Koltuk Altı Kararması Neden Olur? Nasıl Geçer?


Koltuk altı kararması neden olur? Çözüm yöntemleri nelerdir? Tüm merak ettiklerin için doğru yerdesin!

Yaz mevsiminde kısa kollu kıyafetler giymeyi biz kadınlara kabus haline getiren en büyük faktörü masaya yatırıyoruz: Koltuk altı kararması. Bu cilt sorunu öyle bir hal alabiliyor ki bazı zamanlar kendimizi özgüvensiz hissettirebiliyor. Çoğunlukla da koltuk altımızdaki o koyu lekelerin belli olmaması için uzun kıyafetler giymeyi tercih ediyoruz. Oysa ki bu sorundan kurtulmanın çaresi bulunuyor. Öyleyse gel birlikte “Koltuk altı neden kararır?”, “Koltuk altı kararmasına çözüm olarak ne yapmalı?” sorularının yanıtlarına bakalım!

Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

Koltuk Altı Kararması Neden Olur?

Koltuk altı kararması, cilde renk veren melanin pigmentinin çeşitli nedenler sonucu koyu bir görünüme kavuşması sonucu oluşan bir cilt problemidir. Kararmaya neden olan pek çok faktörden bahsedilebilir. Bunları en genel şekilde listeleyecek olursak;

  • Tüy alma işlemi sırasında aşırı sıcak ağdanın kullanılması sonucu cildin tahriş olması,

  • Aşırı terleme problemi nedeniyle ciltte sürtünmenin gerçekleşmesi,

  • Sık sık jilet ile tüy alma sonucu görülen tahrişler,

  • Genetik faktörler,

  • Hamilelik,

  • Sentetik maddeden üretilmiş dar kıyafetlerin tercih edilmesi,

  • Terlemeye karşı kullanılan, içerisinde alkol barındıran kozmetik ürünlerin kullanımı,

  • Bazı hormon ilaçlarının etkisi,

gibi pek çok etkenin başı çektiği görülüyor. Dolayısıyla koltuk altı kararmasına sahipsen, yukarıda sıraladığımız maddeleri göz önünde bulundurarak sende bu sorunun neden olduğunu anlayabilir ve önlemlerini buna göre alabilirsin. Peki, bu sorundan kurtulmak için ne yapmalı?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk Altı Kararması Nasıl Geçer?

Koltuk altı kararması için uygulanabilen pek çok yöntem mevcut. Ancak öncesinde muhakkak dermatoloğun ile görüşmeni ve doğru tedavi yöntemini doktorun ile belirlemeni öneriyoruz. Bunun dışında kendinin uygulayabileceği, korunma yöntemleri ise şöyle;

-        Sıcak Ağda Kullanmaktan Kaçın: Tüy alma işlemi sırasında, ağdanın çok sıcak olmamasına dikkat etmelisin. Bu sayede tahriş ve kararmayı önlemiş olursun.

- Lazer Epilasyon Faydalı Olabilir: Koltuk altı kararması lazer epilasyonlar ile azaltılabilmektedir. Ağda ve jilet yerine tercih edebileceğin bu uygulamalar, tüylerinin kalıcı olarak azalmasını sağlar. Böylece ciltte kararmalar görülmezken, cilt lazerin etkisiyle günden güne açılır.

- Terleme İçin Botoks: Aşırı terlemek, koltuk altında bakteri oluşumunu tetikler. Bakteriler ise kararmaların 1 numaralı etkenlerinden biridir. Koltuk altındaki terlemeyi önlemek amaçlı medikal bir işlem olan iğneli botokstan faydalanmak, fazla terlemeyi önleyecektir.

- Sentetik Kıyafetlerden Kaçın: Koltuk altının hava alması önemlidir. Devamlı dar ve sentetik malzemelerden üretilmiş kıyafetler tercih etmen, bu bölgendeki ter ve dolayısıyla bakteri oluşumunu tetikler. Bu da koyu lekelerin oluşmasına neden olur.

- Deodorant Seçiminde Dikkatli Davran: Terlemeyi önleyen deodorantlar, hoş kokuları ile de en sevdiğimiz kozmetik ürünlerinden. Ancak şu da bir gerçek ki içerisinde alkol barındıran bu ürünler, koltuk altını terletmezken ciltte koyu leke oluşumuna zemin hazırlar. O nedenle temiz içerikli ürünler tercih ederek bu sorunu ortadan kaldırabilirsin.

- Leke Açıcı Krem Kullan: koltuk altı kararması için krem kullanımı da dermatologlar tarafından önerilen tedavilerden biridir. Cilt soyucu bileşenleri içerisinde barındıran bu kremleri kullanarak da cilt rengini açabilirsin. Bu seçenek için mutlaka bir dermatologa danışmalı, internette gördüğün kremleri sorgulamadan kullanmamanı öneririz.

- Karbon Peeling Yöntemi: Estetik merkezlerinden cilt açma üzerine uygulanan yöntemlerden biri olan bu işlemde de cildin soyulması sağlanarak açılması desteklenir.

Sen de bu tedavi ve korunma yöntemlerinden birini seçerek, koltuk altı kararmalarından kurtulabilirsin.

Koltuk Altı Kararması Doğal Çözümler ile Geçer mi?

Koltuk Altı Kararması Doğal Çözümler ile Geçer mi?

Koltuk altı kararmasında, özellikle de internette uygulanması tavsiye edilen bazı doğal kürler olsa da biz, bu gibi uygulamaları cildine uygulamamanı öneriyoruz. Unutma ki etkisi, cilde reaksiyonu kontrol edilmemiş ve onaylanmamış her içerik, cildinde istenmeyen sorunlara yol açabilir. O nedenle alerjik reaksiyon gibi çok çeşitli problemler ile sonuçlanabilen bu işlemlerden kendini korumanda fayda var. Önerimiz, piyasada bilinen ürünleri tercih etmen ve dermatoloğunun sana tavsiye edeceği ürün ya da işlemlere yönelmen şeklinde olacak. Bu sayede koltuk altı kararması için etkili bir tedavi yöntemi benimsemiş olacaksın. 😊

Koltuk altı hijyeni için deodorant önerileri

Garnier Mineral Magnezyum Ultra Kuru Deodorant

Garnier Mineral Magnezyum Ultra Kuru Deodorant

Eğer bir deodoranttan anında kuruluk etkisi bekliyorsan, Garnier Mineral Magnezyum Ultra Kuru Deodorant'ı denemeni önerebiliriz. Doğal kayalardan elde edilen ve normal deodorantlarda bulunan talk'a göre 4 kat daha emici olan magnezyum içeren formülü ile anında kuruluk sağlıyor ve 72 saate kadar da aralıksız koruma sağlıyor.

Maksimum hijyeni elde etmek için Garnier Mineral Magnezyum Ultra Kuru Deodorant'ı banyoda su ve sabundan sonra ilk adım olarak uygulamalısın. Böylece Garnier Mineral deodorant gün boyu kuru ve ferah hissetmeni sağlayacak.

Vichy Hassas Ciltler İçin Terleme Karşıtı Roll-on

Vichy Hassas Ciltler İçin Terleme Karşıtı Roll-on

Hassas bir cilde sahipsen ve yoğun terleme sorunu yaşıyorsan, doğru deodorantı kullanmadığında hem hijyen açısından hem de koltuk altı kararmaları bakımından problem yaşayabilirsin. Bunun için önerimiz, Vichy Hassas Ciltler İçin Terleme Karşıtı Roll-on. 48 saat etkili bu deodorant, roll-on formatı ile de pratik bir kullanım sağlıyor.

Hassas ciltlerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak formüle edilmiş bu roll-on, epilasyon sonrası da rahatlıkla kullanılabiliyor. Alkol içermeyen, hipoalerjenik formülü ile gönül rahatlığıyla kullanabilirsin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?