El Dezenfektanı Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Son zamanlarda çantamızdan çıkarmadığımız önemli bir temizlik maddesi var: El dezenfektanı. Gittiğimiz her yerde elimize sıktığımız el dezenfektanlarına dair neler biliyorsun? Günde kaç kere ellerini dezenfekte ettiğini tahmin edebiliyoruz. Peki, ellerini temizledikten sonra nasıl görünüyorlar? Merak etme, ellerinin dezenfektan sonrasında ne kadar kuruduğunu, kaşındığını hatta hassasiyet gösterdiğini biliyoruz. Hepimiz aynı süreçten geçiyoruz! El dezenfektanı kullanımı sonrasında ellerine nasıl bakım yapman gerektiğini ve ellerini en doğru şekilde nasıl dezenfekte edeceğini anlatıyoruz.

El dezenfektanı seçimi

El dezenfektanı seçimi

El dezenfektanı alırken içeriğinde toksin madde olmamasına dikkat etmelisin. Ellerini tamamen dezenfekte eden temizleyiciler çoğunlukla alkol içerirler. Alkol oranına dikkat ederek el dezenfektanı alabilirsin. Dışarıda kullandığın el dezenfektanları için de aynı hassasiyeti göstermelisin.

El dezenfektanı kullanımı

El dezenfektanı kullanımı

El dezenfektanı veya alkollü kolonyaları ilk olarak avuç içine uygulaman önerilir. Sonrasında avucundaki ürünü ellerinin dış kısımlarına doğru dağıt ve son olarak parmak aralarını da temizle.

 Alkol içeren el dezenfektanları hızlı bir şekilde elimizi temizliyor ve uçuyor. Bu nedenle elimiz uzun süre ıslak kalmıyor. El dezenfektanı elimizde kururken, derideki nemi de beraberinde götürebiliyor. Bu nedenle el dezenfektanı kullanımı sonrası ellerin kuruduğunu, çatladığını veya pul pul döküldüğünü gözlemleyebilirsin.

Editörün önerisi: Ellerini dezenfektanla temizledikten sonra nemlendirmek için mutlaka el kremi sürmeni öneririz. CeraVe Onarıcı El Kremi, elimizin üzerindeki ince deriyi nemlendirmek için tasarlandı. Formülündeki 3 farklı seramid ve Hyaluronik asit cildi nemlendirir ve cilt bariyerini onarmayı sağlar. Kontrollü salınım teknolojisi de ellerinin uzun süre nemli kalmasına yardımcı olur. Gün içinde bu kadar fazla el dezenfektanı kullandığımız bir dönemde CeraVe El Kremi’ni çantan çıkarmamalısın.

El dezenfektanı kullanımı sonrası el bakımı

El dezenfektanı kullanımı sonrası el bakımı

El dezenfektanı sonrasında ellerinde kuruluk, kızarıklık hatta aşırı kaşınma hissi oluşması çok normal. Çünkü el dezenfektanlarının formülündeki antiseptik içerikler cildimizin pH oranını bozabiliyor. Gün içinde ellerini nemlendirerek el dezenfektanın yarattığı olumsuz etkileri azaltabilirsin. Bizim çantamızdan çıkarmadığımız La Roche Posay Cicaplast Main el kreminden bahsedelim. La Roche Posay El Kremi, %4 Niacinamide ve %30 Gliserin içeren formülü sayesinde ellerin bariyerini yatıştırır, korur ve onarır. Hafif ve hızlı emilen formülü sayesinde de yapışkan ve yağlı bir his bırakmadan günlük işlerine hemen dönmeni sağlıyor.

Dışarıda el dezenfektanı ile ellerini temizledikten sonra eve geldiğinde mutlaka sabun ve su ile ellerini iyice yıka. Gün içinde ellerinde biriken kir ve dezenfektan içerikleri cildini hassaslaştırabilir. Evde ellerini bol sabun ve su ile temizledikten sonra ellerine tekrar el kremini uygula ve birkaç saatliğine de olsa ellerini dinlendir. Evde el dezenfektanı kullanmak yerine ihtiyaç duydukça sabun ve suyla yıkamanı öneririz.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!