Takma kirpik nasıl takılır? Nasıl çıkarılır?

Takma kirpik nasıl takılır? Nasıl çıkarılır?

hemen üye ol. herkesicinguzellik.com
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Üye Ol

Takma kirpik takmak ve takma kirpik çıkarmak makyajın en zor kısımlarından, kabul ediyoruz! Takma kirpikler günden güne daha fazla tercih ediliyor. Biz de bunu fırsat bilerek takma kirpik nasıl takılır bir öğrenelim dedik ve işler biraz karıştı! Takma kirpik takmak ve takma kirpik çıkarmak tamamen tecrübe işi ama imkansız değil! 

Takma kirpik takmak için birkaç provaya ihtiyacın var. Biraz denedikten sonra sen de kolayca takma kirpik takmaya ve çıkarmaya başlayacaksın. Daha gür kirpiklere kavuşmak için elinde tuttuğun o takma kirpiği nasıl takacağın konusunda kararsızsan, hemen anlatmaya koyuluyoruz. Takma kirpik takmak ve takma kirpik etkisi veren maskara önerileri ile dolu yazımızı okuduktan sonra sen de dolgun kirpiklere kavuşacaksın!

Takma kirpik nasıl seçilir?

Takma kirpik nasıl seçilir?

Takma kirpik seçerken nasıl kirpiklere sahip olmak istediğine karar vermelisin. Takma kirpkiler, kirpiklerin sıklığına, uzunluğuna ve kıvrıklığına göre farklı formlarda karşımıza çıkıyor. 

Gündüz makyajı için takma kirpik takacaksan daha doğal ve uzun olmayan takma kirpiklere yönelmelisin. Unutma, takma kirpiği kendi kirpiğinin üzerine takacağın için, takma kirpik elinde tuttuğun halinden çok daha yoğun görünecektir. Bu nedenle aşırı yoğun ve abartılı kirpiklerden günlük makyajında uzak durmalısın.Gece makyajında ise takma kirpik seçmek tam bir zevk işi! Abiye makyajda takma kirpik tekli veya bütün takma kirpik arasında bir seçim yapmalısın. Eğer daha doğal bir görüntü istersen tekli kirpikleri tercih edebilirsin. Takma kirpiklerle daha dramatik, iddialı ve çekici bir görünüm elde edebilirsin. 

Takma kirpiklerini kendine göre ayarla

v

Takma kirpikler standart boyutlarda satıldığı için senin göz yapına göre bu kirpikleri ayarlaman gerekiyor. Göz pınarından yarım cm. ayırarak göz kapağını ölç ve takma kirpiğini ona göre kes. Takma kirpiğini keserken çok fazla kontrolu kaçırmamak için adım adım kesmeni öneririz. Bir de dikkat etmen gereken nokta, takma kirpiği bitiş kısmından kesmek, aksi halde göz pınarına denk gelen kısımdan kesersen, doğal bir görünüm elde edemeyebilirsin.

Takma kirpik nasıl takılır?

Takma kirpik nasıl takılır?

Takma kirpiklerini takmak için birkaç dakikadan fazlasına ihtiyacın yok. Öncelikle kirpiklerin boyunu kontrol et ve eğer uzunluk varsa (ya da kirpiklerini yalnızca gözlerinin dış kısımlarına takmak istiyorsan) takma kirpiği kes. Şimdi yapıştırıcı adımına geçebilirsin.

Kirpiğini yapıştırmak için takma kirpik yapıştırıcını, takma kirpiğin şeridine uygula. Yapıştırıcının kirpik dibine yapışabilmesi için, yapıştırıcının 1-2 dakika kadar kurumasını beklemelisin.

Sonrasında, cımbız ile tam ortasından tuttuğun kirpiği, kirpik diplerinin tam ortasına oturt. Cımbız ile önce iç sonra da dış kısımları oturt ve gerekirse parmaklarınla hafifçe düzelt.

Editörün önerisi: Eğer uzun sürecek bir davete katılıyorsan, takma kirpik yapıştırıcını yanına almanda fayda var. Böylece eğer takma kirpiğin çıkarsa, kolayca düzeltebilirsin.

Takma kirpik nasıl çıkarılır?

Takma kirpik nasıl çıkarılır?

Takma kirpiğini çıkarmadan önce göz makyajını çıkarmalısın. Göz farını ve eyelinerını pamukla hafifçe sildikten sonra sıra geldi takma kirpiğini çıkarmaya...

Takma kirpikleri çıkarmak son derece kolay ama özen isteyen bir adım. Kendi kirpiklerine zarar vermek istemezsin ne de olsa. Göz makyajı çıkarıcı ile takma kirpik yapıştırıcısını yumuşat ve gözlerinin dış köşelerinden başlayarak takma kirpiği ellerin yardımıyla, yalnızca takma kirpiği tutacak şekilde nazikçe çek.  

Çıkan takma kirpik nasıl takılır?

çıkan takma kirpik nasıl takılır

Daha önce takma kirpik kullandıysan takma kirpik çıkması ve göz makyajının bir anda bozulma endişesini yaşamışsındır. Dışarıda çıkan kirpiğini takmak için tekrar kirpik yapıştırıcısını uygula ve yanındaki cımcızla kirpiğinin üzerinde birkaç saniye tut. Bu işlem birkaç saat boyunca kirpiklerinin daha sağlam olmasına yardımcı olur.

Dışarıda kirpiğinin çıkmaması için tek kullanımlık takma kirpikleri bir defadan fazla kullanmamalısın. Yapıştırıcısını iyice temizledikten sonra yeniden takma kirpik yapıştırıcısı sürmelisin. Takma kirpik nasıl çıkarılır evde artık biliyorsun!

Takma kirpikler en fazla kaç gün kullanılır?: Takma kirpikleri 1 günden fazla takmanı önermiyoruz. Eğer takma kirpiklerini çıkarmaya üşeniyorsan ertesi gün çıkarabilirsin. Takma kirpiği çıkardıktan sonra mutlaka dinlendir ve yoğun göz makyajından en azından bir gün boyunca uzak dur.

Takma kirpiğe maskara sürülür mü?

Takma kirpiğe maskara sürürlür mü?

Evet, takma kirpiklere maskara sürülür. Takma kirpik taktıktan sonra kirpiklerinin daha doğal görünmesi için maskara uygulamalısın. Maskaranı zig zag hareketlerle uygulamalı ve mutlaka kirpik aralarına maskaranın ulaşmasını sağlamalısın. 

Takma kirpiğini yapıştırdıktan sonra kirpik diplerine eyeliner veya far uygulamalısın. Siyah, kahverengi gibi koyu renkler seçerek takma kirpik çizgini gizleyebilirsin. 

Takma kirpik ne kadar kullanılır?

Takma kirpik ne kadar kullanılır?

Takma kirpikler her ne kadar ömürlük olarak bilinse de birkaç kullanım sonrasında yeni takma kirpik kullanmanı öneririz. Yapışkanlı takma kirpikleri tekrar tekrar kullanmak gözlerinin enfeksiyon kapmasına yol açabiliyor. Aynı takma kirpiği birkaç kere kullandıktan sonra yapışkanı etkisini kaybeder ve gün içinde gözlerinden kolayca düşebilir.

Takma kirpik kullanmak yerine göz makyajında takma kirpik etkisi yaratan maskara kullanmak seni daha güvende hissettirecek. Gün içinde düşme, bozulma ve akma yapmayan maskaralar sayesinde aklın kirpiklerinde kalmayacak! L'Oréal Paris Unlimited Siyah Maskara, bakışlarına büyülü bir etki katıyor ve kirpiklerini yoğun bir şekilde simsiyah gösteriyor. Takma kirpik görevi gören bu maskara, kirpiklerini kökten uca sararak daha yoğun ve dolgun gösterir. Topaklanma yapmayan ve gün boyu sabit kalan bu maskarayı takma kirpik yerine kullanabilirsin.

Takma Kirpikle Uyunur mu?

Takma Kirpikle Uyunur mu?

Takma kirpikle uyumanı tavsiye etmiyoruz. Tek tek takılan kirpiklerle uyuduğunda bazı kirpikler dökülebilir. Bu da kirpiklerinde eşit olmayan görünüm yaratır. Bütün olan takma kirpiklerle uyuduğunda kenarlarından kalkabilir ve yapıştırıcı özelliğini kaybedebilir. Takma kirpiklerle uyumak, yapıştırıcının gözüne kaçmasına ve hassas gözlerde kızarıklığa yol açabilir. Takma kirpikle en fazla 2-3 gün durmalısın. Takma kirpiklerle birkaç günden fazla uyumak göz sağlığına zarar verebilir.

Takma Kirpik Kaç Kere Kullanılır?

Takma Kirpik Kaç Kere Kullanılır?

Takma kirpiklerin kaç kullanımlık olduğu tamamen ürünün kalitesine ve senin ne kadar dikkatli kullandığına bağlı olarak değişir. Takma kirpiklerini her kullanım sonrasında dikkatlice çıkarmalı ve üzerindeki fazla yapıştırıcıyı temizlemelisin. Takma kirpiğini çıkardıktan sonra temiz bir peçetenin üzerine koy ve kaş fırçasıyla tarayarak temizle. Takma kirpiğine maskara sürmek de takma kirpik ömrünü kısaltacaktır. Eğer kaliteli bir takma kirpiğin varsa 7-10 kere aynı takma kirpiği kullanabilirsin. Takma kirpiğine maskaray sürdüysen mutlaka makyaj temizleyicisiyle temizlemelisin.

Takma Kirpiklerin Boyu Kısaltılır mı?

Takma Kirpiklerin Boyu Kısaltılır mı?

Takma kirpiklerin boyu kısaltılabilir. Tekli kirpiklerin boyutunu tek tek kısaltmak zor olsa da bütün takma kirpiklerin boyunu kısatmak çok kolaydır. Makas yardımıyla takma kirpiklerini dikkatlice ucundan kısaltabilirsin. Takma kirpiklerini keserken, gözlerin oval şekline dikkat etmelisin.

Takma Kirpik Nasıl Temizlenir?

Takma Kirpik Nasıl Temizlenir?

Göz makyajını nasıl hassas bir şekilde temizliyorsan takma kirpiklerini de aynı şekilde temizlemelisin. Takma kirpiğini dikkatli bir şekilde gözlerinden çıkar. Ilık su dolu bir kaseye birkaç damla makyaj çıkarıcı suyunu ekle. Takma kirpiğini dikkatli bir şekilde suyun içine yerleştir. Takma kirpiğini kaş veya kirpik tarağı kullanarak taramalısın. Üzerindeki kir ve makyajın iyice arındığına emin olduktan sonra kirpiğini sudan çıkar. Peçeteyle üzerindeki nemi al ve kurumasını bekle. Temizlenmiş takma kirpiğini mutlaka kapalı bir kutuda muhafaza etmelisin.

Takma Kirpik Etkili Maskara Önerileri

1. NYX Professional Makeup On The Rise Liftscara

NYX Professional Makeup On The Rise Liftscara

Takma kirpik takmak ile zaman harcamak istemiyor, kendi kirpiklerine pratik bir şekilde takma kirpik etkisi kazandırmak istiyorsan senin için harika bir maskara önerimiz olacak. 

Kirpiklerinde takma kirpik etkisi yaratmak için takma kirpik etkisi veren maskara NYX Professional Makeup On the Rise Liftscara ile hemen tanışmalısın. On the Rise Liftscara anında kirpiklerinde lifting etkisi yaratıyor, kirpiklerin daha uzun, kıvrık ve hacimli görünmesini sağlıyor. Kum saati ve yuvarlak maskara fırçalarının birleşiminden oluşan On the Rise Liftscara maskara, kirpikleri tek tek ayırıyor ve gözlerin daha büyük görünmesine yardımcı oluyor. Gün boyu akmadan ve bulaşmadan etkisini koruyan bu maskarayı bir an önce denemelisin ve takma kirpik etkisini gönlünce yaşayabilirsin!


2. Maybelline Falsies Lash Lift Maskara

Maybelline Falsies Lash Lift Maskara

Kirpiklere lifting etkisi veren, takma kirpik etkili bir diğer maskara önerimiz ise Maybelline Falsies Lash Lift Maskara. Profesyonel kirpik liftinginden ilham alınarak tasarlanan bu maskara, en kısa ve düz kirpikleri bile kaldırarak kıvırıyor, hacim veriyor. Çift eğimli fırçası ile verdiği bu kirpik liftingi ve hacim etkisi, gerçekten de bir harika!


3. L'Oréal Paris Air Volume Mega Maskara

L'Oréal Paris Air Volume Mega Maskara

Kirpiklerinde meha hacim etkisi istiyorsan, takma kirpik etkili rimel L'Oréal Paris Air Volume Mega Maskara tam sana göre. Havayla aktifleşen özel formülü sayesinde, kat kat uygulasan bile ağırlık yapmayan, hava kadar hafif olan bu maskara, kirpiklere inanılmaz bir hacim veriyor.

4. Lancome Monsieur Big Maskara

Lancome Monsieur Big Maskara

Takma kirpik etkisini en çok sevdiğimiz maskaralardan biri de takma kirpik etkili rimel Lancome Monsieur Big Maskara. Kirpiklere 12 kata kadar hacim veren bu maskara, takma kirpik takmadan aynı etkiyi almanı sağlayacak. Bu maskarayı uyguladın günlerde, "Kirpiklerin gerçek mi?" sorusunu duymaya hazır ol!

5. YSL Beauty Mascara Volume Effet Faux Cils Maskara Radical

YSL Beauty Mascara Volume Effet Faux Cils Maskara Radical

Kirpiklere verdiği takma kirpik etkisi ve simsiyah asi görünümü ile çok sevdiğimiz maskaralardan biri de YSL Beauty Mascara Volume Effet Faux Cils Radical Maskara. Siyahtan daha siyah, yoğun hacimli, takma kirpik etkili bakışlar için bu maskara harika bir seçenek!

Üye Ol
Hemen üye ol!

Sana özel içerik ve ipuçlarını görebilmek için hemen üye ol!

Daha kişisel bir deneyim ister misin?