El Kuruluğu Neden Olur? El Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

El Kuruluğu Neden Olur? El Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Mevsim ne olursa olsun el kuruluğu her daim karşımıza çıkan sorunlardan biridir. Yazın sıcaktan ve terlemekten kuruyan eller, kış gelince de soğuktan dolayı kururlar. Peki, el kuruluğuna ne iyi geliyor? Eğer sen de bizim gibi ellerinin sürekli kurumasından ve sertleşmesinden şikayetçiysen el kuruluğuna karşı en iyi kremleri keşfetmelisin. Ellerinin kurumaması için alabileceğin önlemleri ve el kurumasını nasıl durdurabileceğini anlatıyoruz! Hazır mısın?

El kuruluğu neden olur?

El kuruluğu neden olur?

Eller çoğunlukla çevresel etkenlerden dolayı kuruyor. Çok sıcak ve çok soğuk havalar el kurumasının en önemli sebeplerin başında gelir Hava şartlarından sonra sık sık elleri yıkamak, el dezenfektanı kullanmak ve kullanılan ilaçlar da ellerin kurumasına yol açabiliyor.

Eğer sık sık bulaşık eldiveni gibi lastik eldivenler giyiyorsan bunlar da elleri kurutabilir. Bazı hassas cilt tiplerinde görülen egzama türü sorunlar da el kuruluğu ve ellerde sertlik yapar. Eğer ellerinde pul pul dökülme ve aşırı kaşıntılı bir durum varsa mutlaka bir dermatoloğa başvurmalısın.

El kuruluğu nasıl geçer?

1. Nemlendir

Nemlendir

Ellerinin kurumasının önüne geçmek için sık sık ellerini nemlendirmelisin. Burada sık sık vurgusunu yapmamazın sebebi gün içinde ellerini yıkadığın için kremi yenileme ihtiyacının oluşması! Ellerini her yıkamadan sonra nemlendiricini sürmeni tavsiye ederiz. Çünkü ellerini sabunla yıkamak cildinin pH oranını düşürebilir ve cildin kuruyarak sertleşebilir. Her el yıkamasından sonra La Roche Posay Lipikar Xerand El Kremi sürebilirsin. Kuru ve yıpranmış eller için önerilen bu el kremi, ellerini nemlendirirken aynı zamanda cilt bariyerini onarara güçlenmesini sağlıyor. Böylece minik çevresel etkenler ellerini kolayca kurutaymayacak.

2. Gece bakımı yap

Gece yapılan cilt bakımları ne kadar etkiliyse gece el bakımı da bir o kadar etkili! Ellerini kullanmadığın dönemde (yani uyurken) el kremini sür ve üzerine pamuklu bir eldiven giy. La Roche Posay Lipikar Xerand El Kremi bu uygulama için ideal! Yoğun ve zengin kıvamı sayesinde ellerini gece boyu besleyerek ultra bakım sağlar. Sabah uyandığında ellerinin ne kadar yumuşak olduğuna sen bile inanamayacaksın.

3. Kışın eldiven giy

Kışın eldiven giy

Kış soğuklarında ellerini kuru havalardan korumalısın. Dışarı çıkarken içi pamuklu bir eldiven giyerek ellerinin kurumasını önleyebilirsin. Ellerinin kurumasını engellemek için kullandığın sabunu da gözden geçir. Elleri nemlendiren ve yumuşacık yapan La Roche Posay Lipikar Pain Surgras nemlendirici sabunu kullandıktan sonra el kuruması senin için tarih olacak.

Niacinamide ve lipit yenileyici bir konsantre formülü olan Lipikar sabun, suyun kurutucu etkisine karşın elleri yoğun bir şekilde nemlendiriyor ve kadife kadar yumuşak bir hale getiriyor. Ellerini gün içinde kaç kere yıkarsan yıka artık kuruluk sorunuyla karşı karşıya kalmazsın.

4. Kullandığın ilaçları gözden geçir

El kurumasının sebebi kullandığın ilaçlar ve cilt kremleri olabilir. Reçeteli olarak alınan kremler yan etki göstererek el kuruluğuna yol açabilir. Eğer geçmeyen el kuruluğu sorunu yaşıyorsan doktoruna danışabilirsin.

5. Güneşten koru

Eldeki kuruluk nasıl giderilir? El kurumasını engellemek için ellerini güneşten koru. UV ışınlarına maruz olan cildimiz nemsiz kalarak kuruma eğiliminde olabiliyor. Gün içinde vücudumuzu güneşten gizleyebiliyoruz ama ellerimizi asla! Bu nedenle güneşli havalarda dışarı çıkarken mutlaka ellerine SPF50 güneş kremi sürmelisin. Ellerinin suyla teması halinde güneş kremini yenile. Ellerini güneşten korumak, el üzerindeki ince çizgilerine de iyi gelecek, bizden söylemesi!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?