Saç Diplerinde Ağrı ve Acı Neden Olur? Ne Yapmalı?

Saç Diplerinde Ağrı ve Acı Neden Olur? Ne Yapmalı?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Saç dipleri vücudumuzun en gizemli bölgelerinden biri! Saç derisi, saç tellerinin arasında kayboluyor ve saç derisinde olup biteni net göremiyoruz. Aslında saç derisini açık bir şekilde inceleme şansın olsaydı eminiz saç diplerindeki acıyı daha net analiz edebilirdin. Saç diplerindeki hassasiyet, acı ve ağrı aslında saç derisinin sana gönderdiği bir sinyal! Saç derisinde her zamankinden farklı olarak acı hissetmek, o bölgede bir şeylerin yanlış gittiğinin habercisi. Saç diplerindeki acı ve ağrının sebeplerini araştırdık. Sen de acıyan saç dipleri için aşağıdaki tavsiyelerimize uymalısın. 

Saç diplerinde acı ve ağrı neden olur?

Saç diplerinde acı ve ağrı neden olur?

Saç diplerindeki acı ve ağrı hissinin birden fazla nedeni olabiliyor. En yaygın nedenlerin başında aşırı yağlı saç derisi gelir. Aşırı yağlı saç dipleri, saç derisinin pH oranını bozabilir ve saç derisinde hassasiyet yaratabilir. Bu gibi durumlarda saç derisinin kaşındığını ve yanma hissinin de eklendiğini söyleyebiliriz.

Eğer saç köklerinde iğne gibi batma hissi duyuyorsan saç nezlesi olmuş olabilirsin. Saç nezlesinde genellikle kaşıntı ve karıncalanma hissi meydana çıkıyor. Saç nezlesinin sebebi ise saçlarını kurutmamak, ıslak veya terli saçlarla gezmek. Özellikle uzun ve gür saçlı kadınlarda saç nezlesi daha fazla görülebiliyor. 

Saçlı deride iltihap ve kaşınma hissi duyuyorsan bunun sebebi mantar enfeksiyonu olabilir. Saç köklerinde mantar olması saç derisinde kaşıntı, yanma, kaşıntı ve ağrı şeklinde kendini belli eder. Eğer normalden fazla saç dökülmesi yaşıyorsan bu dönemde mutlaka dermatoloğa giderek saç dibindeki ağrı ve acıyı araştırmalısın. 

Editörün önerisi: Saçlarını çok sıkı toplamak da saç köklerinde hassasiyet yaratabiliyor. Saçlarını topladığında saç derisindeki ağrı artıyor, açtığında ise azalıyorsa saçındaki acının nedenini buldun demektir!

Saç diplerinde acı ve ağrı nasıl geçer?

Saç diplerinde acı ve ağrı nasıl geçer?

Saç diplerindeki hassasiyetin geçmesi için düzenli olarak saçlarını temizlemelisin. Saçlarını uzun süreli aralıklarla yıkamamak, saç spreyi kullanmak ve saçlarını çok sıkı toplamak saç derisinde oluşabilecek rahatsızlıklara davetiye çıkarabilir. 

Saçlarını yaz kış demeden ılık veya soğuk su ile yıkamalı, şampuan ve kremlerin saçlarından durulandığına emin olmalısın. Saçlarında durulanmayan şampuan ve kremler kaşıntıya sebep olabilirler. Duştan sonra saçlarını tararken çok hassas davranmalı, sert hareketlerden uzak durmalısın. Saçlarını kuruturken, makineyi her zaman saç uçlarına ve boylarına tutmalı, saç diplerine direkt yüksek ısı uygulamaktan kaçınmalısın. Saç derisinin aşırı ısınması ve yanması buradaki pH oranını bozabilir. 

Hassas saç derisi bakımı nasıl olmalı?

Hassas saç derisi bakımı nasıl olmalı?

Hassas saç köklerine sahip olanlar saç bakımına dikkat etmeliler. Agresif saç bakım ürünleri kullanmak saç derisinde kaşıntı, kızarıklık ve acıya sebep olabilir. Bu nedenle saç bakımında mutlaka rahatlatıcı ve onarıcı ürünler kullanmanı öneririz. 

Saç derisindeki acıyı tetiklememesi için saçlarını ağırlaştıran şampuanlardan uzak durmalısın. Saçlarını hafifleten ve saç derisini arındıran ürünler sana daha iyi gelecek. Gün aşırı saçlarını şampuan ve saç kremiyle temizledikten sonra haftada bir kere saç diplerine maske uygulamanı öneririz. Peeling etkili saç bakım ürünleri, saç köklerinde mikro soyma işlemi gerçekleştirerek saç derisinin yenilenmesini sağlar. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?