Ağda Öncesi ve Sonrasında Nelere Dikkat Edilmeli?


Ağda öncesi ne yapılır ve ağda sonrası nasıl bakım yapılmalıdır gibi soruların yanıtlarını bilmek sana pürüzsüz bir cildin kapılarını aralayacak!

Acısız ağda yapmanın püf noktaları, uygulama yöntemi kadar ağda öncesi ve sonrasında uygulayacağın işlemlerle de ilişkili. Ağda işlemi için cilt bakım tüyoları ve tahriş önleme tedbirleriyle ağda yapmayı can sıkıcı bir iş olmaktan çıkarabilir, hatta zevkli bir bakım etkinliğine bile dönüştürebilirsin! 

Daha pürüzsüz ve çekici bir cilt görünümü hayal ederken kötü sürprizlerle karşılaşmamak için cildi ağdaya hazırlanmak gerekiyor. Bunun için ağda yapılmadan önce ne yapılır gibi ayrıntıları bilmelisin. Peki ya ağdadan sonra ne sürülür bunu biliyor musun? Sorular kafanı karıştırmasın, tüm yanıtlar burada!

Ağda Öncesi Ne Yapılmalıdır?

Ağda Öncesi Ne Yapılmalıdır?
  • Ağda öncesi hazırlıklara başlamadan önce cildini tanımalısın. Artık günümüzde cilt tipine göre üretilmiş ağda bantları ve wax’lar mevcut. Seçimini bu ürünlerden yana yapabilirsin. 

  • Ağda yapmadan önce tüy uzunluğunu gözden geçirmelisin. Düzenli ağda yapanların önerileri, bu işlem için ideal tüy uzunluğunun 13 ila 19 milimetre olması gerektiği yönünde.

  • Batıkların gitmesi ve kıl köklerinin yüzeye yaklaşması için peeling yapmayı unutmamalısın.

  • Cildini krem, yağ vb. kalıntılardan tamamen arındırmalısın.

  • Ağda yapılacak bölgenin tamamen kuru olduğundan emin olmalısın. Aksi halde istediğin sonucu alamazsın.

  • Ağda yapacağın bölgede herhangi bir tahriş, kesi, ben, kızarıklık görünümü var mı kontrol etmelisin. Bu gibi durumlarda o bölgeye ağda yapmamalısın.

  • Ağda sonrası kızarıklık ve kabarma ihtimalini önlemek için ağda sonrası cilt bakım ürünlerini önceden hazırlayabilirsin.

Ağda Yaparken Acıyı Azaltmak için Ne Yapmalı?

Ağda Yaparken Acıyı Azaltmak için Ne Yapmalı?

Evet, hala ağda öncesi yapılacaklardayız. İtiraf edelim, ağda çok konforlu bir işlem değil. Fakat onu acısız hale getirmek senin elinde. Peki, ağda öncesi acıyı azaltmanın yollarını biliyor musun? Ağda acısını azaltmak için doğal yöntemler arıyorsan buz aklında olsun. Birkaç buz parçasını ince bir beze sararak ağda yapılacak bölgenin üzerinde tutabilirsin.

Ağda Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Ağda Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Ağda sonrası bakım kesinlikle vücudunu gözlemleyerek yapman gereken bir işlem. Örneğin; bikini bölgesinde kızarıklık ve kabarmalarla daha çok karşılaşabilirsin. Aynı durum yüzünde de görülebilir. İşte tam da bu sebepten, ağdaya başlayanların en sık sorduğu sorulardan biri de “Ağda yaptıktan sonra vücuda ne sürülür?” oluyor. Bunun yanıtı bölgelere göre değişiyor. Hadi gel, bölge bölge ağda sonrası yapacaklarına göz atalım.

Bölgelere Göre Ağda Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Bölgelere Göre Ağda Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Nasıl ki her bireyin cilt özellikleri kendine göre farklılık gösteriyorsa vücudumuzdaki bölgelerin hassasiyet düzeyleri de değişkenlik gösteriyor. Elbette koltuk altı bölgesinin hassasiyeti ile bacakların hassasiyeti aynı değil. Bu nedenle sen de bedenini iyi tanıyarak bölgelere özel ağda sonrası bakım yapabilirsin. Hadi gel, vücudun farklı bölgelerine göre ağda yaptıktan sonra ne yapmak gerekiyor görelim!

Yüze Ağda Sonrası Cilt Bakımı

Yüze Ağda Sonrası Cilt Bakımı

Ağda sonrasında yüzün için atman gereken ilk adım yüz bölgesinde kullanıma uygun bir bakım yağı ile ağda kalıntılarını temizlemek olmalı. Yüze ağda sonrası kabarma nasıl geçer diye merak ediyorsan yatıştırıcı ve onarıcı ürünleri kullanmanı önerebiliriz. Tabii dermatoloğuna danışarak!

Editörün Önerisi: “Yüze ağda yaptıktan sonra ne sürülmeli?” diyorsan, kızarıklık ve tahriş hissi ile karşılaşman durumunda cilt yatıştırma özelliği olan kremlerden destek alabilirsin. Bu noktada bizim önerimiz La Roche Posay Cicaplast Baume B5+ Onarıcı Ve Yatıştırıcı Bakım Kremi! 14 farklı belirti üzerinde test edilen bu krem ağda sonrası için de ideal bir seçim oluyor.

Ağda Sonrası Bikini Bölgesi için Cilt Bakımı

Ağda Sonrası Bikini Bölgesi için Cilt Bakımı

Ağda sonrasında bikini bölgesi bakımında cildine yapacağın en büyük iyilik, işlemin ardından yatıştırıcı bir bakım yağı kullanmak olacak. Fakat bunu sadece harici bölgelere uygulaman gerektiğini bilmelisin. Yağı pamuğa damlatarak cildine nazikçe sürebilirsin. Böylece yağın olmaması gereken bölgelere ilerleme riskini de önlemiş olursun. Ayrıca uygulama sonrası bölgedeki fazla yağı beklemeden temizlemeni öneririz. 

Ağda Sonrası Kol ve Bacaklar için Cilt Bakımı

Ağda Sonrası Kol ve Bacaklar için Cilt Bakımı

Yüze ve bikini bölgesine göre daha dayanıklı sayılan kol ve bacaklarda da kaşıntı hissi ve kızarıklık görünümü ya da tahriş durumu söz konusu olabiliyor. Bu noktada özellikle ağda yapıldıktan sonra ne yapılmamalı diyorsan, hemen söyleyelim: Nemlendirmeden geçme! Kol ve bacaklarını ağda sonrası nemlendirmeye bilhassa dikkat etmelisin. Zira vücudun en sık kuruduğu alanlar yine bu bölgeler.

Editörün Önerisi: Bacaklarını ve kollarını nemlendirmek için CeraVe Nemlendirici Krem'i deneyebilirsin. Biz bu kremin hızlı emilen dokusuna ve uzun süreli nemlendirme etkisine bayılıyoruz!

Ağdadan Kaç Saat Sonra Banyo Yapılır?

Ağdadan Kaç Saat Sonra Banyo Yapılır?

Ağdadan sonra ne sürmeli diye merak edenleri aydınlattık. Sıra geldi su ile temasa! Ağdadan sonra birkaç saat duş almaman gerektiğini duymuşsundur. Çünkü ağda sonrası temizlenen gözenekler sıcaklığın etkisiyle daha çabuk yağ üretebiliyor. Ağda sonrası banyo için 2-3 saat beklemende fayda var. Tabii bu aşamada cildinin durumunu gözlemlemelisin. Eğer kaşıntı hissi ve kızarıklık geçmediyse onarıcı bir krem sürüp beklemeye devam etmek en iyisi. 

İstenmeyen tüylerden kurtulma maceranda ağda öncesi ve sonrası yapman gerekenleri artık biliyorsun! Peki, ihtiyaç duyacağın cilt bakım ürünlerini hazırladın mı? Hadi, hemen sepetini oluştur!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!