Kuruyan Vücudunu Nasıl İyi Bir Şekilde Nemlendirebilirsin?


Vücut kuruluğunu gidermek ve vücudunu iyi bir şekilde nemlendirmek için bugün, sana bildiğimiz tüm cilt bakımı sırlarını anlatıyoruz!

Yüzümüze yaptığımız bakım ne kadar önemliyse, aynı şekilde vücudumuza bakım yapmak da o kadar önemli. Bunun da ilk adımı, duştan sonra vücudu iyi bir şekilde nemlendirmek! Çünkü kuruluk hem ciltteki normal hücre yapısını bozabiliyor hem de hücrelerin normal fonksiyonlarını devam ettirmesine engel olabiliyor. Cilt tipin yağlı ya da karma olsa bile vücudun yüzüne oranla çabuk kuruyor olabilir. Bu nedenle güçlü bir vücut bakım ürününe ihtiyaç duyabilirsin. Ama bundan fazlası da var. İşte, kuru cilt bakımında yapman gerekenler!

Editörün Notu: Eğer cildin çok kuruysa ve atopiye eğilim gösterdiğini düşünüyorsan mutlaka bir dermatoloğa danışman gerektiğini sakın unutma!

1. Her Zaman Bol Su İç!

Her zaman bol su iç!

Pul pul dökülen bir vücudun varsa, kuru vücut için ne yapmalı sorusu her zaman araştırmalarında en üst sıralarda bulunuyor demektir. Bu noktada cildini nemli tutmanın, vücudundaki kuruluk belirtilerini gidermede çok etkili olduğunu zaten biliyor olmalısın. O zaman su içmenin de cildinin nem ihtiyacını karşılamada çok önemli olduğunu bilmelisin! Bu nedenle kuru ciltler için ne yapılmalı sorusuna verilebilecek ilk cevabın “su içmek” olduğunu kolayca tahmin edebilirsin.

Yaşlandıkça bu oran azalabilse de yeni doğduğumuzda vücudumuzun yüzde 70’inden fazlasının sudan oluştuğu ifade ediliyor. Bebeklerin cildinin pürüzsüzlüğü ve yumuşaklığı da buradan geliyor. Bu pürüzsüzlüğü ve yumuşaklığı hayatın boyunca korumak için günlük yeterli su alımını ihmal etmemelisin! Bu nedenle düzenli su içmeyi alışkanlık haline getirmelisin.

2. Kuruluğa İyi Gelecek İçerikler Tercih Et!

Kuruluğa iyi gelecek içerikler tercih et

Cildinin nemli olması aynı zamanda cilt bariyerinin iyi korunuyor olması demek. Tam tersi olarak da kuru cilt, olumsuz etkilere daha meyilli bir cilt anlamına geliyor. Hatta cilt bariyerin zayıfladığında neler olacağını hemen söyleyelim: Öncelikle cildin nem tutma kapasitesini kaybedeceği için var olan nem de uçup gidecek ve cildin hiç olmadığı kadar kuruyacak. Daha sonra da cildinin alt katmanları çevresel faktörlere ve alerjenlere daha savunmasız bir hale gelecek. Bu nedenle nemlendirici kuru cilt bakımına hemen bugün başlaman şart!

Kuru cildine ihtiyacı olan nemi verme konusunda en başarılı içeriklerden biri seramid ailesi içerikleri. Özellikle seramid NP, cilt bariyerini onarma ve nemi tutma özellikleriyle kuru ciltler için nemlendirici etkisi son derece yüksek içeriklerden biri. Bunun dışında cildin tekrar kurumasını önlemek için kakao yağı, avokado yağı, shea yağı, gliserin, hyaluronik asit ve niasinamid de kuru ciltler için nemlendirici kremlerin içeriklerinde olmazsa olmazlar arasında.

Editörün Önerisi: Kuru cildi nemlendirmek için ne yapmalı sorusuna verebileceğimiz en güncel yanıtlardan biriyle tanış: Garnier Body Superfood Vücut Kremleri! Seride mango özü ve C vitamini içeren parlaklık veren krem, kakao yağı ve seramid içeren onarıcı krem, karpuz özü ve hyaluronik asit içerikli nemlendiren jel krem ile avokado yağı ve omega 6 yağı içeren besleyici krem olmak üzere dört farklı seçenek bulunuyor.

Garnier Superfood vücut kremleri, çok kuru cilde ne iyi gelir denilen noktada kurtarıcılardan biri oluyor. Özellikle de Garnier Superfood Onarıcı Vücut Kremi, kakao ve seramid içeren formülüyle 48 saat boyunca nemlendirme sağlaması bakımından kuru ciltler için vücut kremi arayışına güçlü bir yanıt veriyor.

3. Nazik Temizleyiciler Kullan

Nazik Temizleyiciler Kullan

Rahatlatıcı bir duştan hemen sonra vücut kuruluğu yaşadığını fark edebilirsin. Ama endişelenmene gerek yok! Çünkü bu konuda tek ihtiyacın olan kuru vücutlar için nemlendirici krem. Bu sayede vücudun gün içinde ideal nemini koruyacak ve sürekli kuruyan bir vücut senin için sorun olmaktan çıkacak. Böylece sen de pürüzsüz ve yumuşak cildinle öz güvenli bir şekilde günlük rutinlerine devam edebilirsin! 

Eğer cildin çok kuruysa, hatta atopiye eğilim gösteriyorsa, vücudunu nazik bir şekilde temizlemek ve rahatsızlık hissini yatıştırmak için La Roche Posay Lipikar Syndet AP+ temizleme jelini önerebiliriz. Formülündeki shea yağı, niasinamid ve aqua posae filiformis ile cildi nazikçe temizleyen ve rahatlamasına yardımcı olan Lipikar temizleme jeli, parfüm içermiyor ve bebeklerde bile güvenle kullanılabiliyor. Böylelikle kuru ciltler için ne yapılmalı sorusuna iyi bir cevap daha veriyor. 

Editörün Önerisi: Kuru ciltler için nemlendirme ve rahatlatma özelliği bulunan bu içerikleri kuru vücut için geliştirilen nemlendiricilerden hangisinde bulabileceğini merak ediyorsan, sana kuru cildimizde denediğimiz ve sonucundan çok memnun kaldığımız bir seri önerebiliriz: La Roche Posay Lipikar serisindeki Lipikar Syndet AP+ vücut yıkama jeli ve Lipikar Baume AP+M nemlendirici balsamı kuru cildinde kullanmanı önerebiliriz.

4. Vücudunu Her Gün Nemlendir

Vücudunu Her Gün Nemlendir

Vücut kuruluğunun önüne geçmek için vücudunu düzenli bir şekilde nemlendirmen gerektiğini artık öğrendin. Ama bunun için hangi ürünü kullanacağını bilmiyorsan CeraVe’nin senin için bir yanıtı var. Vücut kuruluklarına karşı özel olarak geliştirilmiş CeraVe Nemlendirici Krem, vücudunu daima nemli tutmak için ideal bir seçenek! CeraVe vücut nemlendirici krem, formülündeki üç temel seramid ve hyaluronik asit ile vücut için gereken nemi sağlıyor. Ayrıca Kontrollü Salınım Teknolojisi özelliğiyle gün içinde düzenli bir şekilde cildin nemlenmesini sağlıyor.

Ciltte yağlı bir his bırakmayan CeraVe Nemlendirici Krem, cilt dostu içeriğiyle her yaş için uygun bir seçenek. CeraVe nemlendirici vücudun tüm bölgeleri için uygun formülüyle kuruyan bacaklar için öneri listesi hazırlarken de listeye eklenebilir. Kısacası CeraVe nemlendirici, geniş kullanım alanı ve sağladığı avantajlarla ailenin bütün üyeleri tarafından gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Editörün Önerisi: Her gün nemlendirici kullanmak tabiri caizse bebek gibi bir cilt için olmazsa olmaz. Bu noktada bizim en iyi nemlendirici önerilerimizden biri Garnier Body Superfood Nemlendiren Jel Vücut Kremi! Karpuz ve hyaluronik asit içeren formülüyle bizce günlük nemlendirme için en iyi kremlerden biri olan bu Garnier vücut kremi, cildi 48 saat boyunca nemlendiriyor. Mis gibi kokusuyla da bakım rutinlerine keyif katıyor. 

5. Güneş Korumasını İhmal Etme

5. Güneş Korumasını İhmal Etme

Cildinin çabuk kurumasının nedenlerinden birinin de güneş ışınlarının zararlı etkileri olduğunu biliyor muydun? Buna engel olmak için uzun süre güneşte kalmamaya, güneşe çıktığında da iyi bir güneş koruyucu kullanmaya özen göstermelisin. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için sadece UVA ışınlarından korunman yetmez! Aynı zamanda UVB ışınlarından da korunmalısın.

Editörün Önerisi: La Roche Posay Anthelios XL losyonu, çok yüksek UVA ve UVB koruması içeriyor. Parfüm içermediği, yüzde beyaz iz ve yağlı bir his bırakmadığı için bu losyonu kuru ciltler için güneş kremi gibi güneşten korumak amacıyla rahatlıkla kullanabilirsin.

6. Kuruyan Ellerini Nasıl Nemlendirebilirsin?

Kuruyan Ellerini Nasıl Nemlendirebilirsin?

Gelelim ellere ve kollara! Vücudumuzda en sık kuruyan yerlerden biri de ellerimiz ve kollarımız. Öyle ki kuru ciltliler için kollardaki kuruluk nasıl giderilir sorusu her zaman gündemde. Gün içinde su dahil birçok maddeyle temas eden ellerin ve kolların için ekstra bir özen göstermen gerekiyor. Ellerindeki cilt bariyerini güçlendirmek ve nem dengesini korumak için seçtiğin el kreminin aynı zamanda onarıcı özellikte olmasına da dikkat etmelisin.

Editörün Önerisi: La Roche Posay Cicaplast Baume B5, kuruyan ve çatlayan eller için biçilmiş kaftan! Formülündeki madecassoside ve panthenol ile kuru ve tahriş olmuş elleri nemlendiren, cilt bariyerini güçlendiren, esnek ve nem sağlayan bu el kremini yanından ayırmamanı öneririz.

Bu konuda diğer önerimiz ise Garnier Body Superfood Besleyici Vücut Kremi! Ellerde, kollarda ve tüm vücutta kullanıma uygun olan bu Garnier krem, avokado ve omega 6 içeren formülüyle kuru ciltler nasıl krem kullanmalı sorusunun yanıtlarından bir diğeri. Cildi 48 saat boyunca nemlendiren ve cilt bariyerini güçlendirmeye yardımcı olan bu vücut kremi, tüm vücuda etkili bir nem desteği sağlıyor. Vücudum çok kuru ne yapmalıyım diyorsan bu önerilerimize mutlaka kulak vermeni tavsiye ederiz.

7. Kuruluğun Neden Olduğu Ani Rahatsızlık Hissini Nasıl Giderebilirsin?

Kuruluğun Neden Olduğu Ani Rahatsızlık Hissini Nasıl Giderebilirsin?

Çok kuru bir vücuda sahipsen ve hatta cildin atopiye eğilim gösteriyorsa, ani gelen bölgesel kaşıntılar seni oldukça rahatsız edebilir. Aynı şekilde vücudunun diğer bölgeleri için de her zaman bir nemlendiriciye ihtiyaç duyabilirsin. Yaşadığın bütün bu sorunlar kısa süre içerisinde çok kuru ciltler nasıl nemlendirilir sorusunu sana sorduracaktır. O zaman hemen cevabını verelim: Bunun için yanında her an kuru vücutlar için nemlendirici krem taşıman, cildin için en ideal çözümü sunacak!

Editörün Önerisi: La Roche Posay’in Lipikar Stick AP+ kremi, her zaman yanında taşıyabileceğin bir forma sahip. Stick formda olduğu için bu krem, özellikle vücudunda olan kaşınma hissine karşı kaşımayı taklit ederek benzersiz bir rahatlama sağlıyor. Formülündeki shea yağı, niasinamid ve madecassoside ile ciltteki rahatsızlık hissinin azalmasına da yardımcı oluyor.

8. Kuruluktan Kaynaklanan Solgunluğu Nasıl Giderebilirsin?

Vücut kuruluğunun yanına çoğu zaman mat ve solgun bir cilt görünümü de eşlik ediyor. Bu da halihazırda cildin nem seviyesinin azalmasından kaynaklanıyor. Cildindeki solgun görünümü gidermek için mutlaka yukarıdaki önerilerimize kulak vermeni tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra uygulayabileceğin bir diğer öneri ise cildinin ihtiyacına uygun vücut kremi kullanarak cildini desteklemen. Vücuduma hangi nemlendiriciyi kullanmalıyım diye soruyorsan, işte yanıt: Garnier Body Superfood C Vitamini Parlaklık Veren Vücut Kremi!

Kuru ve solgun ciltler için geliştirilen bu Garnier vücut kremi, mango ve C vitamini içeren formülüyle kusursuz bir cilt görünümü elde etmeye yardımcı oluyor. Cildi 48 saat boyunca nemlendiren ve parlaklık veren formülüyle kendisi bizim için artık bakım rutinlerinin vazgeçilmezi. Bu zamana kadar kuru ve solgun cilt nasıl canlandırılır bunu merak ettiysen, yanıt cildine iyi bakmakta gizli. Cildine iyi bakmak için ise önerilerimizi uygulamanı tavsiye ederiz.

Kuruyan vücut için doğru bakımın sırrı gördüğün üzere çok basit: Günlük alışkanlıklarında ufak değişiklikler yapmak ve cildin için uygun formüle sahip ürünleri tercih etmek. Hadi, o zaman hemen harekete geç!

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Seni daha yakından tanıyarak ilgini çekecek içerikleri sana önerebiliriz!