Dövme Yaptırdıktan Sonra Cildine Nasıl Bakmalısın?

Dövme Yaptırdıktan Sonra Cildine Nasıl Bakmalısın?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Uzun zamandır hayalini kurduğun o dövmeyi sonunda yaptırdın! Evet, biraz acılı ve hassas bir süreç olabilir ama emin ol dövmenin iyileşme süreci tamamlandığında çok daha güzel görünecek. 

Dövme yaptırdıktan sonra daha hızlı iyileşmesi için bazı bakım adımlarını atlamamalısın. Dövme renklerinin canlı görünmesi ve cildinin kurumaması için sana harika önerilerimiz olacak. Dövme bakımı nasıl yapılır? Dövme yaptırdıktan sonra cildine neler sürmelisin? Dövme yaptırmayı düşünen veya yaptırmış olanlar bu makaledeki adımları takip etmeliler. 

1. Dövmeni güneşten koru

1. Dövmeni güneşten koru

Dövme yaptırdıktan hemen sonra streç filmle sarılarak cildinin korunması ve dövmenin dış etkenlerle ilişkisinin önlenmesi amaçlanır. Bu süreçte streç filmi mutlaka 4 saatte bir yenilemelisin. Çünkü dövme yapıldıktan hemen sonra minik kanamalar oluşabiliyor bu da enfeksiyon ve bakteri üremesi riskini ortaya çıkarıyor. 

Dövme bakımında en çok dikkat etmen gereken konuların başında güneş faktörü geliyor. Özellikle renkli dövme yaptıranlar, renklerin canlılığını koruması için dövmeyi mutlaka güneşten korumalılar. La Roche Posay Cicaplast Baume B5 SPF 50, cilt onarıcı etkisiyle dövmenin daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacak ve SPF50 sayesinde zararlı güneş ışınlarından cildini koruyacak. Cicaplast Onarıcı Balsam, termal suyunun etkisi ve içerdiği zengin mineraller ile cildi yatıştırmaya, güçlendirmeye ve beslemeye yardımcı olur. Hassas ciltlere uygun olan bu bakım kremini günlük olarak dövmenin üzerine uygulayabilirsin. 

2. Gün içinde yoğun nemlendir

2. Gün içinde yoğun nemlendir

Dövme yaptırdıktan sonra cildinde kabuklanma olur ve bu kabuklar döküldüğünde de dövme ortaya çıkar. Dövme yaptırdıktan sonra cildine ne kadar iyi bakarsan ve ne kadar yoğun nemlendirirsen o kadar hızlı iyileşme sonucu görürsün. Dövme bakımını iyi yaptığında dövmenin renklerinin daha canlı göründüğünü ve uzun yıllar bu canlılığı koruduğunu fark edersin. 

Dövme nemlendirmek için önerdiğimiz en iyi kremlerin başında CeraVe Nemlendirici Krem geliyor. CeraVe kremin dövmeli ciltlere uygun olmasının sebebi, 3 temel Seramid ve Hyalüronik Asit içermesi! Böylece cilt bariyerinin onarılmasına yardımcı oluyor ve cildi uzun süre nemli tutmayı başarıyor. Kontrollü Salınım Teknolojisi, aktif bileşenlerin uzun süre cilt üzerinde kalmasını sağlıyor ve 24 saat boyunca cildinde kuruluk hissetmiyorsun. Dövme yaptırdıktan sonra nemlendirici kremini 3-4 saatte bir yenilemeni öneririz. Ayrıca dövme yaptırdığın bölgeyi ilk üç gün strelize edilmiş suyla temizlemeli ve tek kullanımlık havlularla nemini almalısın. 

3. Rahatlatıcı yağlar kullan

3. Rahatlatıcı yağlar kullan

Dövme yaptırdıktan sonra cildinde hızlı emilecek bakım yağlarına ihtiyacın olacak. Cildini besleyen, ona bakım yapan ve kadife yumuşaklığı kazandıran bir bakım yağı arıyorsan sana Kiehl's Creme de Corps Nourishing Dry Body Oil'i öneririz. Skualan ve Üzüm Çekirdeği Yağı içeren Kiehl's kuru yağ, dövmeli cildi onarıyor ve yoğun bir şekilde besliyor. Dövme yaptırdıktan sonra bu bölgeyi kuru bırakmamak ve iyileşme süresini hızlandırmak için günde 1-2 kere kuru yağ uygulamanı öneririz. 

Editörün önerisi: Dövme yaptırmayı düşünenler için kış ve sonbahar aylarını öneririz. Dövme yaptırdıktan sonra ısıyla maruz kalmasını engellemeli ve iki hafta boyunca deniz, havuza girmemelisin. Eğer yazın dövme yaptırdıysan bol bol nemlendirmeli, yağlarla bakım yapmalı ve dışarı çıkarken dövmenin üzerini kıyafetlerle örtmelisin.

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?