El bakımı nasıl yapılır?

El bakımı nasıl yapılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Bakımlı görünen eller her zaman önceliğimiz olmuştur. El güzelliği için elimizden geleni yapmaya çalışsak da soğuk havalar, ev işleri, günlük aktiviteler derken ellerimiz zarar görebiliyor. Peki el güzelliği için ne yapmak gerekir? Zarar gören, yıpranan el bakımı nasıl olmalıdır? İşte bu soruların cevabı yazımızın devamında!

El bakımı nedir?

El bakımı nedir?

El bakımı, cildin ihtiyacına uygun çeşitli besleyici kremler kullanarak, elleri daima temiz tutarak ve tırnak bakımını ihmal etmeyerek yapılır. Genelde cilt bakımında daha çok yüz bakımına önem veriyoruz. Ancak cildimizin geri kalanına da uygun ve düzenli bakım yapmamız oldukça önemli. Özellikle de ellerimizin bakımını ihmal etmememiz gerekir.

Gün içerisinde ellerimizle iş yapıyoruz, çeşitli yükleri taşıyoruz, klavyede yazı yazıyoruz, evde bulaşık yıkıyor, temizlik yapıyoruz. Dahası, özellikle kış aylarında soğuk havadan dolayı ellerimiz çatlayabiliyor. Ellerimizin yıpranıp zarar görmesini sağlayan bu kadar çok etken varken el bakımını da ihmal ettiğimizde bize kalan, çatlamış, kupkuru olmuş, cansız görünen eller oluyor… İşte bu duruma engel olmak için bir an önce önlem almak şart!

El bakımı nasıl yapılır?

El bakımı nasıl yapılır?

El bakımının aslında her gün ve düzenli olarak yapılması gerekiyor. Tırnak bakımı dışında günlük el bakımında ellerin sık sık yıkanması ve ardından da nemlendirici el kremi uygulanmalı. Haftalık olarak da ellere, özellikle de tırnak çevresindeki kütiküllere peeling uygulanabilir ve nemlendirme sonrasında da el kremleriyle masaj uygulanabilir. El bakımı şu adımları içermeli:

İlk adım: El temizliği

El bakımının ilk adımı her şeyden önce hijyen olmalıdır. Ellerin her zaman temiz tutulması, yumuşak formüle sahip bir sabun kullanılması oldukça önemlidir.

İkinci adım: Peeling

Haftada bir kez peeling yaparak, ellerindeki ölü derilerden kurtulabilirsin. Ancak ellerimizin arkasındaki cilt oldukça incedir ve fazla yağ içermez. Yaşlandıkça da bu yağ azalır ve böylece damarlar, kemikler daha belirgin hale gelir. Bu nedenle elinin dış kısmından çok, iç kısmına ve tırnak etlerine peeling yapmanı öneriyoruz.

el bakımı

Üçüncü adım: Nemlendirme

Nemlendirme el bakımı için çok önemlidir. Mikropları önlemek için günlük olarak ellerimizi düzenli olarak yıkamak, cildimizin kurumasına neden olabiliyor. Bu nedenle el yıkama sonrasında her zaman nemlendirici krem uygulamak gerekir. Böylece elimizin ihtiyacı olan nemi sağlayabiliriz.

Dördüncü adım: Masaj

Nemlendirici el kremi veya besleyici yağ kullanarak, parmaklara ve elin geri kalanına dairesel hareketlerle masaj yapabilirsin. Bu sayede ellerindeki herhangi bir stresi veya ağrıyı gevşetebilirsin. Aynı zamanda kremini ellerine eşit olarak da dağıtmış olursun.

Yıpranmış ellere bakım nasıl olmalı?

Yıpranmış ellere bakım nasıl olmalı?

Günlük olarak yapılan işler nedeniyle ellerin zarar görmüş, yıpranmış olabilir. Böyle bir durumda ellerine besleyici yağlar içeren nemlendirici kremler kullanman gerekir. Yoğun formüle, besleyici yağlara sahip, yoğun bakım sağlayan ürünlerle bakım yapmanı öneririz.

Kuru ve yıpranmaya müsait eller için bizim favorilerimizden biri Kiehl’s Ultimate Strength Hand Salve El Kremi. Tüm gün boyunca koruma sağlayan zengin bir formüle sahip bu el kremi, besleyici avokado yağı ve susam yağı içeriyor. Bu bitkisel karışımdan oluşan doğal formül ise ellerimizi yumuşacık yapıyor.

Çok kuru ve çatlamış el bakımı için yapılmalı?

Çok kuru ve çatlamış el bakımı için yapılmalı?

Kış aylarında soğuk ve kuru havanın da etkisiyle ellerin üzerinde çatlaklar oluşabilir. Hatta kurumayla beraber kaşıntı da görülebilir. Bu duruma engel olmak için parfümsüz, hassas ciltlerin de kullanımına uygun el kremleri tercih edilmelidir.

Son dönemde çok popüler olan hyaluronik asit içeren CeraVe Onarıcı El Kremi, özellikle kış aylarında elimizin en sık gittiği el kremlerinden. Çok kuru, çatlamış ellere özel, seramid ve hyaluronik asit içeren bu krem, cildi nemlendirirken cildin koruyucu bariyerinin onarılmasına yardımcı olur. Ayrıca parfümsüzdür ve hassas ciltlerin kullanımına uygundur.

Doğru el bakımı için ipuçları:

Doğru el bakımı için ipuçları:
  1. Evde veya bahçede çalışırken, temizlik yaparken, elleri suya veya kimyasallara karşı koruma altına almak için eldiven takılması gerekir.
  2. Elleri yıkarken yumuşak formüle sahip sabunlar kullanılmalı.
  3. Güneş koruyucu kullanımı da oldukça önemlidir. Güneş kremi söz konusu olduğunda genelde eller göz ardı edilir ve en soğuk havalarda bile ellerimiz hala güneş ışınlarına maruz kalır. Bu nedenle cildimiz için kullandığım güneş koruyucu kremi ellerimize de uygulamayı unutmamalıyız.
  4. Aşırı sıcak suya maruz kalmaktan kaçınmak gerekir. Elleri sıcak suyla yıkamak yerine mutlaka ılık suyla yıkamalı.
  5. Yıkadıktan sonra elleri kurulamak gerekiyor. Bir havlularla ovmak yerine pamuklu havlularla, nazikçe nemini almanı öneriyoruz.
  6. Evdeki nemi arttırabilirsin. Gerçekten kuru bir cildin varsa, evin havasındaki nemi artırmak için bir nemlendiriciye yatırım yapman faydalı olabilir, bu da cildini nemlendirmeye yardımcı olacaktır.
  7. Banyodan hemen sonra vücut losyonları ve kremleri uygulamayı unutmamalısın. Cilt hala nemliyken bir losyon veya krem uygulayarak nemi cildine hapsetmeye yardımcı olabilirsin.
Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?