Sürdürülebilirlik Nedir?


Gelişen dünya vizyonu ile birlikte hayatımıza yeni bir terim girdi: Sürdürebilirlik! Artık yaptığımız alışverişlerin, tüketimin ve hatta kullandığımız en minik malzemelerin bile ''sürdürülebilir'' olmasına dikkat ediyoruz. Peki sürdürülebilirlik nedir? Sürdürülebilir olmak ne demek?

Daha sürdürülebilir bir yaşam stili için sana yardım etmek istiyoruz. Aşağıdaki sürdürülebilir yaşam önerilerimizi okuyarak sürdürülebilirlik devrimine katılabilirsin. 

Sürdürülebilirlik nedir?

Sürdürülebilirlik ne demek? Sürdürülebilirlik kavramı ekonomik büyüme, çevresel bakım ve sosyal refah arasında bir denge sağlamaya çalışırken aynı zaman gelecek nesillerin ihtiyaçlarından ödün vermeden mevcut nesillerin ihtiyaçlarını karşılamak anlamına geliyor. Sürdürülebilir bir yaşamın amacı, çevreci ekonomik modellerden ilham alarak sosyal eşitliği ve çevreyi korumaktır. 

Sürdürülebilirlik denilince akla ilk olarak çevre konusundaki sürdürülebilirlik geliyor. Tüm dünyayı etkileyen küresel ısınma sorunu bu terimin çıkış noktalarından biridir. Yakın gelecekte büyük olasılıkla 1,5°C'yi aşması tahmin edilen kürüsel ısınma, buzulların erimesi, hayvan ve bitki türlerinin yok olması, orman yangınları ve kuraklık gibi feci sonuçlara yol açabilir.

Bu nedenle hem insanlar hem de işletmeler, iklim değişikliğiyle mücadelede ve sürdürülebilirliği destekleyen tedbirlerin alınmasında temel bir rol oynuyor. Ancak sürdürülebilirlik sadece çevre ile ilgili değildir, aynı zamanda birçok başka şekilde de uygulanması gerekir. Bu anlamda, çeşitli sürdürülebilirlik modelleri mevcut.

Sürdülebilirlik Türleri Nelerdir?

Sürdülebilirlik Türleri Nelerdir?

Çevresel sürdürülebilirlik

Çevresel sürdürülebilirlik, ekonomik ve sosyal ilerlemeden vazgeçmeden biyolojik çeşitliliğin korunmasına odaklanıyor. Çevresel sürdürülebilirliğin temelleri şunlardır:

  • Suyu korumak
  • Enerji tasarrufu yapmak
  • Atıkları azaltmak
  • Geri dönüştürülebilir ambalaj kullanmak
  • Plastik kullanımını sınırlamak veya ortadan kaldırmak
  • Sürdürülebilir ulaşım metodlarını kullanmak
  • Kağıdı yeniden kullanmak
  • Flora ve faunayı korumak

Çevresel sürdürülebilirliğin en güzel örneklerinden birini seninle paylaşalım. 100% Plastiksiz E-Ticaret projesine imza atan L’Oréal Türkiye sürdürülebilir yaklaşımıyla 2021 yılından bugüne, e-ticaret gönderilerinde dolgu ve koruma malzemelerinin, koli ve güvenlik bantlarının %100’ünü, plastik yerine geri dönüştürülebilir(recycle) kağıt olarak kullanıyor! 

Diğer bir en sevdiğimiz sürdürülebilir proje örneği de Garnier'den geliyor. “Yeşile Bağlılık Sözü” veren Garnier, “YEŞİL BİR ADIM” kampanyası ile sosyal medyada yapılan her bir paylaşımı için sivil toplum kuruluşu “Plastics for Change” iş birliğiyle 5 plastik şişeyi geri dönüştüyor. Kampanya kapsamında, kendi yeşil adım videolarını çekerek paylaşım yapan herkes için ise 10 plastik şişe geri dönüştürülüyor. Bu kampanya ile 2 milyon plastik şişenin geri dönüştürülmesi ve yeşil adımların paylaşılmasıyla farkındalık yaratılması hedefleniyor.

Ekonomik sürdürülebilirlik

Bir şirket kurulduğunda, giderleri ve gelirleri içeren bir yapı oluşturulur. Her iki faktör arasında bir denge sağlandığında şirket kar elde eder. Ekonomik sürdürülebilirlik, kuruluşun kaynaklarını yönetme ve uzun vadede sorumlu bir şekilde kâr elde etme yeteneğini ifade eder.

Sürdürülebilirlik konusunu en ciddiye alan markaların başında gelen L’Oréal Türkiye, “Gelecek için L’Oréal” ile dünyanın sınırlı kaynaklarına ve toplumların içinde olduğu koşullara saygılı, yeni nesil bir değişim modeli yaratmayı amaçlıyor. L’Oréal Türkiye, ülkemizde de giderek artan kuraklık tehdidine karşı İstanbul Üretim Tesisi’ni “suyu geri dönüştürerek kullanan su dostu fabrika”ya dönüştürerek her yıl 10 milyon litre, “53.000 İstanbullu’nun 1 günlük su tüketimine eşdeğer” su tasarrufu sağlamayı hedefliyor. 

Sosyal sürdürülebilirlik

Sosyal sürdürülebilirlik, sürdürülebilirliğin insanlarla ilgili yönleri anlamına gelir. Sosyal hayatı ve toplum refahının daha sürdürülebilir olmasını hedefler.

L'Oréal Grup bu konuda pek çok hedefe sahip: Stratejik tedarikçilerin maaş politikalarıyla çalışanların refahını artırmak, dezavantajlı bireylerin iş hayatına erişimini artırmak, ihtiyaç sahibi kadınlara 50 milyon Euro destekte bulunmak ve karbon salınımını kontrol altına almak için çeşitli yatırımlar yapmak gibi adımlar atıyor.

Sürdürülebilir Yaşam Önerileri

Sürdürülebilir Yaşam Önerileri

''Sürdürülebilir olmak ne demek?'' ve "Sürdürülebilirlik nedir?" örneklerle açıkladıktan sonra sıra geldi en önemli konuya... Biz nasıl sürdürülebilir oluruz? Yani sürdürülebilir bir yaşam stilinin nasıl olacağını araştırdık. Günlük hayatımızda ne gibi değişiklikler yapabileceğimizi seninle paylaşalım. 

1- Tek kullanımlık plastikleri kullanma

Tek kullanımlık poşetler ve ambalajlar çevre için oldukça zararlı. Bunları kullanmak yerine bez çanta kullanmayı dene. Her çantanın içine mutlaka birkaç tane bez çanta ekle. Böylece dışarıda poşet almak zorunda kalmazsın. Plastik, cam ve kağıt gibi ambalajları ayırarak geri dönüşüme atabilirsin.

2- Tüketimi azalt

Slow living akımını araştırabilirsin. Az ve öz kıyafetler almalı, kullanmayağın ürünleri almaktan kaçınmalı ve hali hazırda kullanmadığın kıyafet ve eşyaları bağışlayarak tüketimi sürdürülebilir bir hale getirebilirsin.

3- Upcycling (ileri dönüşüm)

Kullandığın ambalajları yeniden değerlendirmeye ne dersin? Yoğurt kaplarının saksı olması veya kargo kutularının organizer olması gibi... Yaratıcılığını kullanıp harika ileri dönüşüm örnekleri yapacağına eminiz. 

4-Toplu taşıma kullan

Özel araç kullanmanın karbon ayak izini ne kadar arttırdığını biliyorsun. Bu nedenle bisiklete binmek veya toplu taşıma kullanmak daha sürdürülebilir bir seçenek olacaktır.

5- Su tüketimini azaltmak

Günlük yaşantıda su tüketimini azaltmak, giderek azalan su kaynaklarını gelecek nesillere daha temiz bir şekilde bırakmak için çok önemli. Sebze ve meyveleri uzun süre su altında yıkamak yerine suda bekletmek, banyo sürelerini akıllı değerlendirmek gibi ufak adımlarla hiç tahmin etmeyeceğin miktarda su tasarrufu sağlayabilirsin.

Sürdürülebilir Bakım Önerileri

Sürdürülebilir Bakım Önerileri

1- Refill ürünler kullan

Yeniden doldurulabilir ürünler kullanmak hem daha ekonomik hem de daha sürdürülebilir! 

Refill ürün önerisi: Armani’nin sorumluluk bilincini ortaya koyan parfümü MY WAY için dünyanın dört bir yanından toplanan doğal içerikler, sürdürülebilir yollarla elde ediliyor. Yenilikçi şişesi, atığı azaltmak ve geri dönüşümü desteklemek için göz alıcı ve zahmetsiz bir çözüm sunarak tekrar doldurulabiliyor (refill).

2- Geri dönüşümlü ambalajları tercih et

La Roche-Posay, Anthelios güneş koruyucu ürününü geri dönüşümlü malzemeler kullanılarak üretilen ambalajıyla tüketicilerine sunuyor. Ambalajdaki plastik kullanımı %45 oranında azaltan La Roche Posay, 2025 yılına kadar %70 oranında geri dönüştürülmüş plastikten üretilen ambalajlar ile devam ederek 10.000 ton saf plastik tasarrufu sağlanması hedefleniyor.

3- Bakım yaparken çevreni ağaçlandır

FUTURE MADE BETTER programı ile daha iyi bir gelecek için global iklim krizine karşı çevre teknolojileri geliştiren bir sosyal girişim olan ecording ile iş birliği yapıyor ve bu program ile her bir Kiehl’s alışverişi, doğaya ecoDrone ile bırakılan bir tohum olarak geri dönüyor. KIEHL’S, FUTURE MADE BETTER programı Türkiye’nin ağaçlandırılmasına ve gezegenimizin geleceğine katkı sağlıyor.

4-Cam ambalajlara öncelik ver

Cam ambalajları kullanmak cildin için daha sağlıklı bir tercih olacak. Vichy Mineral 89, %25 geri dönüştürülmüş cam kullanılarak üretilmiş, %100 geri dönüştürülebilir şişeye sahip!  Her yıl 100 ton saf cam tasarrufu sağlayan Vichy ürünlerini yeşil listene eklemelisin.

5- Sudan tasarruf et

Duşa girdiğinde daha az su kullanmak için saçını şampuanlarken veya maske yaparken suyu kapatabilirsin. Makyajını çıkarırken musluğu uzun süre açık bırakmak yerine, su gerektirmeyen Micellar sular kullanabilir, pamuk tüketimini azaltmak için yıkanabilir yüz temizleme pedlerini kullanabilirsin.

Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?

Lancome.com.tr’de %25 İndirim Fırsatı

Tüm ürünlerde geçerli %25 indirimi kaçırma!

Kodu Kopyala