Lazer Epilasyon Sonrası Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?


Lazer epilasyon yaptıranlar, lazer epilasyon sonrası cilt bakımına çok dikkat etmeliler. Özellikle yaz aylarında yapılan lazer epilasyon sonrası cildinin tahriş olmaması için vücut bakımı adımlarına özen göstermelisin. 

Peki, lazer epilasyon sonrası cilt bakımı nasıl yapılmalı? Yüz lazer sonrası cilt bakımı ve lazer epilasyon sonrası nasıl cilt bakımı yapman gerektiğini seninle paylaşıyoruz. Lazer epilasyon yaptırdıktan sonra bu önerilere dikkat etmelisin. 

Lazer epilasyon sonrası cilt bakımı nasıl yapılmalı?

1- Cildini yoğun nemlendir

1- Cildini yoğun nemlendir

Lazer epilasyon sonrasında cildinin kaşınması ve hafif yanma hissinin oluşması çok normaldir. Bu his genellikle birkaç saat içinde kaybolacaktır. Bazı hassas ciltlerde bu durum 1-2 gün kadar devam edebilmektedir. 

Cildindeki hassasiyeti azaltmak ve rahatlamak için yoğun nemlendirici etkili kremler kullanmalısın. Nemlendiren ve cilt onarma özelliği bulunan vücut kremleri, lazer yapılan bölgenin rahatlamasına yardımcı olur.

Lazer sonrası krem önerisi isteyenler için CeraVe Nemlendirici kremi tavsiye edebiliriz. Seramid ve Hyaluronik Asit içeren CeraVe krem, cildi yoğun bir şekilde nemlendirirken aynı zamanda cilt bariyerinin onarılmasına yardımcı oluyor. Böylece lazer epilasyon sonrası oluşan hassasiyetin azalmasını ve ciltteki kaşınma hissinş kontrol altına almayı sağlıyor. Yüz ve vücut kullanımına uygun olan bu nemlendiriciyi, lazerden sonra uygulayabilirsin. 

2- Cildini güneşten koru

2- Cildini güneşten koru

Lazer epilasyon sonrası cilt bakımı yapmak isteyenlere ilk olarak güneş korumasını öneririz. Lazer sonrası hassaslaşan cildini güneşten koruyarak lekelenme ve tahrişi önleyebilirsin. Lazer epilasyon yapılan bölgeyi özellikle ilk 3-4 gün boyunca sürekli güneş kremi ile korumalısın. 

Yüz lazer sonrası cilt bakımı önerisi isteyenler için Garnier Ambre Solaire Sensitive Advanced Yüz Koruyucu Yüz Kremi GKF 50+ öneririz. Cilde nüfuz eden uzun UV ışınları gibi en ağır ışınlara karşı koruma sağlayan ve %90 dan fazlasını emen Garnier güneş kremi, lazer sonrası ekstra hassas olan cildine özel bir koruma sağlıyor. UV ışınlarının lazer epilasyon yapılan bölgeye değmesini engelleyerek lazer epilasyon sonrası cilt bakımının en önemli adımını tamamlamış olacaksın. 

3- Cildini temiz tut

Lazer epilasyon sonrası cildini rahatlatmak için buz masajı yapabilirsin. Yanma veya kaşınma hissi olan bölgeye buz kompresi yapmak cildini rahatlatır. Lazer epilasyon sonrasındaki ilk 3-4 gün, bu bölgeyi temiz tutmanı ve düzenli olarak duş almanı öneririz. 

Kiehl's Creme de Corps duş jeli, cildinin rahatlamasına ve arınmasına yardımcı oluyor. İkonik duş jellerin başında gelen Creme de Corps kuruyan ve pul pul dökülen ciltleri nemlendiriyor, duş sonrası kadife yumuşaklığına sahip olmanı sağlıyor. 

Editörün önerisi: Lazer epilasyon sonrası cildini temizlerken kesinlikle kese veya sert duş süngeri gibi bakım ürünleri kullanmamalısın. Hassaslaşan cildini sadece ellerinle veya yumuşak bir bezle yıkayabilirsin.

Lazer epilasyon sonrası dikkat etmen gerekenler

Lazer epilasyon sonrası dikkat etmen gerekenler
  • Lazer epilasyon sonrası çok sıcak sudan uzak durmalı, ilk bir hafta sadece ılık su ile duş almalısın.
  • Banyo sonrası havluyla cildini sertçe silmek yerine tampon hareketlerle vücudundaki nemi almalısın. 
  • Lazer epilasyondan sonra jilet, ağda veya epilasyon yapmamalısın. Tüylerin 3-4 içinde kendiliğinden dökülecektir.
  • Lazer yaptırdıktan sonra antibakteriyel kremlerden uzak durmalısın çünkü antibakteriyel kremler epilasyon yapılan bölgedeki derinin tahriş olmasına yol açabiliyor.
  • Lazer sonrası losyon veya lazer sonrası cilt bakım kremi uygulayarak epilasyon yapılan bölgenin rahatlamasını sağlamalısın.
  • Yüze lazer epilasyon sonrası krem sürülür mü? Evet, lazer epilasyon sonrasında cildin kuruyabilir ve hassaslaşabilir. Bu nedenle yoğun nemlendirici içerikli yüz kremlerini sürebilirsin.
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?