tıraş için uygun duş jeli kullan

Jiletle tüy almak için vücuduna duş jeli veya tıraş kremi kullanmanı öneririz. Jiletin daha kolay uygulanması için vücuduna mutlaka bir jel sürmelisin. Yoksa jilet sonrası vücudun daha sert ve kuru görünebilir. Önce duş jeli, sabun veya tıraş öncesi jelini sürerek uygulama bölgesini köpürtebilir, sonrasında jilet işlemine geçebilirsin.

3. Adım: Tüylerin Çıkış Yönünün Tersine Doğru İlerle

Tüylerin çıkış yönüne doğru ilerle

Jilet uygulama yöntemleri bölge bölge değişkenlik gösterebilir. Burada dikkat etmen gereken nokta tüyleri çıkış yönünün tersine doğru tıraş etmek. Bacak tüylerini alırken jiletini aşağıdan yukarı doğru hareket ettirmelisin. Bilekten diz kapağına doğru ilerlemelisin. Üst bacağın için de jiletini dizlerinden başlayarak yukarı doğru ilerletmen gerek.

Koltuk altı tüylerini alırken ise hangi yönde ilerlediğin fark etmiyor. Jiletle sana kolay olan yönde tüylerini alabilirsin. Bikini bölgesi için de tüyün uzama yönüne doğru, yani içe doğru jilet kullanmanı öneririz.

4. Adım: Vücudunu Nemlendir

4. Adım: Vücudu nemlendir

Jiletle tüylerini aldıktan sonra ılık suyla vücudunu durulamalı ve nemlendirmelisin. Tıraş sonrası vücudunun yumuşacık görünmesi için CeraVe Nemlendirici Krem kullanmanı öneririz. CeraVe kremin Kontrollü Salınım Teknolojisi sayesinde 24 saat boyunca vücudun nemli kalır ve kuruluk hissetmezsin. Banyo sonrası henüz vücudun nemliyken kremini sür ve yumuşacık cildinin keyfini çıkar! Tüm vücuda uygulanabilen bu CeraVe nemlendirici, içeriğindeki üç temel seramid ve hyaluronik asit sayesinde jilet sonrası cilde bakım yapar ve jilet sonrası kuruluğa engel olur.

Jilet Tüyleri Kalınlaştırır mı?

Jilet tüyleri kalınlaştırır mı?

Jilet kullanmaktan endişe duyanlar jilet kılları kalınlaştırır mı diye düşünüyor. Aslında yaygın bilinenin aksine jilet tüyleri kalınlaştırmıyor. Kökünden almadığı için sadece tüylerin uçlarının daha sert ve kalın çıkmasına neden olabiliyor. Fakat tüylerin uzadıkça eski kalınlığında olduğunu fark edebilirsin.

Jiletle tüy almanın dezavantajlarından biri tüyleri daha hızlı çıkarması! Ağda ve epilatörle tüylerini aldığında kökten uzamaları iki-üç haftayı bulabilirken, jiletle tüy aldıktan sonra tüylerinin birkaç gün içinde yeniden uzadığını görebilirsin.

Editörün Önerisi: Vücudundaki tüyleri aldıktan sonra cildinde kızarıklık, yanma ve kaşınma hissi duyabilirsin. Jilet sonrası vücudunu rahatlatmak için La Roche Posay Termal Su kullanmanı öneririz. Cilde termal su sıkmak, cildin rahatlamasını sağlıyor ve jilet sonrası vücudun daha hızlı sakinleşmesine yardımcı oluyor. Termal su kullandıktan sonra kızarıklığın daha hızlı geçtiğini fark edebilirsin.

Jilet Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Jilet kullanırken nelere dikkat etmeli?
  • Jilet alırken mutlaka üç veya beş başlıklı jiletleri tercih etmelisin. Kadın jiletleri vücudunun kıvrımlarına ve tüy şekline daha uygun oluyor. Bu jiletlerin nem koruyucu şerit özelliği sayesinde jilet sonrası vücudunda kuruluk hissetmezsin.

  • Jilet kullanırken acele etmemelisin. Tüylerini mutlaka rahat bir zaman diliminde almanı öneririz. Yoksa vücudunda minik kesikler veya tahrişler olabilir. Ayrıca jiletini ileri geri hareketlerle uygulamak yerine sadece tek yöne –tüylerinin çıkış yönünün tersine– doğru ilerletmelisin.

  • Diz arkası, özel bölge, diz kapağı ve sırt gibi bölgelere ulaşmak için manevra kabiliyeti olan jiletleri kullanmalısın. Oval başlıklı jiletler diz kapağı gibi girintili bölgelere daha iyi ulaşır ve hızlı bir şekilde pürüzsüz görünüm sağlar.

  • Jilet kullanırken cildinde yara, kuruluk veya sivilce gibi cilt sorunlarının olmamasına dikkat etmelisin. Jilet, ciltteki minik pütürlerin üzerinden geçerken kanamaya veya tahrişe yol açabilir. 

Editörün Önerisi: Jilet sonrası tahriş olan cildine bakım yapmak ve onarmak için La Roche Posay Baume B5 kullanmanı tavsiye ediyoruz. Tahriş olmuş cildi yatıştıran ve onaran bu cicaplast krem, jilet sonrası cildinin rahatlamasını sağlayacak. La Roche Posay Baume B5 kremin madecassoside, bakır, çinko ve manganez içeren formülü sayesinde hassas vücudunu kolayca yatıştırabileceksin.

Islak Tıraş mı Kuru Tıraş mı?

Islak Tıraş mı Kuru Tıraş mı?

Birçok kişi jilet kuru mu yapılır ıslak mı bunun cevabını merak ediyor. Bizim tavsiyemiz, daha önce de söylediğimiz gibi ıslak tıraş yapmak. Çünkü jileti ıslak cilde uygulamak tahriş riskini azaltıyor, ayrıca jilet işlemini daha konforlu bir hale getiriyor. Öten yandan jilet kuru mu yapılır ıslak mı sorusuna “kuru” yanıtını verenlerin sayısı da az değil. Birçok kişi bacakları kuru jiletle almanın ciltte büyük bir tahrişe yol açmadığını söylüyor. Aynı zamanda kuru jilet yapmak için duşa girmeye gerek olmadığından bunun pratiklik ve hız kazandırdığını söylüyorlar. Kuru tıraş zararlı mı sorusunun yanıtının da aynı şekilde kişiden kişiye değiştiğini söylemek mümkün. 

Eğer cildin çok kuru ve hassassa kuru cilde jilet yapmak canını biraz acıtabilir ve cildinde tahrişe yol açabilir. Bununla birlikte bazı kişiler, kadın jiletlerinde bulunan nem koruyucu şerit özelliği sayesinde bacaklara kuru jilet yaparken herhangi bir sorun yaşamadığını söylüyor. Kısacası ıslak tıraş mı kuru mu sorusunun yanıtını en iyi kendin belirleyebilirsin. Jilet sonrasında onarıcı ve yatıştırıcı kremler sürersen kuru jiletten memnun bile kalabilirsin. 


Gördüğün üzere jilet kullanmanın püf noktaları kişiden kişiye değişiyor. Bakalım senin deneyimlerin nasıl olacak? İster kuru ister ıslak tıraş yap, jilet kullanırken dikkatli olmayı unutma!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?