Pişik Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Pişik Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Pişik sadece bebeklerin değil her yaşın cilt problemlerinden biri. Genellikle bebeklerde pişik karşımıza çıksa da yetişkinlerde de pişik oldukça yaygın. Pişik neden olur? Pişiğin belirtileri nelerdir? Pişik olduktan sonra genellikle bu bölgeyi dışarı çıkarken kapatmak ve gizlemek gereği duyuyoruz. Bu durum pişik tedavisi için hiç iyi bir yöntem değil! Pişik olan bölgeye hangi kremleri sürebiliriz? Vücudunda sık sık pişik çıkıyor, pişiğe karşı önlem almak istiyorsan bu yazımız tam sana göre!

Pişik nedir?

Pişik nedir?

Pişik yani amonyak dermatit genellikle kalça, koltuk altı, bacak arası, göğüs altları, genital bölge çevresi ve kasıklarda karşımıza çıkıyor. Birbirine değen cilt dokusunda meydana gelen terleme ve bu terlemenin ciltte hassasiyet yaratmasıyla pişik oluyor. 

Bebeklerde pişik ise genellikle amonyak nedeniyle oluşur. Bebeklerin bezinin sık sık değiştirilmemesi ve idrarın uzun süre cilde değmesinden dolayı bakteriler buradaki üreyi amonyağa dönüştürüyor. Ortaya çıkan amonyak da ciltte pişiğe sebep oluyor. 

Pişik problemi daha çok yaz aylarında ve nemli ortamda meydana gelir. Özellikle nemli bölgelere tatile gidenler, tropikal tatil planı yapanlar mutlaka pişiğe karşı önlem almalı. 

Pişik belirtileri nelerdir?

Pişik belirtileri nelerdir?

Normalde cildimizin dış katmanında ince bir yağ tabakası bulunuyor. Bu yağ tabakası cildimizi dış etkenlerden korumakla görevli. Fakat aşırı terlemek, nemli bir ortamda bulunmak, sürtünme ve alerji nedeniyle buradaki yağ tabakası hasar görür ve cilt tahriş olmaya başlar.

Pişik belirtilerine bakıtığımızda;

 • Kızarıklık
 • Kabarıklık
 • Kaşıntı
 • İçi su dolu kabarcıklar
 • Benek benek görünüm
 • Yanma ve tahriş hissi

Bebeklerde pişik belirtileri ise;

Yukarıdaki tüm belirtilerle birlikte, bebeklerde pişik genellikle bezin değdiği yerlerde görülür. Bebeğin altı değişirken genellikle ağlar ve huysuzlaşabilir.

Yeyişkin pişiği veya bebeklerde pişik görüldüğünde dermatolog önerisi ile gerekli bakım adımları uygulanmalı ve pişik kremi uygulanmalıdır. Bu yüzden pişik için doktora danışmak önemlidir.

Pişik nedenleri nelerdir? 

Pişik nedenleri nelerdir?

Pişik neden olur? diye araştırıyorsan, pişik nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Aşırı terlemek
 • Nemli ortamlar
 • Kilolu kişilerde cildin birbirine sürtünmesi, havasız kalması
 • Kalın, sıkı ve kıyafetler giymek
 • Mantar enfeksiyonu
 • Antibiyotik kullanımı
 • Alerjik reaksiyonlar


Pişik nedenlerinin başında aşırı terlemek, aşırı kilo ve nemli ortamda bulunmak geliyor. Çok kalın kıyafetler giymek, terlemek ve vücudunun nemli kalması pişiğe davetiye çıkarıyor. Bu nedenlerin dışında, genital bölgede duş jeli gibi pH değeri uygun olmayan temizleyiciler kullanmak da pişik nedenlerinden biri. 

Dar kıyafetler giymek, vücudun hava almasına engel olmak, sentetik kıyafetler tercih etmek de pişiğe sebep olabilir. Vücut bakımına ve vücut temizliğine dikkat ettiğin sürece cildinin daha sağlıklı görünmesini sağlayabilirsin. Aşırı terlediğinde veya vücudunun nemli kaldığını hissettiğinde mutlaka iç çamaşırını değiştirmeli ve vücudunu temizlemelisin. Tabii pişik nedenleri arasında aşırı kiloyu da unutmamak gerekiyor. Aşırı kiloluların pişikten uzak kalması için mutlaka hava aldıracak kıyafetler seçmesi ve vücut bakımına dikkat etmesi gerekir. 

Pişik olmaması için ne yapmalısın?

Pişik olmaması için ne yapmalısın?

Pişik olmayı engellemek için vücut bakımına dikkat etmelisin. Vücudunun nemli kalmasını engellemeli ve cilt pH oranını bozacak ürünlerden uzak durmanı öneririz. Pişik oluşmaması için vücuduna sürekli pudra uygulamak cildinin aşırı kurumasına ve pul pul dökülmesine yol açabilir. 

Pişik olmamak için duş aldıktan sonra mutlaka vücudunu iyice kurutmalısın. Havlu ile vücudunun nemini almalı, sert havlu kullanmaktan kaçınmalısın. Vücudunu kuruladıktan sonra vücut kremi kullanarak cildinin ihtiyacı olan nemi almasını sağlayabilirsin. CeraVe Nemlendirici Krem içeriğindeki seramid sayesinde cilt bariyerini güçlendiriyor ve gün boyu cildinin nemli kalmasını sağlıyor. Kontrollü salınım teknolojisi ise CeraVe nemlendirici kremin cildini daha uzun süre nemli tutmalsını sağlıyor. Cildinin kurumasını engellemek için her duştan sonra vücuduna nemlendirici uygulamalısın. 

Pişik nasıl geçer?

Pişik nasıl geçer?

Pişik mi oldun? Endişelenme! Her yetişkin hayatında en az bir kere pişik olabiliyor. Önemli olan pişik olduktan sonra cildine doğru bakım yaparak pişiğin mantara doğru ilerlemesini engellemek. Eğer pişiği ortaya çıkaran nedenleri durdurmazsan, pişik problemi ilerleyerek vücuduna yayılabilir ve daha ağrılı olabilir. 

Pişik olduktan sonra bu bölgeyi kuru tutmalı ve bol kıyafetler giyerek pişiğin nefes almasını sağlamalısın. Eğer çok nemli bir bölgede yaşıyorsan pişiğini kontrol altına almak için günde bir defa bu bölgeye pudra sürebilirsin. Denize veya havuza girdikten sonra hızlıca kurulanmalı ve bikinini değiştirmelisin. Islak kıyafetlerle oturmak pişik olmana neden olabilir. Cildini serin tutmak, aşırı güneşten kaçınmak ve soğuk duş almak pişik olan bölgenin rahatlamasını sağlar. Yetişkinlerde pişik sorunu genellikle 10 ila 15 gün içinde kendiliğinden geçer. Eğer iki haftanın üzerinde pişik problemi yaşıyorsan mutlaka bir doktora gitmeni öneririz. 

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?