Smokey Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

Smokey Makyaj Nedir? Nasıl Yapılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Smokey makyaj, diğer bir adıyla da dumanlı makyaj için bildiğimiz tüm makyaj tüyolarını ve kullanabileceğin makyaj malzemesi önerilerimizi paylaşıyoruz!

Smokey makyaj, çekici bir görünüm elde etmek için uygulamayı sevdiğimiz makyaj stillerinden biri. Koyu far renkleri kullanarak yapılan smokey makyaj, ilk bakışta zor görünse de aslında pratik makyaj malzemeleri ile son derece kolay olabilir. Smokey makyaj nasıl yapılır? İhtiyacın olan en pratik makyaj malzemeleri önerilerimizle karşındayız!

Smokey makyaj nasıl yapılır?

Smokey makyaj nasıl yapılır?

Smokey makyaj, yani dumanlı göz makyajı, gözlere buğulu ve çekici etki veren bir makyaj stili. Özellikle özel gün ve gece makyajlarında çok sık tercih edilen smokey makyaj modelleri, ilk bakışta uygulaması zor görünen bir makyaj. Fakat bilmelisin ki doğru ürünleri kullandığında hiçbir makyajı yapmak zor değil. Tek ihtiyacın olan iyi dağılan bir göz kalemi, toprak tonlar barındıran bir far paleti ve iyi bir maskara. Smokey makyaj için bildiğimiz makyaj tüyolarını seninle paylaşıyoruz!

Krem far ile başla

Krem far ile başla maybelline color tattoo risk maker

Smokey makyajda en önemli adım, farların çok iyi dağıtılarak yumuşak bir geçiş elde edilmesi. Kirpik dibinden kaşlarına, koyudan açığa doğru giden farları birbirleriyle iyi karıştırarak profesyonel bir sonuç elde edebilirsin. Bunun için de öyle bir sürü far fırçasına ihtiyacın yok.

Smokey makyajının ilk adımında, göz kapağına siyah krem bir far uygulayarak başlayabilirsin. Bu krem far hem göz kapağında koyu bir baz yaratacak, hem de üzerine uygulayacağın farların kalıcılığını artıracak. Bizim önerimiz Maybelline Color Tattoo krem farlardan siyah renkli Risk Maker rengi. Kremsi ve yumuşak formülü ile çok iyi dağılan bu krem far, gözlerinde ihtiyacın olan bazı yaratacak ve sabitlendikten sonra çok kalıcı olduğu için smokey makyajının kusursuz görünmesini sağlayacak. Risk Maker’ı parmaklarınla tüm göz kapağına uygula. Katlanma çizgisinde de fırçayla dağıt.


Toprak tonlarında far paleti

maybelline the nudes far paleti

İkinci adımda, toprak tonlarındaki far paletinden yardım alabilirsin. İlk önce, doğal bir geçiş elde etmek için sütlü kahve-boz tonlarındaki farı gözünün katlanma bölgesine uygula. Bu adım, smokey makyajının en kritik noktası. Katlanma bölgesindeki farı ne kadar iyi karıştırıp dağıtırsan, makyajın o kadar dumanlı ve güzel görünecek. Far paleti olarak önerimiz Maybelline The Nudes far paleti. Bu palette smokey makyaj için ihtiyaç duyabileceğin tüm renkleri bir arada bulabilirsin. Üstelik farlar pigmentli ve yumuşacık, birbirleriyle çok kolay karışıyorlar.

Sonrasında, paletteki mat siyah farı göz kapaklarının tamamına uygula ve katlanma bölgesine geldiğinde, açık kahverengi farınla iyice karıştır. Smokey makyajının en koyu olması gereken kısmı kirpik diplerin. Gerekirse, siyah farını birkaç kere daha, istediğin koyuluğu elde edene kadar uygula.


Akmayan siyah göz kalemi

Akmayan siyah göz kalemi

Smokey makyajın imzası, akmayan bir siyah göz kalemidir. Bunun için hem uygulandığında kolay dağılan, hem de sabitlendikten sonra da akmayan ve bulaşmayan bir göz kalemi bulmak. Bizim gözümüz kapalı önerebileceğimiz Maybelline Tattoo Liner Gel göz kalemlerinden siyah renkli 900 Deep Onyx, kirpik diplerine çok kolay uygulanan bir kalem. Sadece bu göz kalemini uyguladığında hızlı olmalısın, çünkü bir kere sabitlendikten sonra bir daha asla bir yere kıpırdamıyor.

Siyah göz kalemini kirpik diplerinde en derin koyuluğu elde etmek için uygulayabilirsin. Sonrasında far fırçanla hafifçe dağıt. Aynı kalemi üst göz içinde de uygulayarak “Hollywood eyeliner” yöntemini uygularsan, smokey makyajında istediğin koyuluğu elde edebilirsin. Bu göz kalemi akmayacağı için tereddüt etmene gerek yok. Aynı şekilde alt kirpik diplerine ve göz içine de göz kalemini uygulayabilirsin.

Alt kirpik diplerine yoğunlaş

Alt kirpik diplerine yoğunlaş

Smokey makyajda, istediğin dumanlı etkiyi elde edebilmek için alt kirpik diplerine de gereken özeni göstermelisin. Siyah göz kalemi uyguladığın alt kirpik çizginde buğulu bir etki yaratmak için tekrar far paletine dön ve katlanma bölgesine uyguladığın açık kahverengi tonunu tüm alt kirpik dibine uygula. Böylece buraya uyguladığın siyah göz kalemini de dağıtmış olacaksın. Gözlerin dış köşelerinde rengin koyulaşmasını istediğimiz için, göz kapağında kullandığın siyah farı, alt kirpiklerinin dış kısmına hafifçe uygulayabilirsin. Neredeyse sona geldik!

Hacimli, lifting etkili kirpikler

Hacimli, lifting etkili kirpikler

Smokey makyajda, gözlerinde koyu renkler kullandığın için kirpiklerinin de en az göz makyajın kadar iddialı olması gerek. Bunun için kirpiklerine kökten hacim verecek ve kirpik liftingi etkisiyle kaldırıp kıvıracak bir maskara kullanmalısın. Kirpiklerini uzatacak, hacim ve lifting etkisi verecek bir maskara önerimiz var: Maybelline Falsies Lash Lift maskarası, resmen kirpik liftingi yaptırmış gibi kirpiklerini kaldıracak, uzun görünmelerini sağlayacak ve hacim verecek. İddialı smokey makyajını ancak böyle güçlü bir maskara ile tamamlayabilirsin!

Editörün Notu: Gözlerinde koyu renkler kullanarak smokey makyaj yaptığında, sana önerimiz dudaklarında nude rujlar tercih etmen. Gözlerin odak noktası olacağı için, parlak tonlarda bir ruj kullanarak dikkati bölmemelisin. Bunun için sana önerimiz, Maybelline Color Sensational rujlardan 930 Nude Embrace rengi. Dudaklarını bu renkle geri plana atarak, tek odağın smokey makyajında kalmasını sağlayabilirsin.
Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?